Vancouver lett a finnek Irapuatója

| 2010. 02. 27. | 11:07:03
Vancouver – Az Egyesült Államok csapata tíz perc alatt jégbe döngölte az előzetesen esélyesebbnek tartott Finnországot, és a házigazda Kanadával vívja az olimpiai hokidöntőjét.

Az olimpia első elődöntőjének elején Finnország akkora traumát szenvedett el, mint a magyarok az 1986-os foci vb-n. Tíz perc alatt 4–-0-ra vezettek az amerikaiak, az egyébként kiváló képességeiről ismert és igencsak jól fizetett Kiprusoff kapus nem is találkozott a koronggal. A legutóbbi olimpián döntős finnek kapust cseréltek kétségbeesésükben, de Backström is kapott gyorsan kettőt, és az európaiak számára ekkor felrémlett egy kétszmámjegyű zakó rémképe. Az amerikaiak megkönyörültek a finn sztárokon, és a következő két harmadban már takarakos üzemmódban hokizgattak. A Finnország megszerezte a becsületgólt (6–1), és marad neki a bronzmeccs.

A másik ágon Kanada és a címvédő svédeket a negyeddöntőben legyőző Szlovákiával harcolt a döntőbe jutásért. A hajráig tulajdonképpen semmi érdekes nem történt, a kanadaiak annak rendje és módja szerint uralták a meccset, és három góllal fordultak a végjátékra. A közönség „nagyképűen” már elkönyvelte a győzelmet, amikor a északi szomszédaink 3–2-ra felzárkóztak. A játék képe alapján nem érdemelték meg, mert addig rendkívül passzívak voltak, még a saját harmadukat is ritkán tudták elhagyni. Mindenesetre az utolsó percekben nagy fordulat következett be. Északi szomszédaink vérszemet kaptak, és immár ők szorították a kapujuk elé a kanadaiakat. Megvoltak a gólszerzési lehetőségeik, de az égiek úgy akarták, hogy 2002 után ismét Kanada–Egyesült Államok döntőt rendezzenek.

A bronzmérkőzést magyar idő szerint szombaton hajnalban 4-től vívják, míg a finálét emberibb időpontban, vasárnap este 9-től izgulhatjuk végig. Az USA utoljára 30 éve, 1980-ban nyert olimpiai aranyat Lake Placidban, Kanada pedig 2002-ben, amikor éppen a déli szomszédot győzte le a döntőben Salt Lake City-ben.