Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Már a vénkerti iskolában is mozoghatnak a debreceniek

Cívishír | 2024. 03. 01. | 15:54:04
Ingyenesen nyújtanak rendszeres mozgási lehetőségeket minden városlakónak.
Már a vénkerti iskolában is mozoghatnak a debreceniek
A kezdeményezés elmúlt két és fél éve alatt több mint 55 ezren vettek részt összesen több mint 2 ezer programon (Fotó: önkormányzat)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A Mozdulj, Debrecen! mozgalom mozgásos programjai újabb helyszínre találtak a Vénkerti Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában. Erről sajtótájékoztató keretében számolt be Széles Diána, Debrecen alpolgármestere, Barcsa Lajos, a terület önkormányzati képviselője, Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (Daefi) igazgatója és Tarsoly Andor, az iskola intézményvezetője március 1-jén.

Széles Diána elmondta, hogy Barcsa Lajos, mint a lakókörzet egyéni önkormányzati képviselője kérése volt az, hogy a Mozdulj, Debrecen! mozgalom ingyenes programjait hozzák közelebb a vénkertiekhez. Ennek a feltételeit mostanra sikerült megteremteni, hiszen a Debreceni Tankerületi Központ is támogatta a Vénkerti Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola pedig befogadta a programokat. Amint azt Széles Diána kiemelte: egy a Mozdulj, Debrecen! mozgásos programjainak oktatóival folytatott minapi beszélgetés témája az elmúlt két és fél év tapasztalatairól szólt, s jó volt hallani, hogy az oktatók szerint azok, akik rendszeresen részt vesznek a programokon, mindig nagyon várják ezeket az alkalmakat – akár ha kedvenc tévésorozatuk következő epizódját várnák.

S valóban ez a cél: az, hogy a debreceniek jöjjenek és rendszeresen mozogjanak – akár a tévésorozatok nézése helyett is –, mert a városlakók jellemzően még mindig keveset mozognak.

A Mozdulj, Debrecen! mozgalom lényege pedig az, hogy ingyenesen nyújt rendszeres mozgási lehetőségeket minden városlakónak. A kezdeményezés elmúlt két és fél éve alatt több mint 55 ezren vettek részt összesen több mint 2 ezer programon, ami óriási szám. Kezdetben jellemzően az önkormányzati tulajdonban lévő közterületi sportparkokban, közösségi házakban voltak a programhelyszínek, a múlt év ősze óta azonban – köszönhetően az oktatási intézmények fenntartóinak – elindulhatott a Mozdulj, Debrecen! iskolaprogram is, melynek keretében hetente több mint 1500 gyerek vehet részt mozgásfejlesztő foglalkozásokon. A Mozdulj, Debrecen! mozgalom minden programja ingyenes a debreceniek számára, viszont ennek természetesen vannak költségei is, amit a város költségvetéséből, Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet működésének támogatása keretében fedez az önkormányzat. Erre a város egyre erősödő gazdasága, gyarapodó helyiadó-bevételei jóvoltából van lehetőség. Ahogyan nőnek a bevételek, a város úgy tud egyre többet költeni a polgárok jólétét erősítő közösségi szolgáltatásokra.

Barcsa Lajos alpolgármester, mint a lakókörzet egyéni önkormányzati képviselője reményének adott hangot annak kapcsán, hogy a vénkertiek is örülni fognak a Mozdulj, Debrecen! által biztosított új mozgási lehetőségeknek.

Az elmúlt időszakban ebben a városrészben több új sportcélú fejlesztést is sikerült megvalósítani: kondiparkok épültek, köztéri pingpongasztalokat állítottak fel, sportpályák újultak meg. E fejlesztések megvalósításához Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet igazgatója mint önkormányzati képviselő – akinek körzete a Vénkert egy részét is érinti – munkájával szintén hozzájárult. Nem csak a közterületeken történt azonban előrelépés, hiszen nemrég sikerült felújítani a Vénkerti Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola uszodáját is, amit a gyerekek nagy örömmel vettek birtokba és használják is nap mint nap az egészségük megőrzése érdekében. Azonban – mint azt Barcsa Lajos is kiemelte – nagyon sok városlakó még továbbra sem mozog rendszeresen, ezért van nagy jelentősége annak, hogy ez a nagyon jól megközelíthető helyen lévő iskola befogadta, s így még többek számára elérhetővé tette a Mozdulj, Debrecen! mozgalom programjait. – Mozogjunk, mert erős Debrecenre, erős debreceniekre van szükségünk! – hangsúlyozta Barcsa Lajos.

Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (Daefi) igazgatója kiemelte, hogy a vénkerti iskola immár a kilencedik beltéri programhelyszíne a Mozdulj, Debrecen! mozgásos foglalkozásainak.

Két és fél évvel ezelőtt négy helyszínnel indultak, amit egy esztendő után sikerült fokozatosan bővíteni – ugyanis egyre többen ismerték meg a programlehetőségeket, egyre többen kívántak rendszeresen mozogni. A Vénkerti Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tornaterme valamint prevenciós terme a 2024. március 4-én kezdődő héttől heti három délutánon áll nyitva a mozogni vágyók előtt. Minden olyan beltéri mozgásos program elérhető lesz itt is, amit a Mozdulj, Debrecen! kínál. Hétfőnként 16.30 és 17.30 óra, valamint péntekenként 17.00 és 18.00 óra között a tornateremben gerinctornára, hétfőként 17.30 és 18.30 óra között szintén a tornateremben alakformáló aerobikra lesz lehetőség. Szerdánként 16.30 és 17.30 óra között a prevenciós teremben jógán, 17.00 és 18.00 óra között pedig a tornateremben zumbaórán lehet részt venni. Újdonság és különlegesség, hogy hétfőnként a prevenciós teremben 17.00 és 18.00 óra között kimondottan férfiak számára – mivel ők más izomzattal rendelkeznek, mint a hölgyek – lesz jógafoglalkozás. Szerdánként ugyanebben a teremben 17.30 és 18.30 óra között szintén férfiak számára lesz erősítő edzés. A Vénkert lesz tehát az első olyan lakóterület a városban, ahol a Mozdulj, Debrecen! mozgalom keretében kimondottan férfiak számára is szerveznek foglalkozásokat. Papp Csaba azt is elmondta, hogy az oktatók beszámolója szerint a foglalkozásokon rendszeresen részt vevők körében jól látható, hogy fizikailag egyre erősödnek, sőt, már ők maguk kérik a mozgás intenzitásának fokozását. Mint hangsúlyozta: a betegségek alapja a mozgáshiány, ezért is van különös jelentősége annak, hogy minél többen éljenek a lehetőségekkel és mozogjanak rendszeresen annak érdekében, hogy majdan idősen is egészséges éveket élhessenek.     

Tarsoly Andor, a Vénkerti Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola intézményvezetője elmondta, hogy iskolájuk már a múlt év őszén bekapcsolódott a Mozdulj, Debrecen! iskolaprogramjába. Ennek keretében jelenleg két csoportban összesen 160 diákjuk próbál ki nagy örömmel változatos mozgásformákat, s úgy tűnik, hogy ennek további hatása is van, hiszen a résztvevő gyerekek baráti köre számára is mintaadó ez a program. Sőt, már a szülők és a nagyszülők is érdeklődtek, hogyan mozoghatnának ők is. Most erre lesz lehetőség: nap közben a gyerekek mozognak az iskolában, délután a szülők, nagyszülők.

Az intézményvezető bízik abban, hogy nagyon jó házigazdái lesznek ennek a programnak, s ha bővülnek az igények, azokat is ki fogják tudni szolgálni.

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Megszűnik a Hajdú-bihari Napló mint napilap
Megszűnik a Hajdú-bihari Napló mint napilap
Hetilapként folytatja a Debrecenben megjelenő újság.
A CATL belső vizsgálatot indított
A CATL belső vizsgálatot indított
Személyi sérülés nem történt a debreceni incidenskor - írták.
MIAKÖ: többen rosszul lettek a debreceni akkumulátorgyárban
MIAKÖ: többen rosszul lettek a debreceni akkumulátorgyárban
Információik szerint vegyi anyag szivároghatott az üzemben.
Egyhangú döntés arról, ki vezesse a MODEM-et
Egyhangú döntés arról, ki vezesse a MODEM-et
Puskás István: a folyamatos építkezés ambíciójának szavazott bizamat a debreceni közgyűlés.
Leszavazták a debreceni közgyűlés feloszlatási kísérletét
Leszavazták a debreceni közgyűlés feloszlatási kísérletét
Két képviselő szerint ez lett volna a politikailag felelős döntés.
Autótűz Debrecenben
Autótűz Debrecenben
Eloltották a lángokat.
Egymilliárd forintot remélt a csaló cégvezető
Egymilliárd forintot remélt a csaló cégvezető
Két embert is elítélhetnek Debrecenben.
„A tiszás sikert lovagolnák meg”
„A tiszás sikert lovagolnák meg”
Visszább szorítanák az aktuálpolitikai felszólalásokat a debreceni közgyűlésben.
Tárkányi Pappnak: „Maguk hozzák ide a szennyező gyárakat!”
Tárkányi Pappnak: „Maguk hozzák ide a szennyező gyárakat!”
A debreceni Semcorp tevékenységét felfüggesztették.
Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben
Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben
A kormányhivatal több bírságot is kiszabott a Semcorpra, az önkormányzat feljelentést tett.
Hirdetés
Hirdetés
Megszűnik a Hajdú-bihari Napló mint napilap
Megszűnik a Hajdú-bihari Napló mint napilap
Hetilapként folytatja a Debrecenben megjelenő újság.
Hirdetés
Hirdetés
A CATL belső vizsgálatot indított
A CATL belső vizsgálatot indított
Személyi sérülés nem történt a debreceni incidenskor - írták.
Újabb két kapust igazolt a DVSC
Újabb két kapust igazolt a DVSC
A debreceniek kerete egy fiatal és egy rutinos cerberus bővült
Hirdetés
Hirdetés
Kevésbé látványos, de hasznos fejlesztések Hosszúpályiban
Kevésbé látványos, de hasznos fejlesztések Hosszúpályiban
Gép- és eszközbeszerzéseken, valamint az új urnafalak létesítésén túl van a település; tervben a gondozási központ felújítása.
Családi ház égett Balmazújvárosban
Családi ház égett Balmazújvárosban
A Kodály Zoltán utcában dolgoznak a tűzoltók.
Romániába igazolt a Debrecen korábbi szélsője
Romániába igazolt a Debrecen korábbi szélsője
Marosvásárhelyen folytatja pályafutását.
Gazdaság
Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben
A kormányhivatal több bírságot is kiszabott a Semcorpra, az önkormányzat feljelentést tett.
Világos üzenetet küldött Hajdúhadház vezetése
A város önkormányzati képviselő-testülete szerint akkumulátoriparhoz kapcsolódó tevékenységnek nincs helye a településen.
Küszöbön a Piac utcai lakásberuházás
Több mint száz lakás épül a debreceni Apolló-tömbben.
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Környezetszennyezés történt a debreceni gyárban.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Támogatott tartalom
A magyar nők java magára marad a menopauzával
A magyar nők java magára marad a menopauzával
Ez derül ki a Richter Gedeon Zrt. nemzetközi kutatásából.
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.