Nevesincs sportok kerülhetnek a birkózás helyére

Óriási a felháborodás a Nemzetközi Olimpiai Bizottság végrehajtó bizottságának keddi állásfoglalása után. A testület szerint a birkózás kerüljön ki a 2020-as nyári olimpia programjából. Az a sport, mely a kezdetek óta szerepelt a műsoron, az olimpiák újkori történetében csak az 1900-as párizsi seregszemléről hiányzott.
Hamarosan hét sportág szövetsége utazik el a Nemzetközi Olimpiai Bizottság központjába, hogy pályázzon a birkózás megüresedett helyére. Melyek ezek a sportok?
A hét új pályázó között két küzdősport kapott helyet, a karate és a vusu, ismertebb nevén kung-fu. Mindkettő tradicionális kínai harcművészetet, a kínaiak régóta küzdenek, hogy felkerüljenek az olimpiák műsorára, eddig sikertelenül. Reméljük, ezután is! A kínaiak csőrét az izgatja, hogy az olimpiák műsorán ott van a japán eredetű cselgáncs, illetve a korai gyökerű taekwondo, nekik meg semmi.
A labdajátékok két indulója közül az egyik a softball, másik a squash. A softball az Egyesült Államokon túl Ázsia-szerte és Ausztráliában nagyon népszerű. A softball mondhatni a baseball női változata, szabályaiban kevés az eltérés. A squash (magyarul fallabda) Debrecenben is űzhető sport, egy külön erre a célra kialakított teremben játszott sportág ütővel és gumilabdával. Mindkettő eszes, kombinatív sport, de egyik sem "olimpiai szintű".
Kapaszkodjanak meg, a görkorcsolya és a wakeboard szintén ott lehetnek az ötkarikás játékokon a birkózás helyett, és ez nem vicc! A görkorit aligha kell bemutatni, minden kétséget kizáróan világszerte rendkívül népszerű szabadidősport, no de mi keresnivalója van az olimpián? A wakeboard onnan lehet ismerős, hogy Bódi Sylvi debreceni modell űzi és népszerűsíti. Magyarországon is több pálya várja a sportolni vágyókat, tulajdonképpen a szörf "kábeles" változatáról van szó. A Cívishíren korábban írtunk arról, hogy mifelénk hol űzhető, támogatjuk a fejlődését, de mindennek van határa!
A hetedik sportág a falmászás. Ha ez kerül be a birkózás helyére, akkor a dühtől mászunk a falra. Ez a sziklamászás szelidített verziója. Hobbinak indult, de a világ minden részén, így Magyarországon is versenysporttá nőtte ki magát.
A birkózás rajongói abban bízhatnak, hogy olyan nagyhatalmak fogtak össze a megmentéséért, mint az Egyesült Államok, Oroszország vagy Törökország, és lehet, hogy ez a túlélését jelenti. Mindenesetre ha a NOB végrehajtó bizottsága május végén Szentpéterváron nem helyezi vissza a műsorba a most kiejtésre jelölt birkózást, akkor forradalom lesz!
BeA


















