Mérföldkőhöz ért a gyermeknevelési és gyógypedagógiai kar
A magyarországi koragyermekkori nevelési szemléletet és a gyakorlatot kísérő szakmai programok révén mutatják be a világ minden tájáról érkezett kutatóknak azon a fővárosi konferencián, mely házigazdája a Debreceni Egyetem. Az 5 kontinens 62 országából több mint 1000 résztvevőt fogadó, augusztus 28-án kezdődött rendezvény Európa egyik meghatározó koragyermekkorral foglalkozó szakmai szervezetéhez, az EECERA-hoz (European Early Childhood Education Research Association) kötődik. A négynapos tanácskozás fő témája a család és a közösségek szerepe a kora gyermekkorban.
Tony Bertram, az EECERA elnöke a Nemzeti Múzeumban tartott szerdai megnyitó sajtótájékoztatón örömét fejezte ki, hogy Magyarországra tudták hozni az immár 28. alkalommal megrendezett konferenciát (188 előadás, 139 poszterbemutató, 4 plenáris előadás), mely szervezési jogát – Magyarországon elsőként – a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kara nyerte el.
– Fontos mérföldkőhöz érkezett a gyermeknevelési és gyógypedagógiai kar. A konferencia szervezési joga elismerés, jelzi, hogy a kar mekkora fejlődésen esett át a tudomány és a gyakorlat terén – mondta egyebek mellett Bartha Elek oktatási rektorhelyettes az unideb.hu beszámolója szerint.
– Szerettük volna felhívni a figyelmet a gyermekek legközvetlenebb nevelési színtereire és azon közösségre, akik körül veszik őket, akik a külső nevelési, szocializációs hatásokat jelentik manapság. A kötődésen alapuló értékek és a változó társadalmi környezettel való együttműködések új gyakorlatát, sokszínű variánsait kívánjuk közkinccsé tenni – hangsúlyozta Pálfi Sándor főiskolai tanár, a konferencia elnöke.
Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár is előadást tartott, a gyerekek családhoz való jogát hangsúlyozta. – Fontos, hogy egy olyan családban, környezetben nőjön fel a gyermek, ahol megfelelő testi, lelki, szellemi fejlődés biztosított számára. Magyarországon a szülő megválaszthatja a gyermekének nevelési módját – hangsúlyozta.