Bűnözőknek nem jár életjáradék!

Az az olimpiai érmes sportoló, - illetve edzője, vagy özvegye - sem kap életjáradékot, aki doppingolás miatt később veszíti el az eredményét – döntött az Országgyűlés, mely 193 igen, 149 nem szavazattal, valamint két tartózkodással fogadta el a bűnügyi nyilvántartási rendszer átalakításával összefüggő törvénymódosításokat.
A módosítás a 900 életjáradékot kapó között érinti Farkas Péter birkózót, 1992-es olimpiai bajnokot, aki kábítószerügyének elsőfokú ítélethirdetése előtt kisétált a tárgyalóteremből és azóta sem találja a rendőrség. Állítólag csak Szegő András újságíróval tartja a kapcsolatot Skype-on. Farkas Pétert öt évre ítélték, de rendszeresen kapja az olimpikoni életjáradékot. Pontosan 198.942 forintot havonta.
Az olimpiai bajnokok életjáradékukat 1998. január elsejétől kapják. Először csak a bajnokok és azok özvegyei kaptak, utána a további dobogós helyezettek, később azok is, akik 1984-ben nem mehettek, de az olimpiát pótló versenyen érmet szereztek. Az ezüst és bronzérmesek a bajnokoknak járó összeg hatvan illetve negyven százalékát vehetik fel. 2001-től az edzőknek is jár az érmesek illetményének a fele. Az edzők körét 2004-től kiterjesztették a szövetségi kapitányokra is. Jelenleg durván kilencszázan kapnak életjáradékot, az államnak ez mintegy 1,2 milliárd forintjába kerül. Az összeg nem csekély, hiszen a versenysportban nincs ötmilliárd forint.
Életjáradék jár minden olimpián érmet nyert sportolónak élete végéig, amikor betölti a 35 éves kort. Ezen kívül a sportoló edzője, szövetségi kapitánya is kap. Ha a sportoló meghal, az özvegye. Ha valamelyik sportoló több aranyérmet nyer, több pénzt kap. De 398.000 forint a plafon. Ez öt vagy több aranyért jár.


















