Debrecenben népszerű a Brassai, a Mechwart és a Vegyipari

Már csak egy lépcsőfok, a szakmai vizsga választja el a DSZC 13. évfolyamait, hogy frissen végzett technikusként kilépjenek a munkaerőpiacra, vagy hogy szeptembertől beléphessenek a felsőoktatásba. A DSZC 1200 végzős fiatalja is az új szakképzési rendszer technikusainak első generációjához tartoznak. Egyebek mellett ez hangzott el a centrum április 29-i sajtótájékoztatóján, de szó volt jelentkezési adatokról, érettségi vizsgákról és versenyeredményekről is.
A gazdasági igényeknek megfelelő számokat hozott a felvételi időszak – erről számolt be a főigazgató. Szilágyi Sándor elmondta: szorgalmas időszak a tavasz az iskolák életében. Rámutatott, a DSZC 11 intézményében az elmúlt időszakban stabilitás és minőségi előrelépés tapasztalható. Kiemelte, a gazdasági igényekre reagálva továbbra is húzóágazat a felvételi eredmények alapján az informatika és távközlés ágazat, a turizmus-vendéglátás, a specializált gép- és járműgyártás, a gépészet, az elektronika és elektrotechnika. Úgy fogalmazott: abba az időszakba lépünk, amikor a mennyiségi adatok mellett komoly minőségi eredményeket is el tud érni a centrum, látható, hogy egyre jobb képességű gyerekek érkeznek.
A jelentkezők 91 tanulmányi területre jelentkezhettek. 19 ágazat, 38 technikumi és 29 szakképző iskolai szakma, továbbá szakiskolában 4 részszakma közül választhattak.
A rendes felvételi eljárásban 1500 fő nyert felvételt a DSZC valamely intézményébe, de a rendkívüli felvételi eljárást követően, amely május végén zárul, 1600 fővel számol a centrum. A legtöbben a Brassaiba, Mechwartba, a Vegyipariba és az Irinyibe jelentkeztek. A főigazgató rámutatott, hogy népszerűek az új ágazatok is – a rendészeti és az oktatási ágazat –, valamint az okleveles technikusi képzés is elért az első olyan évfolyamhoz, ahol a diákok a felsőoktatásba lépéskor profitálhatnak a képzési formából. Szilágyi Sándor végül szólt néhány fontos tanulói versenyeredményről is, például a kedden is zajló Szakma Sztár Fesztiválon való szereplésről, ahol 9 tanuló gazdagodik kimagasló, sok esetben dobogós helyezéssel.
A 2020-as új szakképzési rendszerben új intézménytípusokat vezettek be, amelyek a technikusi és a szakképző iskolai képzéseket jelentik, most végeznek az első technikusok – erről már Tirpák Zsolt, a Debreceni Szakképzési Centrum kancellárja beszélt. Ezek a diákok már 12.-ben előrehozott érettségit tettek, még egy megmérettetés, a szakmai vizsga áll előttük, ezután két út várja őket: a munkaerőpiac vagy a felsőoktatás. Technikusi vizsgát ebben a tanévben 1200-an tesznek. Örömteli, hogy ez a képzés egy teljesen új struktúrájú képzés, hiszen az új szakképzési rendszerben nem csupán a szakképző intézmény a képző, hanem a duális partnerrel közösen történik a tudásanyag-átadás, ez közös ünneplésre ad okot. Ők az első fecskék, akikre büszkék lehetünk – mondta el a kancellár.
A május-júniusi vizsgaidőszakban mintegy 2600 fiatal tesz érettségi vizsgát, 12. évfolyamon előrehozottan – történelemből, magyarból, matematikából, idegen nyelvből – mintegy 1600-an vizsgáznak. 575 tanuló emelt szintre jelentkezett, zömében angol és német nyelvből, ez is mutatja, hogy a szakképzés a közismereti műveltségi területnek is terepe.
A május-júniusi vizsgaidőszakban csaknem 2600 tanuló és képzésben résztvevő tesz szakmai vizsgát. 75 százalékuk nappali rendszerű szakmai oktatásban, 25 százalékuk felnőttek szakmai oktatásában vesz, vett részt. A legtöbb szakmai vizsga az Irinyiben, az Építech-ben, Brassaiban és a Beregszásziban zajlik. Csaknem 80 szakmában zajlik szakmai vizsga, újdonság, hogy a vizsgázgatási jogosultságot nem a szakképző intézmény, hanem a független vizsgaközpont garantálja, amely egy olyan szervezeti egység, amely kontrollja a minőségi munkának. A kancellár rámutatott, a 3 éves szakképző iskolákban is meghatározó volt a duális jelenlét, amely kettő garanciát biztosít.
Tirpák Zsolt kancellár zárszóként köszönetet mondott a szakképzésben tanuló fiatalok szüleinek és a felkészítő oktatóknak, majd a tanulók nevében hálával fordult a sajtó képviselőihez is, megköszönve azt a jószándékú, jóakaratú tevékenységet, amivel a szakképzést segítették népszerűsíteni az elmúlt időszakban, amivel a fiatalok boldogulását, a társadalmi közösség erősítését, a gazdasági partnereket és a város fejlődését szolgálták.

















