Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Vallomás a leleplezőnek szánt debreceni hangfelvételről

Cívishír | 2026. 04. 10. | 17:35:35
Tóth-Beeri Szilvia választási csalásra hivatkozva feljelentést tett a rendőrségen.
Vallomás a leleplezőnek szánt debreceni hangfelvételről
Tóth-Beeri Szilvia a Debreceni Rendőrkapitányságon tett feljelentés után (Fotó: Tóth-Beeri Szilvia/Facebook)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rendőrségen vallott a Jobbik egyik debreceni képviselőjelöltje, Tóth-Beeri Szilvia (2-es választókerület) annak a hangfelvételnek a keletkezéséről, amelyen a Fidesz-KDNP képviselőjelöltje, Barcsa Lajos (1-es választókerület) arról beszél, hogy ő javasolta, milyen felirat kerüljön egy másik debreceni Jobbik-jelölt, Kiss Zsolt (1-es választókerület) választási plakátjára. Tóth-Beeri az eredeti felvételt átadta a nyomozóhatóságnak és becsületsértésre hivatkozva feljelentést tett mind Barcsával, mind Kiss-sel szemben. Barcsa Lajos kitart korábbi közlése mellett, mely szerint a terhére rótt hanganyag „manipulált és mesterséges intelligenciával felturbózott”.

Arról, hogy az országgyűlési választás kampányhajrájában több debreceni jelölt titokban rögzített hangfelvételeket vagdos egymáshoz a közösségimédia-felületeken, már április 7-én írtunk. Azóta is egymást érik a sajtó számára csak nehezen vagy egyáltalán nem ellenőrizhető írott és videós megnyilatkozások.

Ami tény, hogy április 10-re virradó éjjel Tóth-Beeri Szilvia – a becsületsértésen túl választási csalást emlegetve – feljelentést tett a Debreceni Rendőrkapitányságon a két említett képviselőjelölttel szemben. Tóth-Beeri arról beszélt az őt meghallgató nyomozónak, hogy április 2-án este találkozott Aba-Horváth Istvánnal, a Magyarországi Romák Országos Önkormányzatának elnökével. Ők ketten régóta baráti viszonyban vannak. A személyes találkozót megelőzően Aba-Horváth – politikai célzatosság nélkül – még telefonon arról érdeklődött Tóth-Beerinél, hogy el tudna-e vinni 20 élelmiszercsomagot rászoruló családoknak. A nő autója tele volt, csak egyetlen pakk elszállítására vállalkozott. Ennek a csomagnak az átvétele miatt találkoztak egy Vámraktár utcai ingatlannál.

Féltestvérek, de nem beszélnek

Beszélgetésük során Tóth-Beeri a debreceni molinóira panaszkodott a fideszes Aba-Horváthnak (a kisebbségi vezető a kormánypárt elkötelezett híve). A molinóira ugyanis annak ellenére rákerültek a Jobbik logói, hogy azt az elmondása alapján nem akarta (a posztereket Tóth-Beeriék a napokban el is távolították). Amikor Tóth-Beeritől magyarázatot kértünk, ő azt hozta fel, hogy bár elfogadta a Jobbikot jelölő szervezetként, már az elején kikötötte, hogy önmagát párton kívülinek tartja. Ráadásul március 6. óta, amikor kiderült, hogy a Jobbik nem képes országos listát állítani, semmiféle támogatást nem kap a párttól, a telefont sem veszik fel neki, indokolta a tőlük való eltávolodást.

Aba-Horváth István azután hívta fel Barcsa Lajost, hogy Tóth-Beeri Szilvia megemlítette neki Kiss Zsoltot, mint akinek köze lehet a problémásnak tartott molinók kihelyezéséhez, valamint aki úgy kampányol az akkumulátorgyárak ellen, hogy közben kötődik is az ágazathoz.

Aba-Horváth István azt mondta, nem kampánycélok motiválták (Fotó: Aba-Horváth István/Facebook)

Ennél a pontnál megint kitérőt kell tenni. Tóth-Beeri és Kiss féltestvérek, de csak felnőttként találkoztak. Együtt kerültek kapcsolatba a Jobbikkal, miután a megszűnés felé tartó párt olyan civileket keresett a mostani választásokon való induláshoz, akik képviselnék őket. A jelöltté válás során a nő és a férfi még együttműködtek, azonban a kapcsolatuk az utóbbi időben megromlott. A bizalom megszűnt, már nem is beszélnek egymással – erről mindkettőjüktől hallottunk. Kiss Zsoltot kérdeztük arról, hogy kötik-e üzleti kapcsolatok az akkumulátoriparhoz, de kitért a válaszadás elől.

„Ezzel előre mész” 

A Vámraktár utcára visszatérve: Tóth-Beeri vallomása szerint Aba-Horváth Kiss Zsolt miatt hívta fel Barcsa Lajost, és szokása szerint kihangosítva telefonált. A debreceni alpolgármesternek nem szólt arról, hogy a beszélgetésüket más is hallja. Ez igen nagy könnyelműség volt a részéről, mert Tóth-Beeri „hirtelen jött gondolatból adódóan” majdnem az egészet felvette. Hogy mi hangzott el, azt előző cikkünkben részben megírtuk. Azon túlmenően szóba került 500 élelmiszercsomag, amelynek egy részét Aba-Horváth – „ezzel előre mész” megjegyzéssel – felkínálta Barcsa Lajosnak (a többit Széles Diánának szánta, de nincs arra utaló információ, hogy ez mostanáig megtörtént).

Barcsa Lajostól április 9-én megkérdeztük, hogy végül osztott-e ezekből a 8,5 kilogrammos – cukrot, lisztet, olajat, vajat, csemegekolbászt, burgonyát, hagymát, száraztésztát tartalmazó – csomagokból. Az alpolgármester nemleges választ adott, hangsúlyozva, néhány csomagot Aba-Horváthék az ondódi közösségi ház mellett odaadtak rászorulóknak, de ő maga nem volt jelen, és köze sem volt az akcióhoz. Barcsa Lajos a Cívishírnek tagadta, hogy közvetlenül vagy közvetve ismerné Kiss Zsoltot. Kitart amellett is, hogy a felvétel manipulált, s azt egy jobbikos jelölt eladta Tárkányi Zsoltnak

Gondolhatnánk, hogy Tóth-Beeri Szilviára utal, azonban a helyzet megint bonyolultabb egy fokkal. Ugyanis ennél a pontnál egy harmadik jobbikos jelölt is képbe kerül; ez a férfi az egyik hajdú-bihari választókerületben indult volna, de végül nem vették nyilvántartásba. Nem nevesítjük, csak annyit jegyeznénk meg, hogy feltehetően ő oszthatta meg Barcsa Lajosékkal azt a hanganyagot, amellyel Tóth-Beeri szavahihetőségét akarták gyengíteni a botrány április 6-i kipattanása után. S az sem zárható ki, hogy őrá utalt Barcsa Lajos, mint aki megkereshette a tiszás Tárkányi Zsoltot. Az sem szokványos, ahogyan az Aba-Horváth és Barcsa közötti hangfelvétel a konkurens pártnál landolt.

Barcsa Lajos az április 9-i debreceni kampánygyűlésen is beszélt (Fotó: Fogarasi Renáta/Cívishír)

Magyar Péterig jutott 

A hangfelvételt Tóth-Beeri Szilvia rögtön elküldte a „mentorának”, akit a feljelentésében nem kívánt megnevezni. Valójában egy olyan férfiről van szó, aki korábban aktív szereplője volt a debreceni közéletnek, de már régen nem játszik benne szerepet. Ő az anyagot továbbította a legismertebb debreceni tiszásnak – a feljelentésben Brutit említi Tóth-Beeri –, aki pedig már Magyar Péternek küldte el. Magyar azt ígérte – fogalmazott a vallomásában Tóth-Beeri –, hogy felhívja őt a felvétel elkérése érdekében, de végül nem történt meg. Azóta is várja ezt a hívást, jegyezte meg a képviselőjelölt (Brutit cikkünk élesítését megelőzően megkérdeztük arról, hogy megfelel-e a valóságnak az, ami a feljelentés szövegében rá vonatkozóan olvasható, nem jelzett vissza).

Aba-Horváth István április 8-án közleményben ismerte el, hogy a telefonbeszélgetését a jobbikos jelölt rögzítette. Ugyanakkor arra hivatkozott, hogy nem a kampánycélok, hanem az emberség motiválta az élelmiszercsomagok felajánlásában. Továbbá számára az a természetes, hogy ilyen esetekben a város megválasztott vezetőit értesíti a lehetőségről.

Tóth-Beeri Szilvia kérdésünkre közölte: nem tervez visszalépni a jelöltségtől, a választások során nem akar kedvezni sem a Fidesz-KDNP-nek, se a TISZÁ-nak. Egyetlen célja a CATL debreceni akkumulátorgyárának a bezáratása, aki ebben egyetért vele, azokkal szívesen társul – mondta.

Ratalics László

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Tárkányi Pappnak: „Maguk hozzá ide a szennyező gyárakat!”
Tárkányi Pappnak: „Maguk hozzá ide a szennyező gyárakat!”
A debreceni Semcorp tevékenységét felfüggesztették.
Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben
Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben
A kormányhivatal több bírságot is kiszabott a Semcorpra, az önkormányzat feljelentést tett.
Megújultak a virágágyások a debreceni Egyetem téren
Megújultak a virágágyások a debreceni Egyetem téren
A felsőoktatási intézmény kérdőívét több mint 7500-an töltötték ki.
Ötvenperces késés Debrecenből
Ötvenperces késés Debrecenből
Türelem, türelem, türelem.
Küszöbön a Piac utcai lakásberuházás
Küszöbön a Piac utcai lakásberuházás
Több mint száz lakás épül a debreceni Apolló-tömbben.
Hőség: karbantartásokat halaszt el a vízmű Debrecenben
Hőség: karbantartásokat halaszt el a vízmű Debrecenben
A folyamatos és zavartalan ivóvíz-szolgáltatás érdekében.
Éjszaka is dolgoznak a debreceni pályafelújításon
Éjszaka is dolgoznak a debreceni pályafelújításon
A hőség átírta a forgatókönyvet.
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Környezetszennyezés történt a debreceni gyárban.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
A 2024-es debreceni balesetben hárman hunytak el; megvolt az első tárgyalási nap.
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
A leköszönőket elbúcsúztatták.
Hirdetés
Hirdetés
A miniszter a Mediaworks „összeomlásáról”
A miniszter a Mediaworks „összeomlásáról”
Most eljött az igazság pillanata - írta.
Hirdetés
Hirdetés
A magyar nők java magára marad a menopauzával
A magyar nők java magára marad a menopauzával
Ez derül ki a Richter Gedeon Zrt. nemzetközi kutatásából.
Tárkányi Pappnak: „Maguk hozzá ide a szennyező gyárakat!”
Tárkányi Pappnak: „Maguk hozzá ide a szennyező gyárakat!”
A debreceni Semcorp tevékenységét felfüggesztették.
Hirdetés
Hirdetés
Hajdúböszörmény: új lendülettel érkezik a Hajdú7
Hajdúböszörmény: új lendülettel érkezik a Hajdú7
Három napon át retró hangulat, mai slágerek és hagyományőrző programok várják a látogatókat.
Peák Barnabás volt a leggyorsabb Debrecen határában
Peák Barnabás volt a leggyorsabb Debrecen határában
Debrecen és Bocskaikert között rendezték meg az OB-t.
Épül Vámospércs közösségi tere
Épül Vámospércs közösségi tere
A munkálatok jó ütemben haladnak - tudatta a polgármester.
Élet a Fideszen túl: merre tovább, magyar sport?
Élet a Fideszen túl: merre tovább, magyar sport?
A Debreceni Egyetem oktatója szerint a mostani kormányzat egyelőre keresi, hogy hogyan viszonyuljon a sporthoz.
Gazdaság
Világos üzenetet küldött Hajdúhadház vezetése
A város önkormányzati képviselő-testülete szerint akkumulátoriparhoz kapcsolódó tevékenységnek nincs helye a településen.
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Környezetszennyezés történt a debreceni gyárban.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.