2022.02.08. 13:39
Debrecen északkeleti részének és tizenöt további településnek ellenzéki jelöltje győzelemre számít.
Cívishír: Aki nem merült el velejéig a helyi közéletben, az az előválasztás alkalmával találkozott először a nevével. Kérem, mutatkozzon be!
Salamon Gergő: A Jobbik 28 éves regionális igazgatója vagyok, ami tulajdonképpen megyei vezetőt jelent. Mindamellett azért nem vagyok teljesen ismeretlen a közélet iránt érdeklődő debreceniek számára, mert az utóbbi időben számos sajtótájékoztatót tartottam a fontosabb ügyekben. Debrecenben például sokat foglalkoztam a közösségi közlekedés, a DKV ügyével. Ennek keretében egyszer még Kósa Lajosnak is küldtem egy vonaljegyet, hogy próbálja ki a debreceni tömegközlekedést, mert csak úgy tapasztalná meg, hogy milyen ramaty állapotban van. Foglalkoztam továbbá a közbiztonsággal, a hajléktalanok ügyével, a börtönnel. Bár nem minden ügy érintette a saját választókerületemet, de ez is jól mutatja, hogy minden debrecenit képviselni fogok megválasztásom esetén. Ami a vidéket illeti, Létavértesen például – segítve a termelőket – keményen beleálltam az úgynevezett tormaügybe, ami a torma felvásárlási árának drasztikus csökkenéséről szólt. Az akciók hatására számos cikk, videó jelent meg a sajtóban az üggyel kapcsolatban, a torma felvásárlói ára pedig ma már duplájára nőtt a két évvel ezelőttihez képest, a helyi termelők örömére. Nagy csörtéket vívtam Hajdúhadház vagy éppen Vámospércs polgármestereivel különböző témákban, talán onnan is ismerős lehet a nevem.
Cívishír: A közélet iránt mikor kezdett érdeklődni?
Salamon Gergő: Meglehetősen fiatalon, már tizenéves koromban is foglalkoztam a politikával, papíron 2014 csatlakoztam a Jobbikhoz. Természetesen aktivistaként kezdtem én is, tehát megjártam a ranglétrát, ahogy azt kell.
Cívishír: Családi örökség a politika iránti vonzalom?
Salamon Gergő: Ebben a tekintetben a nagyapám volt rám nagy hatással, aki mindig büszke volt arra, hogy magyar katonaként szolgált a második világháborúban. Általa váltam elkötelezett nemzeti érzelmű fiatallá, és nagyon szimpatikusnak tartottam húszévesen a Vona Gábor vezette párt tevékenységét, így lettem jobbikos.
Cívishír: Akkor még a keményvonalas Jobbikba lépett be, vagy már szelídült a párt?
Salamon Gergő: A néppártosodás jelei akkor már mutatkoztak, bár Hajdú-Biharban még a keményvonalas emberek voltak meghatározó arcai a pártnak, és nem kis munkánkba és erőfeszítésünkbe tellett megszabadulni tőlük. Gondolok itt Rubi Gergőre, Ágoston Tiborra vagy Kulcsár Gergelyre.
Cívishír: Azért Vona Gábornak is voltak szép számmal szélsőséges megnyilvánulásai, ő miért nem lett feketebárány?
Salamon Gergő: Vona Gábor soha nem gyalázott meg holokauszt-emlékművet, mint Kulcsár Gergely. Ágoston Tibor az első elítélt holokauszttagadó, aki egy diktatúra bűneit kívánja legitimálni vagy tagadni, ami elfogadhatatlan. Rubi Gergő pedig a legalja-kategória, egy fideszes troll, aki sportot űz abból, hogy minden lakossági fórumot megzavar, és oda piszkít, ahonnan régen evett.
Cívishír: A jobbikos táborban azért akadtak szép számmal Ágoston-félék, akik már szinte mozgalmat indítottak „Milyen hatmillió?” címmel minden lehetséges fórumon.
Salamon Gergő: Ezeknek a vállalhatatlan embereknek a távozásával a néppárti Jobbik teljesen megtisztult, keresztényszociális jobbközép párt vagyunk és ebben a közösségben nem tűrünk meg semmiféle szélsőséget. Ezeket a személyeket ma már a Fideszben és annak szatellitpártjaiban kell keresni.
Cívishír: A 2018-as választási kudarc miatt lemondott és elhagyta a Jobbikot Vona Gábor elnök – tagszervezetek százai szűntek meg, ezrek léptek ki. Önt mi tartotta a Jobbikban a zűrzavaros időben?
Salamon Gergő: Számomra nem volt kérdés, hogy elhagyjam-e ezt a közösséget. Fiatalon kerültem bele, itt vannak a barátaim. Nekem a Jobbik nemcsak a pártom, hanem a második családom, hozzá köt a fiatalságom. Elfogadtuk, hogy Vona Gábor távozott, de többünknek egy másodpercig sem fordult meg a fejében a távozás gondolata. Ami viszont a legfontosabb, hogy – bár a kormány propagandamédiumai felfújták – soha nem távoztak ezrek a pártból.
Cívishír: Vona mindenesetre kiszállt, és jött előbb Sneider Tamás, majd Jakab Péter. Ekkor a Jobbik léte volt a tét?
Salamon Gergő: Mindenképpen a legnehezebb időszak volt a párt életében. Húsz százalékról hirtelen nagyot zuhantunk, hat százalékos párttá váltunk, amit párttagként, aktivistaként vagy csak szimpatizánsként is nagyon nehéz volt megélni. Ennek ellenére nem adtuk fel, hanem tovább dolgoztunk. Az EP-választás kijózanító pofon volt, és egyben rámutatott arra, hogy új elnök és elnökség, azaz új pártvezetés kell.
Cívishír: Jakab Péter igazán megosztó személyiség, sokan rajongásig szeretik, mások azonban közönségesnek tartják. Schiffer András mondta rá, hogy a Jakab Péteré nem a nép, hanem a csőcselék hangja. Ön milyennek írná le?
Salamon Gergő: Én nagyon kedvelem Pétert emberileg is, politikusi tevékenységét is nagyra becsülöm. A közönséges, az Országházhoz méltatlan közbeszéd pedig nem a néppárti Jobbikhoz, hanem a több mint egy évtizede hatalmon lévő Fideszhez köthető.
Cívishír: Az előválasztáson Jakab Péter a vártnál sokkal gyengébben szerepelt, a miniszterelnök-jelöltek versenyében csak Fekete-Győr Andrást tudta megelőzni, és nem jutott tovább a második fordulóba. Mit gondol, mi volt a kudarc oka?
Salamon Gergő: Az ellenzéki előválasztás egy nagyvárosi műfaj, egyszerűen azért, mert vidékre nem tudtunk annyi sátrat vinni, mint ahányat a nagyobb városokban felállítottunk. Jakab Péter nyilván vidéken népszerűbb, és már az elején tudtuk, hogy nekünk lesz a legnehezebb megszólítani a szavazóinkat. Büszkék vagyunk az elért eredményre és fegyelmezetten beálltunk a győztes jelölt mögé, ahogy ígértük.
Cívishír: Az ellenzéki összefogásban a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció a Jobbik egyik partnere. Sokan még mindig nagyot néznek. Ön ezzel megbékélt?
Salamon Gergő: A beszélgetés elején említettem a példaképemet, nagyapámat, aki sokat mesélt nekem arról, hogy a lövészárokban nem volt se bőrszín, se vallás, hanem mindenki magyar volt, és mindenki egymásért harcolt. Én úgy érzem, most lövészárokban vagyok, ahol nincs jobboldali vagy baloldali, csak hazafiak vannak, akiknek kötelességük leváltani ezt a rendszert.
Cívishír: Az egyik legaktívabb debreceni jobbikos, Herpergel Róbert nem akar harcolni a lövészárokban, néhány hete kilépett a pártból…
Salamon Gergő: Robi nagyon jó barátom, és nagyon sajnálom, hogy kiszállt. Nemcsak a jobbiknak nagy veszteség az ő kiválása, hanem az egész debreceni közéletnek. Fontos leszögezni: nem egy másik pártért lépett ki a Jobbikból, hanem azért, mert most úgy gondolta, elege van a politikából. Remélem, egyszer majd visszatér.
Cívishír: A lövészárkos metafora azt jelenti, hogy inkább Gyurcsány, mint Orbán?
Salamon Gergő: Nem Gyurcsány Ferenc lesz ellenzéki győzelem esetén a miniszterelnök, hanem Márki-Zay Péter. Egy biztos: az én választókerületemben, a hajdú-bihari 3-asban az egyetlen jobboldali jelölt én leszek. Kövér László és körénél nem kell nagyobb kommunista. Továbbá nem a mai ellenzéki összefogásban van olyan párt, amelyik tagja volt a Liberális Internacionálénak, szemben a Fidesszel, és annak idején nem is a mai ellenzéki összefogás pártjai vonultak ki trianoni megemlékezés miatt a parlamentből, hanem Orbánék. Igen, bárkivel összefogunk annak érdekében, hogy ezt az álkonzervatív, álkeresztény, korrupt társaságot leváltsuk, és eltüntessük a politika színteréről. Ezt a választási környezetet pedig nem mi, hanem a Fidesz teremtette meg.
Cívishír: A választókörzete, ahol jelöltként indul, az egyik legszegényebb az EU-ban. Hogyan lehet ott csodát tenni? Ezt Tasó László regnáló képviselőtől is megkérdeztük, aki alig egy hete ült ebben a székben.
Salamon Gergő: Abban az interjúban Tasó László nem nagyon beszélt arról, hogy hány munkahelyet teremtett a választókörzetben az elmúlt 16 év alatt, és jó oka volt erről hallgatni, mert ez a szám meglehetősen alacsony. Nehéz úgy fejlődésről beszélgetni, hogy csak Debrecenben hoznak létre munkahelyeket. Egy normálisan működő országban Tasó László már rég nem lehetne képviselő.
Cívishír: Egy képviselő egymaga meg tud változtatni évszázados társadalmi-gazdasági lemaradásokat?
Salamon Gergő: Mi más lenne a dolga? Annyit még megjegyeznék: hogy a választókörzetben Nyíradony elég jól teljesít. Ha otthon meg tudta csinálni Tasó László, akkor máshol miért nem? Ha a korrupt látványberuházások helyett a pénzt munkahelyteremtésre költötték volna, akkor ma nem itt tartanánk.
Cívishír: Teremtsünk itt és most munkahelyeket, mondjuk Létavértesen!
Salamon Gergő: Létavértes és környékén a legfőbb bevételi forrás a torma. Létavértes, valamint Bagamér, Újléta, Kokad és Álmosd termeli meg a magyar tormamennyiség 80 százalékát, az európai piac ötven százalékát, de még mindig nincs tormafeldolgozó üzem. Amint megválasztanak országgyűlési képviselőnek, azért fogok dolgozni, hogy záros határidőn belül megépüljön a feldolgozó üzem, hogy ott környékbeli emberek dolgozhassanak.
Cívishír: Hajdúhadházon és Tégláson nincs torma, ott például milyen munkahelyeket hozna létre, és hogyan, miből?
Salamon Gergő: Hadház és környékén valóban nincs torma, de lehet gazdálkodni. Ehhez nagyon fontos mielőbb megvalósítani a Tisza-programot, ami olyan, mint a debreceni Civaqua, csak a megyére vonatkozik. Ha vizet kap ez a térség, akkor az nagy lendületet adhat a mezőgazdaságnak, és a termékeket itt is helyben dolgoznánk fel, a tervek szerint Hajdúsámsonban épülne zöldségfeldolgozó. Hajdúhadházra külön programunk is van, ott egy gumiabroncs- és műanyagfeldolgozó üzem épül, mintegy 400 embernek adva munkát. Képzett és kevésbé képzett munkaerőre egyaránt szükség lesz.
Cívishír: Nocsak, ki a befektető?
Salamon Gergő: Majd ha megtörténik a kormányváltás, akkor jelentkeznek.
Cívishír: Tasó László azt mondta, ha egyszer majd találkoznak személyesen, nem lesz Önnel barátságos.
Salamon Gergő: Már találkoztunk személyesen többször is, a téglási gulyásfesztiválon például a jobbikos és a fideszes sátor mindig egymás mellett van, és mielőtt kérdezné, leszögezem: soha nincs semmi probléma, tudunk mi kulturáltan beszélgetni. Mindenesetre 2021 júniusában írtam neki és a vámospércsi polgármesternek egy hivatalos levelet a vámospércsi útfelújítással kapcsolatban, de sem tőle, sem Ménes Andreától nem kaptam választ a mai napig. Utóbbi legalább a Facebookon reagált, de azt sem nekem címezte, hanem a vámospércsieknek.
Cívishír: Tiszteletlen volt Tasó Lászlóval, ahogy ő állítja?
Salamon Gergő: Alighogy megnyertem a körzetben az előválasztást, azt terjesztették minden fórumon, hogy én Gyurcsány embere vagyok, aki megszüntetné a rezsicsökkentést, fizetőssé tenném az egészségügyet. Ménes Andrea hebehurgya jobbikos gyereknek nevezett a Facebookon, majd súlytalanra moderálta, amit Tasó László lájkolt, és még azt mondja, hogy én voltam tiszteletlen…
Cívishír: Maffiózónak nevezte?
Salamon Gergő: Ez nem igaz, és erről bírósági papírom is van, mert feljelentett. Én azt mondtam, hogy nekem lesz a legnagyobb maffiózó ellenfelem a választáson. Az Tasó László baja, hogy magára vette. Azt azonban mindenképpen szeretném megjegyezni, hogy én – az állításaival ellentétben – a családját soha, de soha nem bántottam.
Cívishír: Hebehurgya és maffiózó – miért zajlik faék egyszerűségű diskurzus a politikai riválisok között?
Salamon Gergő: Én szívesen leülnék Tasó Lászlóval értelmesen vitázni a választókörzet fontos ügyeiről, de ő kijelentette, hogy velem erre nem hajlandó. Pedig megkérdezném tőle például azt, hogy a nagy barátja, a hajdúhadházi polgármester miért nem válaszol nekünk érdemben 2020 óta a közérdekű adatigénylésünkre. Az ügy már a bíróságon van.
Cívishír: Április 3-án mire számít?
Salamon Gergő: Nagyon szoros eredményre, mind az én körzetemben, mind országosan. A két tábor nagyságrendileg egyforma, és óriási logisztikai csata lesz arról, ki hogyan tudja a sajátjait elvinni szavazni. Nagy kérdés, hogy a bizonytalanok hova állnak. Én kormányváltó hangulatot érzek a levegőben. Bízom benne, hogy megnyerem a saját körzetemet, és felszabadítom a jelenlegi elnyomó rendszer alól.
Cívishír: Ebben az ellenzéki összefogásban a Jobbiknak valahogy nincs karaktere. Mi lesz a párttal a választások után?
Salamon Gergő: A néppárti Jobbikot nem kell félteni, meg fogja őrizni az identitását. Reméljük, hogy a jelöltjeink sok körzetet megnyernek, és nagy frakciónk lesz, hiszen abból könnyebb lesz építkezni. Nagyon fontos lenne azonban az, hogy április 3-ig ne pártokban gondolkodjunk az ellenzéki oldalon. Én például úgy kampányolok, hogy az Egységben Magyarországért közös jelöltje vagyok, nem pedig jobbikos. Majd április 3. után pártpolitizálhatunk, ha leváltottuk a korrupt és tolvaj Fideszt.
Cs. Bereczki Attila
![]() | Tasó Lászlóval Majkától a Tankcsapdáig, avagy terítéken a közélet fontos témáiDebrecen északkeleti részének és 15 másik településnek a képviselője újabb négy évre tervez. |
Ottjártunkkor is majdnem összeütközött két autó – videóval.
A tulajdonos érthetően nem dolgozik csak azért, hogy villanyszámlát fizessen.
Péterffy Árpád új szinte emelte a debreceni szívsebészetet.
Tizenhárom virágkocsit láthat a közönség.
Civil Fórum Debrecen Egyesület: problémás vízigény, több ezer ázsiai érkezhet.
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2022.08.17)