Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Charlie nénje vagyok

| 2015. 01. 17. | 09:23:02
Közvetlenül a merényletek után kialakult légkörben – kegyeleti okokból – nem volt ízléses feltenni a kérdést: ezt most tényleg komolyan gondolják? Szalmási Nimród írása
Charlie nénje vagyok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A gallok méltóképpen meggyászolták tizenkét állampolgáruk halálát, akik ugye, terrortámadás áldozatai lettek. Tegyük gyorsan hozzá: két alkoholista, drogos – egyikőjük rapper – elvetemült, akiknek semmi közük a muszlim valláshoz, csak egy radikális igehirdető által feltüzelve; akik annyira amatőrök voltak, hogy először még a címet is eltévesztették (a személyi igazolványt sem szokták a profik a kocsiban hagyni).

A francia politikai osztály érthető okokból használta fel saját legitimációjának növelésére és kétes erkölcsiségének (Hollande) feledtetésére a történteket; sikertelen politizálásukról nem is beszélve. Egymást gyűlölő és pocskondiázó politikusok bizonygatták önfeledten, hogy kizárólag ők a demokrácia, a humanizmus és általában az emberi értékek letéteményesei. Emiatt összefogtak, tiltakoztak, akcióztak és demonstráltak; kiálltak a korlátlan sajtó- és véleménynyilvánítás szabadsága mellett (Jellemzően kettős mércéjükre, a tüntetésre nem hívták meg Marine Le Pent, akinek személyében vélhetőleg Franciaország leendő elnökét tisztelhetjük).

Közvetlenül a merényletek után kialakult légkörben – kegyeleti okokból – nem volt ízléses feltenni a kérdést: ezt most tényleg komolyan gondolják? A jövőben mindenki elfogadja a Charlie Hebdo kíméletlen, közönséges, obszcén és sokszor kifejezetten undorító stílusát. Ezt követően nincsenek kényes témák, következmények nélkül lehet gúnyolódni a kommunizmus áldozatain és a holokauszton? Egy jó poén – már amennyiben valakik ezt viccesnek találják – mindennél többet ér? A hívők és az egyházak ne érzékenykedjenek, és mindenki vegye tudomásul, hogy a tehetségesnek kikiáltott, valójában sokszor szerény képességű karikaturisták és egyéb feltűnési viszketegségben szenvedő, zavaros identitású senkik mindent és mindenkit ócsárolhatnak, megtaposhatnak, kigúnyolhatnak és lejárathatnak. Minél közönségesebben és gusztustalanabbul teszik, annál sikeresebbek. Ők a Charlie-k, a liberális demokrácia megtestesítői és védőszentjei. Az ő szabadságuk korlátlan: azt tesznek, amit akarnak, amihez kedvük, és úgy, ahogyan ők jónak látják. Az embereknek nincsenek jogaik, a személynek nincs méltósága, nem lehet érzékenysége, magánélete, privát szférája – mert a Charlie-k számára ezek nem létező dolgok, és amúgy is minden és mindenki nevetséges, csak ők nem, mert a szólásszabadság megvalósítóit csak csodálat illeti.

Azt viszont változatlanul nem értjük, hogy ha a szólás – és sajtószabadságnak nincs határa, akkor a Charlie Hebdo szerkesztői miért kezdtek aláírásgyűjtésbe a Nemzeti Front betiltását követelve; éppen ők, akik szerint minden megengedett? Miért nem tiltakoztak, amikor a  terrorizmus dicsőítésének gyanújával letartóztatták a "francia" humoristát, Dieudonné M’bala M’balát. A humorista a vasárnapi párizsi terrorizmus elleni menet után ezt írta ki Facebook (!) oldalára: “Je me sens Charlie Coulibaly” (Charlie Coulibalynak érzem magam).  A formállogika szabályai szerint Charliék vagy mégsem liberálisok, vagy kettős mércét alkalmaznak, és csak a saját nézetrendszerükhöz tartozóknak biztosítják a korlátlan szabadságot. Úgy, hogy közben a keresztény gyökerű fehér civilizáció népei már végképp megbolydultak; a Disney-stúdiókban újrarajzolják a kacsákat (na, ez nem vicc), mert hasonlítanak a zsidókra, a köztereken nem állítanak karácsonyfákat, csak „installációkat”, mert sérti a muszlimok érzékenységét, de a nyálcsorgató, meztelen próféta vicces megjelenítése viszont még belefér.

Utolsó aspektusként pedig, hajtsunk már fejet – ilyet is ritkán produkál az élet – aki, önmagát megtagadva, szűkszavúan csak, ezt a néhány soros bejegyzést tette: „Párizsban 17 embert öltek meg a dzsihadisták. Mindannyian megemlékezünk róluk. Pár nappal korábban Baga városban (Borno tartomány, Nigéria) 2000 embert öltek meg a dzsihadisták. Kevesen emlékeznek meg róluk. Tudjuk miért. De most nem törődünk vele. Ártatlan embereket gyilkoltak. A történelem rövid összefoglalása”.

Szalmási Nimród

A témában készült másik jegyzetet IDE KATTINTVA olvashatja

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
A szakértő szerint összetett helyzettel állunk szemben.
Hirdetés
Hirdetés
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
Egyikük Bús Balázs, Óbuda korábbi fideszes polgármestere.
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Az Eb-ezüstérmes birkózó 11. emeleti lakásának erkélyéről a mélybe zuhant.
Gazdaság
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.