Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Félnek, mert megijedtek

| 2011. 06. 11. | 10:15:09
Debrecen – A német diákok maradjanak, ahol vannak! Fertőzzenek otthon, de ne itt, mindegy, ha tök egészségesek, akkor is. Megint jófejek voltunk.
Félnek, mert megijedtek
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ötven évvel ezelőtt egy ismerősöm tébécés lett. Miután meggyógyult, kiengedték a szanatóriumból és elkezdhette önálló, felnőtt életét, egészségesen. Egy nap szembejött vele az utcán egy volt osztálytársa, aki köszönés helyett átment a túloldalra – ennyire félt, hogy megfertőződik.

Az ilyen megaláztatást sem megbocsátani, sem elfelejteni nem lehet.

Na, ez most csak arról jutott eszembe, hogy az idei gyermekszínjátszó találkozóra, aminek Debrecen lesz a házigazdája (mint minden páratlan évben), először meghívták, majd mégsem a hamburgi csoportot. Az Index a német Spiegel Online-ra hivatkozva kürtölte világgá, hogy a 15 tagú, nyolcadikosokból álló színjátszó csoport azért nem jöhetett el erre a hétvégére Debrecenbe, mert az itteni szülők attól tartottak, hogy „fertőzöttek lehetnek” és behozhatják a halálos kórt. És bár a szervezők ezt egy kicsit túlzónak tartották, mégis engedtek a „nyomásnak”, küldtek tehát egy emailt, amiben közölték: a német diákok maradjanak, ahol vannak! Fertőzzenek otthon, de ne itt, mindegy, ha tök egészségesek, akkor is.

Azt mindig is tudtam, hogy a magyar ember egy külön állatfajt képvisel. Az a rosszindulat, ami bennünk genetikailag van kódolva, nem hiszem, hogy bármely más ország szülötteit jellemezné. Azt viszont nem tudom, vajon azok a szülők, akik a félelmeiket telefonon részletezve sikeresen szabotálták a német diákok ideutazását, mit éreznének, ha az ő szemük fényére tenne valaki hasonló megjegyzést. Ha az ő lányuktól, fiuktól undorodna valaki – teljesen alaptalanul, komoly indok nélkül. Érzésből, félelemből, hipotézisre épülő hülyeségből.
Ezek a kedves szülők nem eszik, hanem mondják a sok zöldséget, és nyilván steril körülmények között élnek. Nem mennek a tecsóba, mert ott egerek kakálnak a lisztespolcra (hol nem?), nem isznak csapvizet, mert az vagy arzénes, vagy koszos, de semmiképp nem fogyasztásra alkalmas, nem esznek uborkát már vagy két hete, és persze darált pirospaprikát se tesznek a paprikás krumpliba, mert annak idején téglaport találtak egy külföldi szállítmányban. Tartózkodnak a mézevéstől is, mióta tudják, hogy a hazai boltokban kapható mézek hetven százaléka hamisított, cukorral és más adalékanyagokkal hígított massza.
És naná, hogy bioélelmiszert se vesznek magukhoz, miután egyszer permetszert mutattak ki valamelyik cuccban. Nehogy elkapjanak már valahol valamit! Most pedig megtorpedózták, hogy a gyerekeik megismerkedhessenek német társaikkal, akikkel közös a hobbijuk, az érdeklődési körük, és most lett volna egy hétvégi, közös programjuk is. Rossz lehet így élni…

Tóth Zsuzsannának, a fesztivált szervező Magyar Drámapedagógiai Társaság alelnökének az írását olvasva sikerült majdnem meghatódnom.  De aztán mégsem. Azt írja: „Ezek a gyerekek játszanak – s megtanulják, hogy a színház mi mindenre ad lehetőséget. Hogy a játékhoz bizalom kell, társak kellenek, háttérben dolgozók kellenek (…) Alkotnak. Önmagukból, a környezetük tapasztalt és látott dirib-darabjaiból építkeznek, megkísérlik elmondani, mi is a véleményük a világról.” Kedves Alelnökasszony! Hol itt a bizalom? Hol vannak a társak? És hogy lesz így alkotás?

Pár nappal ezelőtt Debrecenben tanácskoztak az európai agrárminiszterek, német is volt köztük. Augusztus 20-án a Virágkarnevál, előtte mindenféle kultúrprogramok (nemzetközi is) idevonzzák majd a turistákat, bajorokat is, biztosan. Szoboszlón pedig rendszeresen visszatérő vendégek a német fürdőzők. Szóval van mitől tartani…
Két évvel ezelőtt a H1N1-hiszti kergette az embert őrületbe, hat éve a madárinfluenzától szartunk be, 1919-re pedig 50 millióan haltak meg a spanyolnáthának köszönhetően. Biztosan lesz valami jövőre, sőt 2026-ban is, amitől járványszerűen megpusztulhatunk, s amitől hisztériázhatunk egy jót.

A hamburgi gyerekek pedig most megkísérelhetik elmondani a véleményüket a világról.

B. Gergely Krisztina

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Tenki Réka 40 éves
Tenki Réka 40 éves
Debreceni színpadoktól a magyar filmvilág élvonaláig.
Felügyeleti szerv alakul a közmédia számára
Felügyeleti szerv alakul a közmédia számára
A javaslat elfogadásához kétharmados többség kell.
A legmagasabb német elismerés Nádas Péternek
A legmagasabb német elismerés Nádas Péternek
A rend még 2025 júniusában választotta új tagjai közé a magyar írót.
Colin Farrell 50 éves
Colin Farrell 50 éves
Dublin rosszfiújából Hollywood egyik legjobb színészévé vált.
Hatvanéves Spitzer Gyöngyi
Hatvanéves Spitzer Gyöngyi
Hajdúnánási gyökerektől az országos ismertségig.
A vámpírok is lesznek 40 évesek
A vámpírok is lesznek 40 évesek
Robert Pattinson rövid idő alatt generációs ikonná vált.
Megszűnik a TV2 hírműsora, a Tények
Megszűnik a TV2 hírműsora, a Tények
Kiesnek az állami hirdetések?
Világsztárokkal készül a Márai-regény új feldolgozása
Világsztárokkal készül a Márai-regény új feldolgozása
Az egyik főszerepet a háromszoros Oscar-jelölt Ralph Fiennes alakítja.
80 éves Ed O'Neill
80 éves Ed O'Neill
Al Bundy-ként vált világhírűvé.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kiváló minőségű dinnyére számítanak a termelők
Kiváló minőségű dinnyére számítanak a termelők
A jelenlegi becslések szerint mintegy 160 ezer tonnás termés várható.
Hirdetés
Hirdetés
Emberölés Hajdúnánáson – jöhet a vádemelés
Emberölés Hajdúnánáson – jöhet a vádemelés
Tizenévesek vertek halálra egy 44 éves férfit.
Megújultak a virágágyások a debreceni Egyetem téren
Megújultak a virágágyások a debreceni Egyetem téren
A felsőoktatási intézmény kérdőívét több mint 7500-an töltötték ki.
Ötvenperces késés Debrecenből
Ötvenperces késés Debrecenből
Türelem, türelem, türelem.
Az MLSZ Hajdúszováton ruház be
Az MLSZ Hajdúszováton ruház be
Eredményt hirdettek a közbeszerzésen.
Gazdaság
Világos üzenetet küldött Hajdúhadház vezetése
A város önkormányzati képviselő-testülete szerint akkumulátoriparhoz kapcsolódó tevékenységnek nincs helye a településen.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Egy érdeklődő biztosan lenne az Aranybikára
Boros Józsefet a Pálmáról, és arról is kérdeztük, hogy mit épít a Vágóhíd utcán.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.