Papp László: az állatvédelem ügye Debrecenben fontos városstratégiai kérdés

Debrecen csatlakozik a kormány által meghirdetett állatvédelmi programhoz, állatvédelmi akciótervhez. Ennek kapcsán tartott sajtótájékoztatót Papp László, Debrecen polgármestere, Ovádi Péter állatvédelmi kormánybiztos és Szilágyi Edina, a debreceni önkormányzat állatvédelmi referense január 30-án.
Amint azt Papp László elmondta, az állatvédelem ügye Debrecenben nagyon fontos városstratégiai kérdés.
Közös felelősségünk, hogy mindazok, akik állatot tartanak vagy állattartásban gondolkodnak, s azok, akik nem tartanak állatot, komfortosan éljenek egy közösségben. A polgármester felidézte, hogy 1998-ban éppen a sajtótájékoztató helyszínén, Debrecen Vénkert városrészében kezdte önkormányzati képviselőként politikai pályafutását, s már akkor sokszor keresték meg fogadóórákon az itt élők kutyatartással kapcsolatos problémáikkal. Természetesen azok számára is biztosítani kell az állattartás lehetőségét, akik nem kertes házban, hanem lakótelepi lakásban élnek, de ennek megvannak a szabályai, megvannak feltételei, hogyan lehet állattartó és nem állattartó családoknak zökkenőmentesen, békében és barátságban egymás mellett élni.
Debrecen önkormányzata szeretne ezzel a témával úgy foglalkozni, hogy a város polgárai minél mélyrehatóbban ismerhessék meg felelős állattartás feltételeit, s ha úgy döntenek, hogy állatot hoznak a lakókörnyezetükbe, azt úgy tegyék, hogy az mindenki számára komfortos legyen.

Papp László kiemelte: nagyon fontos, hogy legyen ennek a témának felelőse, legyen olyan közéleti személyiség, aki figyelemmel kíséri az állatvédelem ügyét Debrecenben. – Szilágyi Edina képviselő asszonyt kértük fel arra, hogy az állatvédelem referenseként ezt az ügyet fogja össze, a Debrecenben működő, állatvédelemmel foglalkozó szervezetekkel tartsa a kapcsolatot, csatornázza be a javaslataikat, a véleményeiket, a kezdeményezéseiket a városvezetés irányába, hogy legyen lehetőség megfelelően reagálni a felvetésekre – mondta a polgármester. Papp László arról is említést tett, hogy a városban nagyon sok egyesület foglalkozik állatvédelemmel, s az önkormányzat szervezeti keretei között is működik egy ebrendészeti telep, ahol az utóbbi években több fejlesztés történt, de van még tennivaló. A férőhelyszám, a kennelek számának növelése, az elhelyezési komfort javítása részben már ebben az évben megtörténik. Az is nagyon fontos, hogy a város különböző területein jelenleg összesen hat kutyafuttató működik – így a Vénkertben is egy. Ezek a létesítmények a kutyatartók számára hasznosak, ugyanakkor a környékükön élők számára nem lehetnek zavarók.
Így nehéz megtalálni a megfelelő helyszíneket, de az önkormányzat az elkövetkezendő időszakban növelni szeretné a kutyafuttatók számát. Ennek érdekében is az állatvédő szervezetekkel az eddiginél sokkal intenzívebb együttműködésre törekszik a jövőben az önkormányzat, s a polgármester reményének adott hangot, hogy azokat a fejlesztési igényeket és javaslatokat, amelyeket az állatvédők megfogalmaznak, már 2024-től kezdődően intenzíven meg is tudja majd valósítani a város.

Ovádi Péter kormánybiztos megköszönte a város nyitottságát s ambiciózus terveit az állatvédelem tekintetében. Mint fogalmazott: közös ügyünk az állatvédelem, hiszen ezen a területen csak akkor lehetünk sikeresek, ha csapatban dolgozunk. Csapatban kell, hogy dolgozzon a kormány, az állam, az önkormányzatok, a járási hivatalok, a kormányhivatalok, a rendőrség, az állatorvosok és a civil szervezetek. Ennek a csapatnak nagyon fontos tagjai az önkormányzatok, hiszen nem mindegy, hogy egy település vezetése hogyan áll az állatvédelem kérdéséhez. A kormányzat ezt a csapatot szeretné egyesíteni, hiszen csak akkor lehetünk sikeresek. Ovádi Péter hangsúlyozta: Magyarországon nem létezhetne állatvédelem a civil szervezetek nélkül. Ezért is nagyon nagy köszönet illeti őket azért, amit nap mint nap teljesítenek. A kormányzatnak kiemelt szereplőként kell támogatnia az állatvédő civil egyesületeket. Mint elmondta, a múlt évben egy 500 millió forintos keretösszegű, a civil szervezetek munkájának segítését célzó pályázat keretében 187 civil szervezet pályázott sikeresen – köztük többen Debrecenből és térségéből. Néhány héten belül megjelenik a következő, szintén 500 millió forintos keretösszegű pályázat kiírása ugyancsak állatvédő civil szervezetek számára. Nagyon fontos a társadalom felelős állattartásra való nevelése is, amit már az óvodákban és az iskolákban el kell kezdeni. Debrecenből 17 óvoda és 13 iskola csatlakozott az állatvédelmi témahéthez, s nagyon sok innovatív ötlet érkezett tőlük. A ma gyermekei a jövő állattartói, s nem mindegy, hogy ők miképpen fognak gondolkodni az állatvédelemről. Nagyon nagy szerepe van az állatvédelemben a jogalkotásnak is, és Ovádi Péter örvendetesnek tartja, hogy ez politikán felüli téma. Az állatok védelme jegyében sikerült például szigorítani a Büntető Törvénykönyvet is. Ugyanakkor koncentrálni kell a békés megoldásokra, vagyis arra, hogyan lehet az állattartókat és az állatot nem tartókat közösséggé formálni. A kormánybiztos hangsúlyozta: ha valaki állatot tart, akkor az felelősséggel tartozik, ezzel tisztában kell lennie, a szabályokat be kell tartania. Ha ez így történik, akkor nem lesz „kutyás – nem kutyás” ellentét.
Ovádi Péter megemlítette, hogy az állatvédelemmel kapcsolatos tudatformálásban az állatkerteknek – így a debreceninek is – fontos szerepe van. Úgy gondolja, ha Debrecen meg fogja valósítani – és minden bizonnyal meg is tudja valósítani – ambiciózus terveit az állatvédelem területén, akkor jó példát tud mutatni, iránymutató tud lenni a többi település számára.


















