Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Nem oltják AstraZenecával a 60 éven aluliakat Berlinben

| 2021. 03. 30. | 21:10:00
És Münchenben sem.
Nem oltják AstraZenecával a 60 éven aluliakat Berlinben
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Lehetséges mellékhatásokról szóló új adatok miatt felfüggesztik az új típusú koronavírus okozta betegség elleni AstraZeneca-oltások beadását Berlinben a 60 alattiaknál – jelentette be a tartományi rangú német főváros kormányának egészségügyért felelő tagja.

Elrendelték a felfüggesztést Brandenburg tartományban és Münchenben is, Angela Merkel kancellár pedig összehívta a tartományi kormányfőket, hogy megtárgyalják az ügyet.

Dilek Kalayci berlini egészségügyi szenátor – a berlini városvezetés egészségügyért felelős tagja – a Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) regionális közszolgálati médiatársaságnak elmondta, hogy a 60 éven aluliaknak kiadott oltási időpontokat mind lemondják, és azt is majd csak később döntik el, hogy mi legyen azokkal, akik már kaptak egy adagot az AstraZeneca készítményéből. A szérum használatát szabályozó előírásokat az úgynevezett állandó oltási bizottság (STIKO) – a szövetségi kormány munkáját a fertőző betegségek elleni védekezés ügyében ajánlásokkal segítő szakértői testület – és az oltóanyagokért felelős szakhatóság, a Paul Ehrlich intézet (PEI) új állásfoglalása alapján alakítják majd. Az ügyet a szövetségi egészségügyi miniszter és a tartományi kormányok egészségügyért felelős tagjainak keddi rendkívüli tanácskozásán is megtárgyalják – mondta Dilek Kalayci.

Előzőleg a legnagyobb európai egyetemi klinikák közé tartozó berlini Charité és a több tartományi fenntartású berlini klinikát működtető Vivantes kórházüzemeltető társaság vezetése úgy döntött, hogy elővigyázatosságból nem adnak AstraZeneca-vakcinát 55 év alatti nő munkavállalóiknak. A döntést azzal indokolták, hogy értesültek több új németországi esetről, amelyekben agyi vérrögképződés lépett fel nőknél az AstraZeneca-oltás beadása után.

Ugyancsak kedden, röviddel a berlini bejelentés után Brandenburg tartomány és egy másik nagyváros, München vezetése is közölte, hogy felfüggesztik az AstraZeneca-vakcina használatát a 60 alattiaknál. Markus Söder bajor tartományi kormányfő egy más ügyben tartott tájékoztatón kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a legjobb lenne szabadon választhatóvá tenni az AstraZeneca-féle vakcinát. Biztosítani kellene a hozzáférést mindenkinek, aki a lehetséges mellékhatások ismeretében vállalja az oltás beadását - fejtette ki a politikus. A bajor miniszterelnök kollégái körében is ismertetheti a javaslatot, mert Angela Merkel kancellár hivatala közölte, hogy kedd este közös értekezletet tartanak a szövetségi kormány és a tartományi kormányok vezetői az AstraZeneca-vakcina használatáról.

A STIKO egy kiszivárogtatott tervezet alapján várhatóan azt javasolja majd, hogy főszabály szerint csak 60 éven felettieknek adjanak AstraZeneca-féle oltást. Fiatalabbaknak kizárólag a kezelőorvos, háziorvos külön javaslatára, és alapos felvilágosítás után hozott egyéni döntés alapján javasolt a szérum alkalmazása. Az első adaggal már beoltottak ügyében április végére lesz elég vizsgálati adat ajánlás készítéséhez – áll a több német hírportálon ismertetett dokumentumban. A német sajtóban ismertetett adatok szerint a PEI-nél hétfőig 31 olyan esetet vettek nyilvántartásba, amelynél időbeli kapcsolat mutatható ki AstraZeneca-vakcina használata és agyi vérrögképződés között. Az érrendszeri károsodás kilenc esetben halálos volt. A 31 érintett közül 29 nő van, 20 és 63 év közöttiek.

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
A brit gyerekek nem tiktokozhatnak
A brit gyerekek nem tiktokozhatnak
Jön a világ legszigorúbb közösségimédia-korlátozása.
Megállapodtak: jöhet az olaj a Hormuzi-szoroson
Megállapodtak: jöhet az olaj a Hormuzi-szoroson
Június 19-én írják alá az egyezséget.
Svájcban a migrációról tartanak népszavazást
Svájcban a migrációról tartanak népszavazást
Megosztja a kérdés a svájciakat.
Donald Trump 80 gyertyát fúj el
Donald Trump 80 gyertyát fúj el
Megosztó személyiség.
Egy magyar és egy román kamionos halála
Egy magyar és egy román kamionos halála
A baleset a D2-es autópályán történt Csehországban.
Bevándorlásellenes zavargások: Belfastban áll a bál
Bevándorlásellenes zavargások: Belfastban áll a bál
A város főként bevándorlók lakta egyes negyedeiben több épületet is felgyújtottak.
Erős földrengés rázta meg a Fülöp-szigeteket
Erős földrengés rázta meg a Fülöp-szigeteket
Japánban és Indonéziában cunamiriadót rendeltek el.
Ukrajnai magyar kisebbség: megállapodtak a jogokról
Ukrajnai magyar kisebbség: megállapodtak a jogokról
Például a szabad nyelvhasználatról.
Hirdetés
Hirdetés
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
A szakértő szerint összetett helyzettel állunk szemben.
Hirdetés
Hirdetés
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
Egyikük Bús Balázs, Óbuda korábbi fideszes polgármestere.
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Az Eb-ezüstérmes birkózó 11. emeleti lakásának erkélyéről a mélybe zuhant.
Gazdaság
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.