Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Kossa György: újfajta szemléletre lesz szükség a városi közlekedésben

| 2022. 05. 29. | 12:48:00
Erről is beszélt az ITK Holding elnök-vezérigazgatója a Debrecen Drive-on.
Kossa György: újfajta szemléletre lesz szükség a városi közlekedésben
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A járműipar megújulása – Elektromobilitás és fenntarthatóság címmel rendeztek konferenciát és kerekasztal-beszélgetést május 28-án a Debrecen Drive keretében. A Nagyerdei Stadion sajtóközpontjában megtartott szakmai fórumon Kossa György, az ITK Holding Zrt. elnök-vezérigazgatója, Husi Géza, a Debreceni Egyetem Műszaki Karának dékánja, Tirpák Zsolt, a Debreceni Szakképzési Centrum kancellárja és Tóth Szabolcs, a DKV Debreceni Közlekedési Zrt. vezérigazgatója osztotta meg gondolatait. A résztvevők két kérdéskörben fejtették ki véleményüket. Elsőként arról, hogy „mindenható” lesz-e a közeljövőben az elektromos hajtás, vagy jó ideig megmarad még a hagyományos, dízel- és benzinüzemű járművek dominanciája. A fórum második felében pedig az önvezető autókról volt szó.

Tirpák Zsolt az elektromos hajtás elterjedéséhez szükséges szakemberek képzését hangsúlyozta. Mint mondta: ezt a folyamatot felkészült mérnököknek és technikusoknak kell segíteniük. Ugyanakkor fontosnak nevezte a szemléletformálást, a társadalom megfelelő edukálását is annak érdekében, hogy a fenntartható mobilitásról kellő információk álljanak rendelkezésre.

Tóth Szabolcs, a DKV vezérigazgatója kiemelte: a teljes közösségi közlekedés jó ideig, legalább 8-10 évig még nem váltható ki az elektromobilitással, a károsanyag-kibocsátás ugyanakkor folyamatosan csökkenthető a következő években is. Példaként említette, hogy Debrecenben a dízel üzemű autóbusz-állomány cseréje jelenleg is zajlik: az EURO 5-ös környezetvédelmi besorolású járművek helyett folyamatosan állnak forgalomba az EURO 6-os autóbuszok. Számításaik szerint ezzel a fejlesztéssel, továbbá az elektromos autóbusz-flottával 2024-től mintegy 40 százalékkal csökkenthető a város közösségi közlekedésének károsanyag-kibocsátása.

Kossa György, az ITK Holding Zrt. elnök-vezérigazgatója jelezte: egyelőre kevés szó esik arról, hogy az elektromobilitás áttörésének egyik fontos kérdése: van-e elegendő elektromos áram, és azt milyen áron lehet beszerezni. Egy másik lényeges szempontnak nevezte, hogy rendelkezésre áll-e az ehhez szükséges hálózat, az energiatároló képesség, és ha igen, akkor ehhez az áramhoz a kellő időben és módon hozzá lehet-e férni. Hangsúlyozta: Magyarországnak jelenleg az elektromos áram tárolása okozza a legnagyobb problémát, ez ugyanis hazánkban egyáltalán nem megoldott. Kossa György szerint a közepes méretű és a nagyvárosok közlekedésében a jövőben egy újfajta gondolkodás, szemlélet meghonosodására lesz szükség. Előtérbe kell kerülnie a színvonalas közösségi közlekedésnek és az autómegosztási szolgáltatásoknak, ellenkező esetben a forgalom folyamatos növekedése miatt ezekben a városokban ellehetetlenül a közlekedés. „Hirtelen beleugrani viszont nem szabad egy váltásba, az egyenlő lenne az öngyilkossággal, csakis fokozatosan szabad átállni az új technológiákra” - fogalmazott.

Önvezető autók az utakon

A kerekasztal-beszélgetés másik témája az önvezető autók, járművek fejlesztése, megjelenése volt. A Debreceni Egyetem műszaki karának dékánja szerint ezt az innovációt egy közbülső lépés még megelőzi majd. Husi Géza úgy véli:

az önvezető autók elterjedése előtt még meg kell oldani azt, hogy hogyan tudnak a járművek egymással és a forgalmat irányító berendezésekkel kommunikálni. Ha a vezetőt segítő rendszerek és a megfelelő jogi szabályozás is rendelkezésre áll, akkor jelenhetnek meg az utakon az önvezető járművek

– tette hozzá.

Kossa György szintén a nagy biztonságú kommunikáció fontosságát emelte ki, hangsúlyozva, hogy nem csak energetikai hálózat, hanem nagy biztonságú kommunikációs hálózatokra is szükség lesz, olyanokra, amelyek egyetlen pillanatra sem állhatnak le, hiszen egy meghibásodás tragédiákhoz vezethetne. Abban viszont biztos, hogy az emberi élet fontossága, a biztonságra törekvés kikényszeríti ezeket a megoldásokat, újításokat. Hogy ez mennyi időt vesz majd igénybe, azzal kapcsolatban nem bocsátkozott jóslásokba, ugyanakkor megjegyezte: az első olyan hálózatok, ahol önvezető autók közlekedhetnek, valószínűleg az autópályák lesznek, mert ott viszonylag könnyen kiépíthetők az ehhez szükséges rendszerek.

Az ITK Holding Zrt. elnök-vezérigazgatója az innováció mellett legalább ilyen fontosnak tartja a jogi szabályozást. Kiemelte: a jognak választ kell adnia például arra a kérdésre, hogy ennek a nagyon összetett rendszernek a működtetése során ki vállalja a felelősséget, a jármű gyártója vagy a kommunikációs hálózat üzemeltetője.

Takács Tibor

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Környezetszennyezés történt a debreceni gyárban.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
A 2024-es debreceni balesetben hárman hunytak el; megvolt az első tárgyalási nap.
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
A leköszönőket elbúcsúztatták.
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
A rendőrség szemtanúk jelentkezését várja.
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
A debreceni önkormányzat kiírta a közbeszerzési eljárást.
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
Izgalmas meccsek, közösségépítés a HUNÉP labdarúgó-tornáján.
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Karbantartást végez a szolgáltató.
Ütközés Debrecenben: nem nyújtott segítséget
Ütközés Debrecenben: nem nyújtott segítséget
A rendőrség lezárta a nyomozást.
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Még több fotón a Debrecen Drive
Még több fotón a Debrecen Drive
Szenvedély, találkozások és lenyűgöző gépek a Nagyerdőn.
Fotókon a 2026-os Debrecen Drive
Fotókon a 2026-os Debrecen Drive
Rengeteg család látogatott ki a Nagyerdőre.
Önvezető autók érkeznek Debrecenbe
Önvezető autók érkeznek Debrecenbe
Ezeket az egyetem területén, később a városi forgalomban is tesztelnének.
Mabisz: fontos a megfelelő utasbiztosítás
Mabisz: fontos a megfelelő utasbiztosítás
Nyaralás előtt tájékozódjon!
Debrecen újra a járművek fővárosa lesz
Debrecen újra a járművek fővárosa lesz
Látványos bemutatók a Nagyerdő szívében.
Már jelentkezhetnek a motorosok a fesztiválra
Már jelentkezhetnek a motorosok a fesztiválra
Ismét a motoroké, a kiváló programoké és a szabadságé lesz a főszerep Balmazújvároson.
A BYD már előzi a Ferrarit
A BYD már előzi a Ferrarit
Összevetették a világ vezető autógyártó vállalatainak márkaértékét.
Az e-rollerek többségének továbbra sincs biztosítása
Az e-rollerek többségének továbbra sincs biztosítása
Növekszik az általuk okozott balesetek száma.
Miért fontos a megfelelő nyári gumi kiválasztása?
Miért fontos a megfelelő nyári gumi kiválasztása?
A nyári gumi kiválasztása soha nem csupán esztétikai és pénzkérdés.
Hirdetés
Hirdetés
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Környezetszennyezés történt a debreceni gyárban.
Hirdetés
Hirdetés
Kaposvári programok, játékok és a tudatos részvétel
Kaposvári programok, játékok és a tudatos részvétel
Hogyan marad a részvétel átlátható, biztonságos és tudatos mindenki számára?
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
A szakértő szerint összetett helyzettel állunk szemben.
Hirdetés
Hirdetés
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
Egyikük Bús Balázs, Óbuda korábbi fideszes polgármestere.
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Gazdaság
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.