A Hungast 7,75 milliárdért etet tovább Debrecenben

7,75 milliárd forint értékű vállalkozási szerződést kötött nyílt közbeszerzési eljárásban a Debrecen az intézményi és szünidei gyermekétkeztetésre a Hungast Vital Kft-vel és a Cívis Hungast Kft-vel; a két cég annak a Hungast Csoportnak a tagja, amely nyilvánvaló kormányzati hátszéllel éppen a hazai – minden tizedik magyart érintő – közétkeztetési piac legnagyobb szereplőjévé válik az oktatási-nevelési szegmensben.
Az uniós közbeszerzési értesítő szerint az önkormányzati Debreceni Intézményműködtető Központ szerződik a Hungast-cégekkel óvodai, általános és középiskolai, kollégiumi, továbbá a hármashegyi erdei iskolai étkeztetésre. Mennyiségben az óvodáknál ez – 220 szolgáltatási napon – 4819 adag reggelit, 5018 adag ebédet, 4766 adag uzsonnát jelent. Az általános és középiskoláknál 185, a kollégiumoknál 200 szolgáltatási nappal kell számolni; ezen intézményeknél összesen 672 adag reggeliről, 6869 adag tízórairól, 10 044 adag ebédről, 6663 adag uzsonnáról és 745 adag vacsoráról szól a szerződés.
Mindebből a diétás adagok aránya várhatóan az óvodai étkeztetésnél 4, az általános és középiskolainál 3 százalék.
A szünidei gyermekétkeztetés kapcsán az olvasható, hogy a bölcsődéknél 48 nap során átlagosan napi 38, az óvodáknál 32 nap alatt 83, az általános iskoláknál 51 nap alatt 265, a középfokú iskolák esetében 52 nap alkalmával 62 fős létszámra kell ételt készíteni. (Az erdei iskolát hadd ne részletezzük.)
A szerződés azt is tartalmazza, hogy a nyertes cégek bérleti díj ellenében megkapják használatra az önkormányzati és állami főzőkonyhákat: Debrecent ezért negyedévenként nettó 49,8 millió forint plusz áfa, az államot 1,4 millió forint plusz áfa illeti meg.
A közbeszerzésben három másik fővárosi cég – Menzamax Kft., Menzaminta Magyarország Kft., Gastroinvest Hungary Kft. – tett még ajánlatot.
A Hungast volt az, amelyik tavaly megszerezte a piac addigi legerősebb szereplőjének tartott Sodexo feletti irányítást és a piac egy másik erős versenyzője, az Elamen Zrt. többségi tulajdonrészét is.
Mégsem teszik nonprofittá
Az azóta megszűnt Magyar Nemzet Bánki Eriket, a Fidesz országgyűlési képviselőjét, a parlament gazdasági bizottságának elnökét hozta összefüggésbe a Hungast térnyerésével.
2016-ban Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter még arról beszélt, hogy a kormány a szándékai szerint államosítaná a közétkeztetést, vagyis nonprofit jelleggel működtetnék e területet a szennyvíz-, ivóvíz-, gáz-, áram, távhő és hulladékkezelési szolgáltatáshoz hasonlóan.
– Ha ezeken a területeken magáncég akar működni, tudomásul kell vennie, hogy a lakosság kiszolgálásán nem termelhet profitot – közölte az idei választások után egyszerű országgyűlési képviselővé „visszavonult” Lázár János akkor.
RaL






























