Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A világ élvonalában a Debreceni Egyetem hibrid műtője

Cívishír | 2024. 04. 15. | 18:23:49
Az átadáson az államtitkár méltatta Debrecent.
A világ élvonalában a Debreceni Egyetem hibrid műtője
Mérföldkőnek nevezték a beruházást (Fotó: Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

– Ez egy szenzációs és csodálatos beruházás, és a szívemhez szó szerint közel áll, mert a javaslatomra az európai uniós magyar elnökség egyik prioritása lett a közösség kardiovaszkuláris programjának kidolgozása. Tehát a szakemberek az európai stratégiát a magyar elnökség alatt fogják kidolgozni, ami jelzi, hogy a magyar kardiológia kontinensünkön milyen magas szinten van – mondta Takács Péter, egészségügyért felelő államtitkár a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikáján megtartott új, hibrid műtő átadásán április 15-én. 

Az ünnepélyes átadáson megjelent és beszédet mondott még Papp László, Debrecen polgármestere; Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke; Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora, Szabó Zoltán, klinikai központ elnöke és Csanádi Zoltán, a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika igazgatója.

Az államtitkár avató beszédében tett a debreceni egészségügyet dicsérő kijelentést is. Nevezetesen, országosan a debreceni példa alapján szervezik át a járóbetegirányítási-rendszert. A cívisvárosban évek óta működik a szakrendelések online időpontfoglalása, és ahogy az Debrecenben történik, az országosan is példaértékű. Takács Péter dicsérte a debreceniek innovatív készségét, fogékonyságát az új dolgokra, továbbá, hogy a Debreceni Egyetemen együtt van a kormányzati szándék, a modellváltó egyetem és a város támogatása az innovatív megoldásokra.

Szabó Zoltán köszöntőjében emlékeztette a hallgatóságot, hogy 2021 januárjában nagy vállalkozásba, a klinikai integrációba fogtak, a szervezeti átalakítás 2023 végére lezárult. Ez maga után vonta a betegellátás struktúraváltását is. Ebben az átalakításban nagy felelősség és szerep hárult a centrumklinikákra, köztük a debreceni kardiológia és szívsebészetre is. 

A hibrid műtőnek szimbolikus jelentősége is van – folytatta Szabó Zoltán. – Nem csupán egy fontos állomás az egyetemi központ regionális szerepvállalásában, hanem a korábbinál is szorosabb kapcsot jelent a kardiológia és a szívsebészet területei között. Lehetőséget biztosít a szívbillentyű betegségek, a szívritmuszavarok, a koszorúérbetegség katéteres diagnosztikájára, gyógyítására, és biztos hátteret jelent szívkatéteres beavatkozások elvégzéséhez is 

– részletezte az új műtő jelentőségét. 

Hozzáfűzte, hogy a klinika bizonyos szívbetegségek kezelésében európai szinten is kiemelkedő. Sőt vannak műtétek, amelyeket Magyarországon csak itt végeznek. Az új műtőblokk jól illeszkedik a klinika elmúlt években elvégzett fejlődési folyamatába, erősíti a Debreceni Egyetem vármegye határán, országhatáron túlnyúló centrum szerepét is. Az új hibrid műtő a pályázati források mellett a Debreceni Egyetem közel 900 millió forintos támogatásából jött létre.

Kossa György beszédében kiemelte, hogy az egyetemet fenntartó kuratórium szoros kapcsolatban van a klinikákkal. Megismerték a munkájukat, nehézségeiket, így örömmel támogatták a hibrid laboratórium megvalósítását. Ezzel a Debreceni Egyetem felkerült egy olyan európai térképre, amelyen klinika szempontjából csak a legjobbak vannak. Az új műtővel a kormányzat, a város és az egyetem hozzájárul az itt élők egészségéhez.

Az új műtőt Papp László egy újabb lépésnek nevezte a minőségfókuszú egyetemi gyógyítás terén, amely a város és a régió jobb egészségügyi ellátást célozza meg. Kiemelte, hogy a Klinikai Központ a 7 ezer 700 egészségügyi dolgozójával a város legnagyobb foglalkoztatója. Kitért arra, hogy évente 10 ezer fekvő- és 40 ezer járóbeteget látnak el. A hibrid műtő innovatív, speciális egészségügyi szolgáltatást tesz lehetővé, és egyszerre több szakma is dolgozhat benne.

Csanádi Zoltán a műtő átadását mérföldkőnek nevezte a klinikai központ életében. Részletezte az új létesítmény előnyeit. – Ez egy hibrid szívkatéteres laboratórium. Hibrid, mert a mérete, a légtechnikája, a felszereltsége miatt nemcsak a legösszetettebb katéteres beavatkozásokra alkalmas, hanem a nyitott szívműtétekre is. Megtalálható benne a legkorszerűbb képalkotást biztosító röntgen és szívultrahang berendezés, a beteg biztonságát szavatoló monitorrendszer is. A szervi szívbajok, a szívbillentyű-betegségek, fejlődési rendellenességek esetében is segít. 

A beavatkozások itt elvégezhetők az életkoruk vagy állapotuk miatt korábban nem műthető betegeken is. Komplikált, nehéz beavatkozások színhelye a hibrid laboratórium. Ehhez minden eszköz rendelkezésre áll. Ez az új labor bárhol a világban megállná a helyét. Nem elég azonban a technika, kell egy csapat, akik összehangoltan dolgoznak. Ez is megvan Debrecenben. Országos eredmények mutatják, nemzetközi referenciaközpontként tekintenek a klinikára 

– részletezte Csanádi Zoltán, aki arról is beszélt, hogy az új laboratóriumban megteremtették az oktatás infrastruktúráját. A betegek számára pedig a katéteres-összkapacitás növelését jelenti. Ez ugyanis az ötödik katéteres műtőasztal. Csökken a várakozási idő, a katéteres aortabillentyűműtéteknél a több mint egyéves előjegyzés reményei szerint néhány hónapra lecsökken.

– Ahol az egyetértés van, ott a győzelem – fogalmazott köszöntőjében Szilvássy Zoltán. A rektor részletezte, hogy hosszú évek alatt sokan hozták létre a hibrid labort. Ez egy műalkotás, ami a debrecenieknek egy nagyon fontos dolgot jelent; nevezetesen, az életük biztonságban van. Hangsúlyozta, a felnőtt beteg élete a kardiológián áll vagy bukik. A hibrid laboratórium a technológiájával, a mögötte lévő humánerőforrásával az emberekért van. Kiemelte ő is a kormányzat, az egyetem és a város összefogását, amely nélkül a hibrid műtő nem valósulhatott volna meg.

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
A 2024-es debreceni balesetben hárman hunytak el; megvolt az első tárgyalási nap.
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
A leköszönőket elbúcsúztatták.
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
A rendőrség szemtanúk jelentkezését várja.
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
A debreceni önkormányzat kiírta a közbeszerzési eljárást.
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
Izgalmas meccsek, közösségépítés a HUNÉP labdarúgó-tornáján.
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Karbantartást végez a szolgáltató.
Ütközés Debrecenben: nem nyújtott segítséget
Ütközés Debrecenben: nem nyújtott segítséget
A rendőrség lezárta a nyomozást.
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Hirdetés
Hirdetés
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
A szakértő szerint összetett helyzettel állunk szemben.
Hirdetés
Hirdetés
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
Egyikük Bús Balázs, Óbuda korábbi fideszes polgármestere.
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Az Eb-ezüstérmes birkózó 11. emeleti lakásának erkélyéről a mélybe zuhant.
Gazdaság
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.