Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Az elnök emberei

| 2014. 03. 10. | 08:48:30
<p>Ha elhagyja a frakciót, akkor forrásaink szerint szinte biztos, hogy Kósa lesz az utódja.<strong> <em>Szalmási Nimród jegyzete</em></strong></p>
Az elnök emberei
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ha mindez forgatókönyv szerint alakulna, aligha hinnénk el; márpedig így alig négy héttel a választások előtt a Fidesz kampánygurujai lassan elengedhetik foteljeik karfáját; a vér egyre gyorsabban tér majd vissza elfehéredett ujjperceikbe; levegő kifúj. Az ellenzék maga dobja fel vaskos pofonjait majd ütemesen alá is kényszerül; a Simon-ügy még javában dübörög, erre itt van megint ez az azóta már állítólag be is fenyegetett Zuschlag, meg az ő könyve. Azt eszik viszont, amit főztek; Gyurcsány invitálása a már amúgy is veszélyesen a merülővonal alá kerülő bárka fedélzetére jósolhatóan azzal a következménnyel járt, hogy a DK-vezérből tipikus média-termékmegjelenítést kreáltak, ötletparádézó ámokfutásaira nincsenek adekvát párhuzamos bólintások, ígéretnek pedig a kétezer forintos könnyítés a patikába járó szavazóknak eléggé soványka.

Mindezek fényében a magyarázó emberek már az Orbán-kormány konszolidációjáról beszélnek, s bennfentes hevülettel latolgatják a fideszes kulcsemberek jövőbeni mozgásait. A magyar belpolitika évtizedes közhelye viszont, hogy Orbán soha nem ígér pozíciót senkinek, csak kinevez, amikor úgy alakul. Komolytalanok tehát azok a sajtóértesülések, amelyek biztosan odaígért kormányzati helyeket emlegetnek; a választást követő forgatókönyvek maximum a kormányfő fejében léteznek, informális véleménycsere azokról még disznóvágáskor sincs. Találgatások persze vannak; arról például már régóta suttognak, hogy Martonyi János semmi esetre sem vállalna el egy újabb külügyminiszteri ciklust. Martonyi éppen a választás előtti napon tölti be 70. életévét, s már nem ambicionálja a folyamatos diplomáciai kiküldetéseket; igaz Orbán teljesen súlytalanná is tette a posztját, amióta Szijjártó Péter vette át a külgazdasági kapcsolatok kezelését. Nem kizárt tehát, hogy ő lesz az új külügyér, de felmerült a jó diplomataként ismert Navracsics Tibor neve is. Mások szerint ő inkább Brüsszelbe távozna, de Orbán ragaszkodik személyéhez; fideszes forrásaink szerint Navracsics mozgástere a párton belül minimálisra szűkült, így hatalmi szempontból nem tényező, Orbánnak viszont szüksége van a kormányban intellektusokra, akik nem a régi fideszes magból érkeztek, más logikát képviselnek, mint ő, mégis lojálisak hozzá.

Lázár János szinte bizonyosan megőrzi jelenlegi feladatköreit; munkabírása és fegyelmezési képességei nélkülözhetetlenek a kormányfő számára. A fejlesztési politika várhatóan teljes egészében bekerül a Miniszterelnökség fennhatósága alá, amit könnyen lehet, hogy Lázár már kancelláriaminiszterként vezet majd. Kérdés, miként alakul Rogán Antal sorsa, aki, Kósához hasonlóan az Országgyűlést választotta a polgármesterség helyett. Egyesek szerint a fejlesztési tárcát, mások elmondása alapján a főpolgármesterséget ambicionálja, erről pontosabbat nem tudni. Abban az esetben, viszont, ha elhagyja a frakciót, akkor forrásaink szerint szinte biztos, hogy a városunkat elhagyó Kósa Lajos Fidesz-alelnök lesz az utódja – már ha Orbánnak sem lesz ellenvetése, ismervén kettejük meglehetősen ambivalens viszonyát.

Varga Mihály posztja stabilnak látszik, és jó esélye van Balog Zoltánnak is EMMI élén maradni. Általános vélekedés ugyanakkor, hogy a humán csúcsminisztérium túl nagy, nem működik kellő hatékonysággal és alapvető igazgatási feladatokkal sem boldogul. Az egészségügy ezért valószínűleg önálló minisztériumi képviseletet és Szócska államtitkár helyett új politikai felelőst kap; továbbá könnyen lehet, hogy az oktatási államtitkárság is kikerül az EMMI kötelékéből. A távozók között lehet Hoffmann Rózsa is, aki makacsul ragaszkodik elképzeléseihez, és forrásaink szerint Orbán már nagyon unja, hogy újra és újra ugyanazokat az ötleteket kénytelen visszadobni. A kormányfő és magas kultúra, közvetve Halász János közötti viszony csak a negatív tartományban értelmezhető, sőt összességében Soltész Miklóson kívül Orbán egyetlen EMMI- államtitkárral sem elégedett; ezért ha tavasszal valóban feláll a harmadik Orbán-kormány, a humán területeken alapos vérengzésekre kerülhet sor.

Szalmási Nimród

Hirdetés
Hirdetés
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Kiemelten fontos, hogy senki ne induljon el víz nélkül otthonról - hívják fel a figyelmet.
Hirdetés
Hirdetés
Kozák Lucán kifogott a hetedik
Kozák Lucán kifogott a hetedik
A debreceni sprinter a szabadtéri szezonban eddig sokat versenyzett.
Magyar Péter: Jó lenne felhagyni a hazugsággal
Magyar Péter: Jó lenne felhagyni a hazugsággal
A kormányfő felhívta a figyelmet, hogy szombatig lehet véleményt küldeni.
Hirdetés
Hirdetés
Földrengés: már több mint ötszáz halottról írnak
Földrengés: már több mint ötszáz halottról írnak
Magyarország is felajánlotta a segítségét.
Ön engedélyezné vagy betiltaná a Pride-ot?
Ön engedélyezné vagy betiltaná a Pride-ot?
A Medián szerint a magyarok többsége támogatja.
Orbán Anita is megkezdi a nagytakarítást
Orbán Anita is megkezdi a nagytakarítást
Egyszerre 37 nagykövetet rendel haza.
Magyar Péter 70-75 százalékos támogatottságról beszél
Magyar Péter 70-75 százalékos támogatottságról beszél
A kormány alapvető célja a csatlakozás feltételeinek teljesítése - mondta.
Gazdaság
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A korszerűsítés csaknem 3000 négyzetmétert érint.
Hőség: home office az államigazgatásban
Azt kérik, 18 és 21 óra között ne használjuk a légkondicionálót.
Új utak, új lehetőségek Hajdúböszörményben
A 700 millió forintos beruházásnak köszönhetően a tervezettnél hosszabb útszakasz újulhat meg a városban.
Kevésbé látványos, de hasznos fejlesztések Hosszúpályiban
Gép- és eszközbeszerzéseken, valamint az új urnafalak létesítésén túl van a település; tervben a gondozási központ felújítása.
Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben
A kormányhivatal több bírságot is kiszabott a Semcorpra, az önkormányzat feljelentést tett.
Támogatott tartalom
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Ismét berobban a nyár a fürdővárosban.
A magyar nők java magára marad a menopauzával
A magyar nők java magára marad a menopauzával
Ez derül ki a Richter Gedeon Zrt. nemzetközi kutatásából.
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.