Kaba mellett csapódott a földbe a meteorit

A történéseket a femina.hu elvenítette fel, imígyen: a Hajdú-Bihar megyei Kaba városa számos látnivalót rejt, emellett fürdője miatt is sokan keresik fel, országos, sőt, világhírnévre azonban a híres kabai meteorit révén tett szert, mely a település határában, a 19. század derekán csapódott a földbe. 1857. április 15-én, este Szilágy Gábor, jómódú kabai gazda épp a háza előtt, a szabad ég alatt bóbiskolt el, mikor hirtelen furcsa, mennydörgéshez nem hasonlítható zörejre lett figyelmes, majd egy általa kocsi nagyságú, fénnyel világító tüzes testként leírt jelenséget pillantott meg az egyébként tiszta és csendes égbolton, mely négy másodperc alatt tette meg útját a látóhatáron.
A furcsa történésnek mások is tanúi voltak, a szomszédok épp úgy, mint karcagi, illetve debreceni lakosok. A gazda kilovagolt, hogy megkeresse a jelenség nyomait, ekkor találta meg a földbe fúródott, azt behorpasztó és felrepesztő fekete követ, melynek tömegét ekkor körülbelül négy kilóra becsülte. A jegyzőkönyvek szerint azonban a helyiek - drágakövek után kutatva - elhordták apró darabjait, így a híres meteorit ma jóval kevesebbet nyom.
Az eredetileg kenyér nagyságú, ma alig több mint 2,6 kilogrammos, a település határában fellelt, egykor lebkőnek - légkő, lebegő kő - nevezett leletről később bebizonyosodott, hogy meteorit, ráadásul nem is akármilyen, hiszen azon ritka, űrből származó kövek egyike - sőt, az egyik első ezek között -, melyekben szerves vegyületek nyomaira bukkantak.
A különleges égi jövevényt megtalálása után rövidesen az osztrák-magyar császár magának követelte, azonban nem adták át, csupán egy darabot küldtek el. A meteoritot a község elöljárósága később a debreceni református kollégiumnak ajándékozta, ma is itt látható, egyes szilánkjait Kalkuttában, Londonban, Bécsben, Moszkvában és az Amerikai Egyesült Államokban vizsgálják.















