Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Fejeket a falba

| 2010. 10. 22. | 10:01:07
Debrecen – Kártérítést kapott végre az a kismama, akinek a nyelőcsövét, a gyomrát és a babázása legalább első nyolc hónapját tették tönkre egy kórházban. Helyes!
Fejeket a falba
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

És kártérítést ítéltek Szögi Lajos családjának is, akiket pedig minden tekintetben tönkre vert négy éve egy csapat rohadék. A két ügy két különböző fronton történt, de valamit közösen jelképeznek: egyfajta „sikeres” lezárását szörnyű dolgoknak. A rossz büntetést, a jó pedig jutalmat kapott.

A Geréb Ágnest védők egyik sokat hangoztatott kliséje, hogy a kórházi orvosokat senki nem bünteti meg, ha hibáznak. Demagóg módon kiabálják a sánta összehasonlítás (szerintük) adekvát eredményét, amely azt érzékelteti: mennyivel többször történik tragédia kórházban, mint például otthonszülésnél. Igaz, nem jönnek elő hiteles számokkal, egyéb adatokkal, hogy hányan fekszenek szülőágyra otthon és hányan valamilyen intézetben.

Abban igazuk van, hogy a kórház sem száz százalékos életbiztosítás. 2009 nyarán egy ikerterhes nő halt meg terhességi mérgezésben, a gyerekei császármetszéssel megszülettek. Tavaly decemberben szintén toxikózis miatt halt meg egy 6 hónapos terhes nő. A babája él ugyan, de sokáig volt lélegeztető gépen. Az anya egy órát várt a kórházban, hogy foglalkozzanak vele, mire megtették, késő volt. Szentesen deklaráltan orvosi műhiba következtében halt meg egyszer egy asszony: az operációt végző nőgyógyász ugyanis átlyukasztotta a méhfalát és a vékonybelét. Bár ezután többször megműtötték, már nem tudták megmenteni. A kórház az eset után felmentette az orvost az operációk végzése alól, és eltiltotta a szülesztéstől. Gyulán egy 43 éves nő számára lett végzetes a hatodik szülése, és Békéscsabán is egy szintén 43 éves asszony hunyt el, miután penicillint adtak be neki annak ellenére, hogy érzékeny volt rá. A békéscsabai Réthy Pál Kórház orvosát 1 év 6 hónap, fogházban letöltendő szabadságvesztésre ítélték, a letöltését 3 évre felfüggesztve. Emellett a bíróság 400 ezer forint pénzbüntetést is megállapított.

Szakemberek azt mondják, az évi két-háromszáz műhibaperből nem lehet következtetni az összes műhiba számára, mivel nagy a látencia. Ha mégis kiderül és perre viszik a dolgot, akkor sem az orvost perelik, hanem az intézményt, ahol dolgozik. Az orvost munkajogi perben lehet felelősségre vonni, vagy indulhat ellene büntetőeljárás. Ha megállapítják a felelősségét, általában pénzbírságot szabnak ki, ritka az, amikor felfüggesztett börtönbüntetést kap valaki.

Mindezeket látva tényleg ijesztő lehet az intézményesített szülés. Mégis: a jelenleg legfeljebb az előzetesben szülésért kardoskodható Geréb Ágnes baráti kör tagjainak figyelmébe ajánlom azt a szakértői véleményt, amely a legfrissebbként számol be a bábaorvos 2007-es, halállal végződött akciójáról. Megállapították, hogy először is nem vették észre a gyermek nagy súlyát (4 fölötti kilókkal nem lehet otthon szüldögélni, be kell menni a kórházba). Aztán nem infúzióban adták be az anyának az oxitocint, hanem vénásan, ami nem egy apró malőr. A szülést ráadásul hamarabb kellett volna beindítani. Geréb Ágnes továbbá – a szakértők állítják – kicsavarta a gyerek vállát (bulvárnyelvek megfogalmazásában kitekerte a nyakát), aminek következtében a magzat gerincvelője elvizenyősödött és megduzzadt. Azt is mondták még, hogy a babának nem volt elég helye a megszületéshez, ezért kellett volna gátmetszést alkalmazni.Geréb persze védekezik, mondja a magáét, hajtogatja az igazát, sőt az is lehet, hogy van, amiben nem hibás. És elképzelhető, hogy az itt maradt anyának kártérítést ítélnek meg – kárpótlásként...

De attól még az a gyerek nem jön vissza, nem mosolyog rá reggelente az anyjára, nem tipeg oda a tévéhez, nem pakolja le a könyvespolcot, nem veszi a szájába a hajgumit, nem vágja a földhöz a távirányítót, mert szülés közben meghalt. Járhatnak a sírjához a szülei, amiért a sok szempontból valóban kifogásolható kórház helyett az egyelőre nem szabályozott, sunyiban kialakított, otthoni körülményeket választották. És verhetik a fejüket a falba.

B. Gergely Krisztina
b.gergely.krisztina@civishir.hu

További híreink
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Tenki Réka 40 éves
Tenki Réka 40 éves
Debreceni színpadoktól a magyar filmvilág élvonaláig.
Felügyeleti szerv alakul a közmédia számára
Felügyeleti szerv alakul a közmédia számára
A javaslat elfogadásához kétharmados többség kell.
A legmagasabb német elismerés Nádas Péternek
A legmagasabb német elismerés Nádas Péternek
A rend még 2025 júniusában választotta új tagjai közé a magyar írót.
Colin Farrell 50 éves
Colin Farrell 50 éves
Dublin rosszfiújából Hollywood egyik legjobb színészévé vált.
Hatvanéves Spitzer Gyöngyi
Hatvanéves Spitzer Gyöngyi
Hajdúnánási gyökerektől az országos ismertségig.
A vámpírok is lesznek 40 évesek
A vámpírok is lesznek 40 évesek
Robert Pattinson rövid idő alatt generációs ikonná vált.
Megszűnik a TV2 hírműsora, a Tények
Megszűnik a TV2 hírműsora, a Tények
Kiesnek az állami hirdetések?
Világsztárokkal készül a Márai-regény új feldolgozása
Világsztárokkal készül a Márai-regény új feldolgozása
Az egyik főszerepet a háromszoros Oscar-jelölt Ralph Fiennes alakítja.
80 éves Ed O'Neill
80 éves Ed O'Neill
Al Bundy-ként vált világhírűvé.
Hirdetés
Hirdetés
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Kiemelten fontos, hogy senki ne induljon el víz nélkül otthonról - hívják fel a figyelmet.
Hirdetés
Hirdetés
Kozák Lucán kifogott a hetedik
Kozák Lucán kifogott a hetedik
A debreceni sprinter a szabadtéri szezonban eddig sokat versenyzett.
Magyar Péter: Jó lenne felhagyni a hazugsággal
Magyar Péter: Jó lenne felhagyni a hazugsággal
A kormányfő felhívta a figyelmet, hogy szombatig lehet véleményt küldeni.
Hirdetés
Hirdetés
Földrengés: már több mint ötszáz halottról írnak
Földrengés: már több mint ötszáz halottról írnak
Magyarország is felajánlotta a segítségét.
Ön engedélyezné vagy betiltaná a Pride-ot?
Ön engedélyezné vagy betiltaná a Pride-ot?
A Medián szerint a magyarok többsége támogatja.
Orbán Anita is megkezdi a nagytakarítást
Orbán Anita is megkezdi a nagytakarítást
Egyszerre 37 nagykövetet rendel haza.
Magyar Péter 70-75 százalékos támogatottságról beszél
Magyar Péter 70-75 százalékos támogatottságról beszél
A kormány alapvető célja a csatlakozás feltételeinek teljesítése - mondta.
Gazdaság
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A korszerűsítés csaknem 3000 négyzetmétert érint.
Hőség: home office az államigazgatásban
Azt kérik, 18 és 21 óra között ne használjuk a légkondicionálót.
Új utak, új lehetőségek Hajdúböszörményben
A 700 millió forintos beruházásnak köszönhetően a tervezettnél hosszabb útszakasz újulhat meg a városban.
Kevésbé látványos, de hasznos fejlesztések Hosszúpályiban
Gép- és eszközbeszerzéseken, valamint az új urnafalak létesítésén túl van a település; tervben a gondozási központ felújítása.
Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben
A kormányhivatal több bírságot is kiszabott a Semcorpra, az önkormányzat feljelentést tett.
Támogatott tartalom
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Ismét berobban a nyár a fürdővárosban.
A magyar nők java magára marad a menopauzával
A magyar nők java magára marad a menopauzával
Ez derül ki a Richter Gedeon Zrt. nemzetközi kutatásából.
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.