Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ötmilliós bírságot is kaphatnak a hajdú-bihariak, ha nem teljesítik a kötelességüket

Cívishír | 2024. 08. 21. | 19:10:43
Bárki jelentheti, ha elhanyagolt területet lát.
Ötmilliós bírságot is kaphatnak a hajdú-bihariak, ha nem teljesítik a kötelességüket
Rengetegen szenvednek a parlagfű miatt (Fotó: Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Leggyakrabban utak, vasúti sínek mentén, elhanyagolt területeken találkozhatunk ezzel. A meleg éghajlatot, a fényt, a nyári csapadékot kedveli, de szárazságtűrése is kiváló. Nem mellesleg a magyar lakosság 20 százaléka szenved miatta.

Igen, ez a parlagfű.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ augusztus 21-i jelentése szerint a hőség hatására a parlagfű pollenszórása jelentősen fokozódik; a következő napokban a pollenterhelés a keleti országrészben sokfelé elérheti a nagyon magas szintet. Ennek ellenére Hajdú-Bihar vármegye számos területén van olyan kert, telek, ahol derékig ér a gyomnövény – az allergiások legnagyobb bánatára. A debreceni önkormányzathoz és a vármegyei kormányhivatalhoz fordultunk, hogy megtudjuk: mit tehet a hatóság, ha gondozatlan területet észlel, hány bejelentés érkezik a hivatalokhoz és hová fordulhatnak segítségért a lakosok.

Még a virágbimbó megjelenése előtt lépni kell!

– Az elmúlt időszak változékony, előbb csapadékos, majd meleg időjárása kedvezett a parlagfű növekedésének, így a tulajdonosoknak – legyen az közterület vagy magántulajdonú ingatlan – a szokottnál hamarabb és gyakrabban szükséges kaszálnia, gyommentesítenie – kezdődött az önkormányzat válasza. Kiemelték, az erősebben fertőzött területek jobbára a művelés alól kivont, felhagyott külterületi ingatlanokon, vagy egyéb földmozgatással, bolygatással (például építkezéssel) érintett területeken észlelhetők. A vonatkozó jogi szabályozás értelmében a földhasználó köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezután ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.

– A belterületi közterületeken, valamint magánterületeken észlelt és bejelentett parlagfűszennyezés esetén a polgármesteri hivatal hatáskörrel rendelkező Igazgatási Osztálya; külterületen pedig a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztálya teszi meg a szükséges intézkedéseket. A hatóságok – amennyiben a tulajdonos nem tesz eleget a kötelezettségének – a mulasztók költségén közérdekű védekezést rendelhetnek el. A közérdekű védekezés, mulasztás miatti bírság mértéke belterületen és külterületen is egyaránt 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjed. Fontos tudni, hogy a védekezéssel kapcsolatban felmerült költségek, valamint a növényvédelmi bírság köztartozásnak minősül, így annak behajtásáról az állami adóhatóság gondoskodik – hívták fel a figyelmet.

Míg 2022-ben 258 növényvédelmi bejelentés érkezett az önkormányzathoz, 2023-ban csupán 93. A Zöldterületi Osztályt a lakosok, a közterület-felügyelők, a kormányhivatal munkatársai értesítették, valamint a Parlagfű Bejelentő Rendszeren keresztül jeleztek. Az ezekkel kapcsolatos intézkedések megtétele soron kívül megtörtént. Az idei évben eddig 51 bejelentést kaptak parlagfű észlelésével kapcsolatban – írták.

Az önkormányzat ötmillió négyzetmétert tart rendben

És mi a helyzet az önkormányzati területekkel? – Az osztály munkatársai rendszeresen, ütemezett módon ellenőrzik a területeket és szükség szerint továbbítják a megrendeléseket a kivitelezők felé, akik a lehető leggyorsabban megtisztítják a terepet a parlagfű vagy egyéb allergén gyomnövénytől. Az önkormányzat kezelésébe mintegy 5 millió négyzetméternyi terület tartozik, amelynek kaszálását a szerződött vállalkozók, továbbá a DEKERT Nonprofit Kft. bevonásával végezteti el rendszeres időközönként. A munkavégzések gyakorisága minden területen úgy került meghatározásra, hogy a parlagfű virágbimbójának kialakulására ne kerülhessen sor. A DEKERT berkein belül „parlagfűkommandó” működik 2020 óta 15 fővel, 4 csapatra osztva. Emellett a vállalkozók mintegy 20 fűnyíró traktorral és 25 damilos motoros kaszával nyírják a főbb közlekedési utak melletti zöldsávokat, lakótelepi tömbbelsőket, parkokat, teresedéseket – tudatták.

Kiemelték, hogy a parlagfű elleni védekezés nemcsak az önkormányzat, hanem a magánszemélyek feladata is. A lakosság közérdekű bejelentést tehet a hivatal irányába a 52/511-530-as telefonszámon vagy a zoldterulet@ph.debrecen.hu e-mail címen, az Új Városházán kihelyezett ládába, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Parlagfű Bejelentő Rendszerén https://pbr.nebih.gov.hu vagy a közterület-felügyelet irányába.

Egyre többen értesítik a kormányhivatalt

Amennyiben a jegyző a belterületi ingatlan vonatkozásában megállapítja a parlagfű elleni védekezési kötelezettség elmulasztását, akkor haladéktalanul elrendeli a közérdekű védekezést, azaz a kényszerkaszálást, a kormányhivatal pedig ezzel egyidejűleg növényvédelmi bírságot szab ki. Parlagfűvel fertőzött külterületi ingatlanok esetében mind a helyszíni ellenőrzést, mind a közérdekű védekezést és a növényvédelmi bírság kiszabását a kormányhivatal végzi. Fontos, hogy a helyszíni ellenőrzéseken fényképfelvétel és jegyzőkönyv készül, így a mulasztás később is bizonyítható.

– Ha a belterületi ingatlanon parlagfű nem, de más allergén gyomnövény megtalálható, akkor az önkormányzat helyszíni ellenőrzését követően a földhasználót a kormányhivatal – határidő megadásával – védekezésre, azaz a terület megtisztítására kötelezi. Amennyiben a földhasználó ennek határidőre eleget tesz, mentesül a szankciók alól, vagyis nem kell közérdekű védekezést elrendelni és növényvédelmi bírságot kiszabni. Ha a kötelezett a területet nem tisztítja meg határidőre, akkor a kormányhivatal növényvédelmi bírság kiszabásáról dönt, a jegyző pedig közérdekű védekezést rendel el – tudatta a kormányhivatal. Itt is nyomatékosították: a földvédelmi bírság legkisebb összege 50 ezer forint. Mértéke pedig AK (aranykorona) értékkel rendelkező külterületi fekvésű ingatlan esetén az AK érték 2600-szorosa, zártkerti fekvésű földrészlet esetén az AK érték 3000-szerese, AK értékkel nem rendelkező ingatlanok esetén a földvédelmi bírság megállapítása a településen lévő szántók átlagos AK értéke alapján történik.

A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalhoz 2021-ben 265, 2022-ben 200 növényvédelmi témájú bejelentés érkezett, 2023-ban pedig ennek sokszorosa, összesen 492. Tavaly 198 parlagfűvel fertőzött terület vonatkozásában rendeltek el közérdekű védekezést, az esetek mindegyikében megállapítottak növényvédelmi bírságot is. 2023-ban parlagfű elleni védekezési kötelezettség elmulasztása miatt a legmagasabb megállapított bírságtétel 500 ezer forint volt.

Fogarasi Renáta

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Kamion hajtott árokba Berettyóújfalunál
Kamion hajtott árokba Berettyóújfalunál
A sofőrt kórházba vitték.
Közlekedési táblát loptak a 35-ös főúton
Közlekedési táblát loptak a 35-ös főúton
Hajdúböszörmény és Görbeháza között.
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Hármas karambol Hajdúnánáson
Hármas karambol Hajdúnánáson
A Móricz Zsigmond utcában forgalmi akadályra kell számítani.
Balmazújváros idén is kitett magáért
Balmazújváros idén is kitett magáért
A Motoros Fesztivál remek hangulatban telt.
Balmazújváros: szabadság, szerelem, motorozás
Balmazújváros: szabadság, szerelem, motorozás
Megkezdődött a nagy motoros show.
Hirdetés
Hirdetés
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
A szakértő szerint összetett helyzettel állunk szemben.
Hirdetés
Hirdetés
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
Egyikük Bús Balázs, Óbuda korábbi fideszes polgármestere.
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Az Eb-ezüstérmes birkózó 11. emeleti lakásának erkélyéről a mélybe zuhant.
Gazdaság
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.