Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Rénes Janka tudja a jó test titkát, és el is árulja!

| 2021. 10. 31. | 08:39:00
A debreceni tréner, táplálkozás-szakértő és fitneszversenyző szerint a sport önmagában még kevés.
Rénes Janka tudja a jó test titkát, és el is árulja!
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Cívishír: A lélegzetelállítóan csinos testedben hány év kemény munkája van benne?
Rénes Janka: Tizennyolc éves koromban kezdtem a fitneszt, eleinte edzővel, majd én is edzővé váltam, négy éve pedig már versenyzem is. Novemberben töltöm a harmincat, tehát sok-sok edzésóra van már mögöttem.

Cívishír: A fitneszt mivel alapoztad meg?
Rénes Janka: Versenyszerűen nem sportoltam gyerekkoromban, csináltam ezt is, azt is a mozgás kedvéért, de egyiket sem komolyabban. Szerintem nekem a mozgáskoordinációm nem annyira jó, hogy például egy mazsorettcsapatban megálltam volna a helyem. A fitnesz modell kategóriához szerencsére nem kell koreográfia, így az nekem való. 

Cívishír: A fitneszben csak a kezdet nehéz, ugye? De az nagyon…
Rénes Janka: Sokan valóban azt hiszik, hogy elkezdeni nehéz, de kitartóan, hosszú éveken át csinálni sokkal nehezebb. A legtöbben gátlásokkal küzdenek, ezért nem mennek be egy edzőterembe, ahol csinos hölgyeket és kigyúrt férfiakat is látni. Sokan azt hiszik, nem illenek a képbe, pedig ez butaság. Egy haladó sem nézi le a kezdőt. Ha én elmennék táncolni, vagy mondjuk lovagolni, tök béna lennék ez elején, ami természetes. Egy edzőteremben senkit nem érdekel a másik. 

Cívishír: Azért megnézi mindenki a másikat, főleg a hölgyek egymást!
Rénes Janka: Ha egy súlyosan elhízott nőt látok, akkor sem cikizem ki sértő gúnnyal magamban, legfeljebb arra gondolok, hogy az életmódváltást jóval hamarabb el kellett volna kezdeni, de aki már ott van, és csinálja, azt őszintén tisztelem és becsülöm.

„Egy haladó sem nézi le a kezdőt.” 
(Fotó: Rénes Janka - Mozgás és táplálkozás tudományosan/Facebook)

Cívishír: Tizennyolc éves korod óta csak fitnesz, semmi más?
Rénes Janka: Két évig Kanadában éltem. Ott is személyi edzővel szerettem volna edzeni, de azt anyagilag nem tudtam megengedni magamnak, hiszen nagyon drága, ezért elkezdtem magam képezni előbb elméletben, majd gyakorlatban is. Amikor hazajöttem…

Cívishír: Állj! Maradjunk még Kanadánál! Egyáltalán hogy kerültél oda?
Rénes Janka: A nagyon híres kanadai kávézólánc, a Tim Hortons toborzott Magyarországon. A budapesti állásinterjún megfeleltem, és azonnal vinni akartak, de még gimnáziumba jártam. Kértem, legalább hadd érettségizzek le, szerencsére azt megvárták, a vizsgák után három nap múlva már kint munkára jelentkeztem. Az volt a célom, hogy világot lássak, egy évet terveztem, de aztán kettő lett belőle, olyan jól éreztem magam.

Cívishír: Olyan jól azért mégsem, hogy kint maradj?
Rénes Janka: Mindenképpen szerettem volna egyetemet végezni. Ezt Kanadában bonyolult lett volna, hiszen vagy tanulói, vagy munkavállalói vízummal lehet kint tartózkodni, meg egyébként is nagyon drága kint az egyetem.

Cívishír: Milyen a Tim Hortonsnak dolgozni, meg egyáltalán Kanadában élni?
Rénes Janka: A Tim Hortons olyan rendszerben működik, mint itthon a McDonald’s, azaz különböző munkakörök vannak, és előbb-utóbb mindenki csinál mindent.  Mivel úgy ítélték meg, hogy nekem jó a SET-em – azaz smile, eye contact és thank you –, ezért szinte végig a pultban dolgoztam. Reggel ötkor kezdtem, de délután egykor már végeztem, tehát volt időm edzeni. Egy Calgary melletti kisvárosban éltem, sokat utaztam, tényleg nagyon jól éreztem magam. 

Cívishír: És akkor két év után hazajöttél…
Rénes Janka: Előbb elvégeztem az élelmiszermérnöki alapképzést az Agráron, majd az orvosin a táplálkozástudományi mesterképzést. Ma már ugyanannyit foglalkozom étrendkészítéssel, táplálkozási tanácsadással, mint amennyit edzősködéssel.

Cívishír: Ebből meg lehet élni?
Rénes Janka: Igen!

Janka szerint a péksütemények árából egészségesebb étrendet is ki lehet hozni 

Cívishír: Mondd, mit szúr el az átlagmagyar a táplálkozásával?
Rénes Janka: Nagy sok téves felfogás van az emberek fejében, és próbálják túlmisztifikálni a diétát. Sokkal egyszerűbb, mint ahogy azt egy átlagember gondolja.

Cívishír: Akkor miért kell mesterkurzusra járni?
Rénes Janka: A táplálkozástudomány napról napra fejlődik. Nagyon sok betegség okozója a helytelen étrend, ugyanakkor sok betegség gyógyítható megfelelő táplálkozással. A legnagyobb gond az, hogy az emberek nem akarnak a táplálkozásra túl sok pénzt, időt és energiát fordítani. Most ugye a zöldség- és gyümölcsárak magasak, sokan nem veszik meg, helyette gyorsan elmajszolnak valami margarinnal dúsított péksüteményt. Tudom, nem mindenki veheti meg a prémium kategóriás élelmiszereket, de amit megvesz, annak az árából egészségesebb étrendet lehet kihozni.

Cívishír: Nálunk csillagos tízes a tested, de a fitneszversenyek világában milyen szintet képviselsz jelenleg?
Rénes Janka: Négy évvel ezelőtt azért indultam el az első versenyen, mert gondoltam, jó referencia egy edzőnek, és ha valaki megkér, hogy készítsem fel egy fitneszversenyre, akkor legyen benne némi tapasztalatom. Rögtön sikerélmény is ért, megtetszett a versenyek hangulata is, újabb és újabb megmérettetéseken indultam, mindig jobb és jobb akartam lenni, és úgy gondolom, folyamatos a fejlődésem, amit az eredmények is igazolnak. A fitneszben nagyon sok szövetség van, mint profibokszban, de mégis van egy, amelyik A SZÖVETSÉG, tehát a legnívósabb, ez az NPC-IFBB Pro League. Itt profi kártyát kapnak a legjobbak, ami nagy elismerés egy versenyzőnek, hiszen azt követően pénzdíjas versenyeken vehet részt. Ennek a szervezetnek a versenyein szerepelek, és a jövő évemet arra szánom, hogy sikerüljön a profi kártyát megszerezni.

Cívishír: Egy kicsit olyan ez a sport kívülről, mint az állatvásár. Jó a foga, jó a lába, megvan mindene, vigyük!
Rénes Janka: Kétségtelen, hogy a gátlásokat le kell vetkőzni. Egy alig takaró bikiniben, fényárban kell kiállni a színpadra. Ez a velejárója. Amikor készül az ember kőkeményen három hónapig, akkor már csak az a cél vezérli, hogy megmutathassa magát. Lámpaláz bennem már nincs, versenydrukk annál inkább.

Cívishír: Pontozd magad, mintha bíró lennél!
Rénes Janka: Erősségem a lábam, a fenekem, a gyengém a hasam, a derekam. Feszes a kötőszövetem, ezért marad feszes a lábam is, de azért nagy árat fizetek deréktájon, mert onnan nehezebben megy ki a víz, mint másnak. A bírók a váll, a derék és a csípő arányát nézik, nem az izmot. Mivel nekem vastagabb egy kicsit a derekam, az összképen úgy tudok korrigálni, hogy a vállamon kell szélesítenem. Mindenesetre még többet kell fogynom, még több vizet kell kihajtanom magamból.

Janka versenyformában

Cívishír: Versenyre készülve mi a napi menüd?
Rénes Janka: Napi 400 gramm sótlan halat, sütve vagy párolva, de mindenképpen zsiradék nélkül, valamint nyersen kígyóuborkát és jégsalátát. Természetesen utóbbiakat is só nélkül! Jó hír, hogy a zöldségből bármennyit lehet enni. Ilyenkor nyilván az a cél, hogy a szervezet hozzányúljon a zsírraktárhoz, ha energiára van szüksége. Márpedig van, mert ilyenkor is napi két óra kardióedzéssel készülünk. 

Cívishír: Nyugalmi időben, azaz versenyszezonon kívül bepótolsz mindent mi szem-szájnak ingere?
Rénes Janka: Akkor mindent eszem, de az egészséges táplálkozás elveinek betartásával.

Cívishír: Semmi „bűnözés”?
Rénes Janka: Dehogynem! Tizenöt-húsz százaléknyi „bűnözés” mindig belefér, és én azt ki is használom. Ha például elmegyünk étterembe, megeszem a desszertet, de otthon zsír- és cukorszegényen főzök mindent.

Cívishír: Ha annyit futnánk, mint a párod, Dombi Tibi, nekünk is kockás lenne a hasunk?
Rénes Janka: Tudatos, egészséges táplálkozás nélkül nem lehet elérni megfelelő edzettségi állapotot. Fogyás szempontjából például a táplálkozás még fontosabb, mint maga a mozgás. Csak edzéssel nem lehet olyan változást elérni, amilyent az ember szeretne. Tibi sokáig nem tudta lefutni a maratont az általa meghatározott időn belül. Mondtam neki, hogy a napi két tábla csoki miatt van, amit megeszik. Annyit fut, hogy lemozogja – hallgattam ezt egy ideig, de aztán sikerült meggyőzni, letette a csokoládét, megfogadta minden tanácsomat, a következő maratonin pedig simán elérte a kívánt időt, még annál jobbat is.

Cívishír: Tibi ugye rendes elemózsiát kap otthon, nem pedig salátát és sótlan halat?
Rénes Janka: Tibi sokat fut, neki nyilvánvalóan más az étrendje, de ő profi futballista korábban is nagyon odafigyelt a táplálkozásra, most pedig még jobban odafigyel, és ezért fitt. Én főzök, tehát egészséges az étrendje. Bár nem tudom, mit csinál akkor, amikor nem vagyunk együtt. 

Cívishír: Megsúgom, megeszi a csülökpörköltet is!
Rénes Janka: Azzal semmi gond, mondtam, hogy lehet „bűnözni” egy kicsit!

Cívishír: Jársz vele futni?
Rénes Janka: Egyszer szóba került, hogy fussunk együtt, de az utcasarokig bírta a tempómat. Azt mondta, ilyen lassan ő nem tud futni, és ott elváltak az útjaink. Az én sprintem neki séta, de ő nem tud sétálni. Kardióedzés gyanánt sokat lépcsőzöm, vagy a futópadot emelkedőre állítva szoktam gyalogolni. Az én futásom nem igazi futás, inkább csak kocogás.

Janka: Lehet azért „bűnözni” egy kicsit!   

Cívishír: A tanítványaidról kopnak a kilók?
Rénes Janka: Nagyon jó csapatom van, harmincasok, negyvenesek, és mivel már hosszú évek óta hozzám járnak, igencsak fittek. Van, aki az én közreműködésem által lett sportos alkatú, más már úgy jött oda. Van olyan vendégem is, aki még cipel súlyfelesleget, de dolgozunk rajta. Idén február óta már húsz kilót fogyott! Aki kitartó, eléri a célját mindegyik sportban, csak jó kedvvel menjen edzésre.

Cívishír: A debreceniek többsége kövér – ezt mérte fel az önkormányzat, és indított akciót Mozdulj, Debrecen! címmel. Tényleg kövér a cívis?
Rénes Janka: Sajnos az, és sajnos nagyon sokan rosszul kezdenek neki a sportoláshoz. Sokan például nagy túlsúllyal mennek futni, aztán néhány száz méter után rákvörös a fejük, szúr a szívük, fáj minden csontjuk, kiköpik a tüdejüket, szenvednek, és két próbálkozás után feladják, ami érthető, hiszen így valóban nem lehet élvezni a sportolást. Első körben szakember segítségét kell kérni, aki személyre szabott tervet készít a fokozatos terheléshez, tanácsot ad az életmódváltáshoz. Aki nem tudja megengedni magát a személyi edzőt, maga is csinálhatja, csak ésszel tegye! Aki éveken keresztül munka után, esténként három órát ült a fotelban a tévé előtt, előbb kezdjen csak napi húsz percet sétálni, majd harmincat, negyvenet, és meglátja, egy idő után beindul a fogyás. Csak ki kell tartani, egyik napról a másikra nem lehet húsz kilót fogyni.

Cs. Bereczki Attila

[Beillesztett cikk: Dombi Tibor futva kísért el minket az Isten háta mögé + FOTÓK!]

 

További híreink
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Kiemelten fontos, hogy senki ne induljon el víz nélkül otthonról - hívják fel a figyelmet.
Francia csatár érkezett a Lokihoz
Francia csatár érkezett a Lokihoz
Három évre szóló szerződést írt alá Debrecenben.
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A korszerűsítés csaknem 3000 négyzetmétert érint.
Járműjavítóban épül meg az új Közlekedési Múzeum
Járműjavítóban épül meg az új Közlekedési Múzeum
A miniszter szerint indokolatlan volt a beruházás Debrecenbe történő áthelyezésének terve.
Baleset a 2-es villamos vonalán
Baleset a 2-es villamos vonalán
A helyszínelés alatt ingajárat viszi az utasokat Debrecenben.
Új elnökhelyettes a debreceni klinikai központban
Új elnökhelyettes a debreceni klinikai központban
Illés Árpád átvette megbízását.
Autót vett a lopott pénzből a hadházi tolvaj
Autót vett a lopott pénzből a hadházi tolvaj
Egy építkezésen dolgozott, oda tört be.
Szabadtéri tüzek szerte Hajdú-Biharban
Szabadtéri tüzek szerte Hajdú-Biharban
Számos helyen kellett oltani.
Semcorp: együttműködünk a hatóságokkal
Semcorp: együttműködünk a hatóságokkal
A debreceni vállalat tovább erősíti környezetirányítási rendszereit - írják közleményükben.
Debreceni tehetségek – átadták a 2026. évi ösztöndíjakat
Debreceni tehetségek – átadták a 2026. évi ösztöndíjakat
Sportolókat, középiskolásokat és egy színházi rendezőt díjaztak.
Megszűnik a Hajdú-bihari Napló mint napilap
Megszűnik a Hajdú-bihari Napló mint napilap
Hetilapként folytatja a Debrecenben megjelenő újság.
A CATL belső vizsgálatot indított
A CATL belső vizsgálatot indított
Személyi sérülés nem történt a debreceni incidenskor - írták.
Kozák Lucán kifogott a hetedik
Kozák Lucán kifogott a hetedik
A debreceni sprinter a szabadtéri szezonban eddig sokat versenyzett.
Újabb két kapust igazolt a DVSC
Újabb két kapust igazolt a DVSC
A debreceniek kerete egy fiatal és egy rutinos cerberus bővült
Romániába igazolt a Debrecen korábbi szélsője
Romániába igazolt a Debrecen korábbi szélsője
Marosvásárhelyen folytatja pályafutását.
Peák Barnabás volt a leggyorsabb Debrecen határában
Peák Barnabás volt a leggyorsabb Debrecen határában
Debrecen és Bocskaikert között rendezték meg az OB-t.
Élet a Fideszen túl: merre tovább, magyar sport?
Élet a Fideszen túl: merre tovább, magyar sport?
A Debreceni Egyetem oktatója szerint a mostani kormányzat egyelőre keresi, hogy hogyan viszonyuljon a sporthoz.
Az MLSZ Hajdúszováton ruház be
Az MLSZ Hajdúszováton ruház be
Eredményt hirdettek a közbeszerzésen.
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Az Eb-ezüstérmes birkózó 11. emeleti lakásának erkélyéről a mélybe zuhant.
Makray Balázs: a Lokomotív mozgásban van
Makray Balázs: a Lokomotív mozgásban van
A fejlődés igénye az egész DVSC-t jellemzi – így a debreceni klubvezető.
Összejöhet a Messi-Ronaldo csata. Egekben a jegyárak!
Összejöhet a Messi-Ronaldo csata. Egekben a jegyárak!
Van olyan hely is, amiért 14 ezer dollárt kell fizetni.
Elektromos tetőablakok
Elektromos tetőablakok
A modern otthon új korszakának hírnökei.
A magyar nők java magára marad a menopauzával
A magyar nők java magára marad a menopauzával
Ez derül ki a Richter Gedeon Zrt. nemzetközi kutatásából.
Kiváló minőségű dinnyére számítanak a termelők
Kiváló minőségű dinnyére számítanak a termelők
A jelenlegi becslések szerint mintegy 160 ezer tonnás termés várható.
Kaposvári programok, játékok és a tudatos részvétel
Kaposvári programok, játékok és a tudatos részvétel
Hogyan marad a részvétel átlátható, biztonságos és tudatos mindenki számára?
Debreceni programok egy telefonban
Debreceni programok egy telefonban
Hogyan segít a telefon Debrecenben programot keresni, jegyet venni, útvonalat nézni?
Digitális fogszabályozás
Digitális fogszabályozás
Amikor a technológia nem helyettesíti, hanem pontosabbá teszi a szakértelmet.
Hirdetés
Hirdetés
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Kiemelten fontos, hogy senki ne induljon el víz nélkül otthonról - hívják fel a figyelmet.
Hirdetés
Hirdetés
Kozák Lucán kifogott a hetedik
Kozák Lucán kifogott a hetedik
A debreceni sprinter a szabadtéri szezonban eddig sokat versenyzett.
Magyar Péter: Jó lenne felhagyni a hazugsággal
Magyar Péter: Jó lenne felhagyni a hazugsággal
A kormányfő felhívta a figyelmet, hogy szombatig lehet véleményt küldeni.
Hirdetés
Hirdetés
Földrengés: már több mint ötszáz halottról írnak
Földrengés: már több mint ötszáz halottról írnak
Magyarország is felajánlotta a segítségét.
Ön engedélyezné vagy betiltaná a Pride-ot?
Ön engedélyezné vagy betiltaná a Pride-ot?
A Medián szerint a magyarok többsége támogatja.
Orbán Anita is megkezdi a nagytakarítást
Orbán Anita is megkezdi a nagytakarítást
Egyszerre 37 nagykövetet rendel haza.
Magyar Péter 70-75 százalékos támogatottságról beszél
Magyar Péter 70-75 százalékos támogatottságról beszél
A kormány alapvető célja a csatlakozás feltételeinek teljesítése - mondta.
Gazdaság
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A korszerűsítés csaknem 3000 négyzetmétert érint.
Hőség: home office az államigazgatásban
Azt kérik, 18 és 21 óra között ne használjuk a légkondicionálót.
Új utak, új lehetőségek Hajdúböszörményben
A 700 millió forintos beruházásnak köszönhetően a tervezettnél hosszabb útszakasz újulhat meg a városban.
Kevésbé látványos, de hasznos fejlesztések Hosszúpályiban
Gép- és eszközbeszerzéseken, valamint az új urnafalak létesítésén túl van a település; tervben a gondozási központ felújítása.
Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben
A kormányhivatal több bírságot is kiszabott a Semcorpra, az önkormányzat feljelentést tett.
Támogatott tartalom
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Ismét berobban a nyár a fürdővárosban.
A magyar nők java magára marad a menopauzával
A magyar nők java magára marad a menopauzával
Ez derül ki a Richter Gedeon Zrt. nemzetközi kutatásából.
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.