Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Hajdúsámsonban is ragaszkodnak az orvosi ügyelethez

| 2022. 12. 16. | 16:06:00
Nem vette napirendre a 4-es főút Debrecen és Hajdúszoboszló négysávosításának felgyorsítását a megyei közgyűlés.
Hajdúsámsonban is ragaszkodnak az orvosi ügyelethez
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Az orvosi ügyelet tervezett átszervezése és a megye egészségügyének helyzete volt a legtöbb kérdést, hozzászólást kiváltó napirendi pont a megyei közgyűlés ez évi utolsó, december 16-i ülésén. A közgyűlést Kaba látta vendégül, a kisváros művelődési házának nagytermében 21 képviselő szavazott az előterjesztéseben szereplő napirendi pontokról. 

Még mielőtt azonban ezekre tért volna Pajna Zoltán (Fidesz-KDNP) elnök, kérte, külön szavazzanak Kiss László (Momentum) előterjesztéséről. A javaslat arról szólt, hogy a közgyűlés kötelezze el magát, 2024 végéig befejezik a 4-es főút Debrecen és Hajdúszoboszló közötti szakaszának négysávosítását (12,1 kilométerről van szó). Az előterjesztő név szerinti szavazást kért. Ménes Andrea (Fidesz-KDNP) frakcióvezető a bizottsági többségi vélemény alapján okafogyottnak minősíttette képviselőtársa előterjesztését, mivel az előző közgyűlésen Kiss László is megszavazta az összes felfüggesztett útfejlesztési projekt folytatását, így a 4-es főút Szoboszló és Debrecen közötti négysávosítását is. Végeredményben nem kapta meg a szükséges támogatottságot a Kiss-javaslat.

A jól bevált rendszer

A megye egészségügyi helyzetéről, valamint a covid-járvány elleni védekezésről Bálint Bálint László megyei tisztifőorvos és Korcsmáros Ferenc, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) regionális igazgatója számolt be. Ezt Korcsmáros Ferenc kezdte, mégpedig a Csató Gábornak, az OMSZ főigazgatójának és Takács Péter egészségügyi államtitkárnak a prezentációjával. 

– 2021 júliusában Hajdú-Biharban indult el az új orvosi ügyeleti rendszer tesztje. Átvettük az egész megyét lefedő 22 telephelyet, a 16 hónap alatt 45 ezer ellátási eseményt regisztráltunk. Tehát van tapasztalatunk a rendszer működéséről – mondta Korcsmáros Ferenc, aki leszögezte, a megyeszékhelyi központtal megvalósult az egységes ügyeleti hívás rendszere. A tapasztalat alapján az ügyeletekre hétköznap 16-22 óra, hétvégén 8-10 óra között mennek a legtöbben, ez akár a háziorvosi rendelési idő meghosszabbításának is tekinthető. Ekkor a háziorvosi jelenlét nem nélkülözhető a rendszerből. 

– Az látszik, hogy 22 telephelyet nem lehet feltölteni háziorvossal. Meg kell teremteni, hogy járási szintig 16-22, hétvégén 8-14 óra között legyen ügyeleten háziorvos, mert igény van rá – folytatta a mentőszolgálat regionális vezetője. – Ezt követően klasszikusan sürgősségi feladatot ellátók, tehát mesterszakon végzett egészségügyi szakemberek, mentőtisztek is elegendőek az ügyeleten. Nem vonul ki tehát az orvos a rendszerből, de ezek már szűkített telephelyszámon, a megye öt településének hat központjában lesznek állandó jelleggel. Mivel este tíz után nincsenek nyitva gyógyszertárak, ezért az ügyeletek gyógyszerezését is bővíteni kell. Ugyancsak a jövő metódusa lesz, hogy az ügyeleti ellátásban nem vehetők figyelembe a járás- és a megyehatárok. Ennek a tervezetnek a bevezetési időpontját még nem lehet tudni, annyi bizonyos, hogy a jelenlegi rendszer 2023. január 31-ig életben lesz – közölte.

A hozzászólásokat Szegi Emma (Fidesz-KDNP), Kaba polgármestere kezdte azzal, hogy ami elhangzott, arról sem a polgármesterekkel, sem a háziorvosokkal nem egyeztetett az OMSZ.

Ménes Andrea Vámospércs polgármestereként elmondta: városa az utak kereszteződésében, jól megközelíthető helyen van, és az elmúlt években kistérségi egészségügyi ellátóközpontot alakítottak ki. A járási központ Nyíradony lett, ami a körzet legészakabbibb települése, Álmosdhoz több mint 40 kilométerre. A betegek több helységből nehezen jutnak el oda orvosi ügyeletre.

– Nem Nyíradony ellen vagyok, de a mostani intézkedéssel megnyirbálták a vámospércsiek esélyét, hogy hozzáférjenek az ügyeleti ellátó rendszerhez – fogalmazott a polgármester, hozzátéve, a frakcióval megbeszélve arra kérik az OMSZ igazgatóját, tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy az eddigi helyeken megtartsák az ügyeletet. Már csak azért is – jegyezte meg –, mert ez egy jól bevált rendszer.

Kosztin Mihály (Momentum) csatlakozott Ménes Andreához, kiegészítve azzal, hogy gondolják újra a receptírást, akut problémák esetén gyorsan kell a gyógyszer.

Polgármesterként ledöbbentett az, amit hallottunk az orvosi ügyeletek átszervezéséről – mondta Antal Szabolcs (Fidesz-KDNP), Hajdúsámson polgármestere. – A megye hatodik legnagyobb településén megszüntetni a mentőszolgálatot akkora hátralépés, amit nem tudok elfogadni. Mentési pontot hoztunk létre, az jól működik, az ottani 12 órás szolgálatot kellene 24 órásra kiterjeszteni. 

Kiss Tibor (Fidesz-KDNP) sárrétudvari polgármestere elmondta, náluk ügyeleti pont működik, kérte, maradjanak meg ezek a pontok, különben nehéz helyzetbe kerülnek.

Nádudvar polgármestere, Maczik Erika meghívott vendégként szólt a témához: - A megye orvosi ügyeleti térképén nem látom Nádudvart. Az ügyeleti pontunk maradjon meg! Mentési pont is működik Nádudvaron, az a mentőállomássá fejlődés útján van. Kiss László a püspökladányi tapasztalatok alapján megerősítette, Ladányban többször nem volt orvos az ügyeleten.

Pajna Zoltán a határozati javaslatban kérte, hogy a jelenlegi, a 22 orvosi ügyeletből álló ellátási rendszer maradjon meg. Ezt egyhangúlag fogadta el a közgyűlés azzal együtt, hogy a gondoskodás és nem az elégedetlenség hangjai nyilvánultak meg a napirendipont tárgyalásakor.
Reagálásában Korcsmáros Ferenc jogosaknak tartotta a felvetéseket. Hozzátette, az orvosi ügyeletekre vonatkozó jogszabályt elfogadta a parlament, az alapellátás elkerül az önkormányzatoktól.

„Covid-áldozatokról” is szó esett

A napirendipont második részében Bálint Bálint László beszélt a lakosság egészségi állapotáról, értékelve a covid elleni védekezést. Megállapította: megyénkben a népességfogyás mértéke alatta van az országos és a régiós átlagnak. A születéskor várható élettartam az Európai Unióban lényegesen magasabb, viszont megyénk életkori kilátásai kicsivel jobbak az országosnál és a régiósnál is. Bár az utóbbi három évben csökkent az átlagéletkor, ez betudható a járványnak. 

– A háziorvosi rendszer fejlesztése, a szűrővizsgálatok igénybevétele javítja az életkilátásokat; a vezető halálokok a keringési- és a rosszindulatú daganatos betegségek. Tapasztalható, minél hosszabb az életünk, annál nagyobb esetben alakulhat ki daganatos betegség, ami a korai felismerésével egyre inkább krónikus betegséggé alakul át – hangoztatta. A covidos tapasztalatokról elmondta, hogy a járványt lassan magunk mögött hagyjuk, de a vírus minden bizonnyal velünk marad, bár már nem olyan súlyos tünetekkel és következményekkel. Többször is áteshetünk ezen a betegségen, és idővel valószínűleg belesimul a többi légúti betegségbe. Hajdú-Biharban 2020-ban 553, 2021-ben 1144 halálos áldozata volt a covidnak, 85 százalékban 60 éven felüliek.

A megye egészségügyi helyzetéről szóló részt is ellenszavazat nélkül fogadták el a közgyűlés jelen lévő tagjai. 

Ha bebukik a civil, jön az állami

A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) Hajdú-Bihar Megyei Kirendeltségének tájékoztatóját is egyhangúlag fogadta el a grémium. Előtte Nagy Kálmán, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság megyei igazgatója mutatta be szervezete munkáját. Mint mondta szervezetileg a Belügyminisztériumhoz kerültek. A munkájukat a szociális és a gyermekvédelmi törvény határozza meg, mindkettő átalakítás előtt áll. Megyénkben 1100 szociális-, 200 gyermekvédelmi ellátott van, akik mellett 600 és 200 személy dolgozik. A szervezet nunkájában szükség lesz egy paradigmaváltásra, ami magában foglalja egyebek mellett néhány tevékenység egyházi fenntartásba történő átadását, továbbá korszerűsítéseket, felújításokat, új szolgáltatások bevezetését. 2023 első negyedévében a sárrétudvari, majd a derecskei gondozóházakba beköltözhetnek a lakók azért, hogy kisebb, a hétköznapi élethez közelebb álló közösségekben élhessenek. A gyermekvédelmi szakellátásban a lakásotthonok felújítása, speciális szükségletű gyerekek ellátási igényeinek kielégítése szerepel. Kiemelt céljuk a minőségi szolgáltatás megteremtése. Ezt jelenleg az állam mellett az önkormányzatok, az egyházak, a civilek és az egyesületek is végzik. Állami fenntartóként azonban ők a garanciái annak, hogy ha valaki a szolgáltatással „beszorul”, akkor nekik rendelkezésre kell állniuk.

Ezt követően rapid üzemmódra kapcsolt a közgyűlés. Pillanatok alatt egyhangú szavazással elfogadta a megyei önkormányzat ez évi költségvetésének módosítást, a 2023 január 1. és az éves költségvetés elfogadása közötti időszakra az átmeneti költségvetést. Az ismételten módosított ez évi költségvetés bevételi és kiadási főösszege kétmilliárd-hetvenmillió forint. Elfogadták továbbá az önkormányzat ellenőrzési tervét.

KZs

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Magyar Péter az új köztársasági elnökről
Magyar Péter az új köztársasági elnökről
Az sem lenne baj, ha az új államfő kormánytag lenne - mondta.
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Most a melegek örökbefogadása a parlamenti téma
Most a melegek örökbefogadása a parlamenti téma
Toroczkai ellene, Magyar mellette.
Politikai és gazdasági maffiáról beszélt Magyar Péter
Politikai és gazdasági maffiáról beszélt Magyar Péter
Napirend előtt szólalt fel a miniszterelnök.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Sulyok Tamás nem adja meg magát Magyar Péternek
Sulyok Tamás nem adja meg magát Magyar Péternek
Jelezte, hogy jogi eszközök alkalmazásával is ellenáll az eltávolítását célzó erőfeszítéseknek.
Közpénz a sportban: szigort ígérnek
Közpénz a sportban: szigort ígérnek
A belügyminiszter négy csapatsportágképvielőivel egyeztetett.
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Hármas karambol Hajdúnánáson
Hármas karambol Hajdúnánáson
A Móricz Zsigmond utcában forgalmi akadályra kell számítani.
Balmazújváros idén is kitett magáért
Balmazújváros idén is kitett magáért
A Motoros Fesztivál remek hangulatban telt.
Balmazújváros: szabadság, szerelem, motorozás
Balmazújváros: szabadság, szerelem, motorozás
Megkezdődött a nagy motoros show.
Koncertek, mazsorettek, tűzijáték – indul a hosszúpályi nyár
Koncertek, mazsorettek, tűzijáték – indul a hosszúpályi nyár
Három templomi koncert, egésznapos piknik, sztárfellépők és látványos tűzijáték szerepel az idei programban.
Több tucat rendőr szállta meg Hajdúhadházt
Több tucat rendőr szállta meg Hajdúhadházt
A Román Határrendőrség és a Készenléti Rendőrség is csatlakozott az akcióhoz.
Hajdúhadház nem kér az akkumulátorhulladék-kezelésből
Hajdúhadház nem kér az akkumulátorhulladék-kezelésből
A polgármester rendkívüli képviselő-testületi ülésen tesz javaslatot.
Gázolás miatt késnek az InterCity-k
Gázolás miatt késnek az InterCity-k
A debreceni utasokat is érinti a baleset.
Hirdetés
Hirdetés
Magyar Péter az új köztársasági elnökről
Magyar Péter az új köztársasági elnökről
Az sem lenne baj, ha az új államfő kormánytag lenne - mondta.
Hirdetés
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Hirdetés
Hirdetés
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Most a melegek örökbefogadása a parlamenti téma
Most a melegek örökbefogadása a parlamenti téma
Toroczkai ellene, Magyar mellette.
Gazdaság
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Tovább csökken az üzemanyagok ára
Az egyes kutakon az árak lényegesen eltérhetnek.
Hamarosan végeznek a hosszúpályi főutca felújításával
Évtizedes adósságot törlesztenek; újabb utcák kapnak aszfaltburkolatot, és a külterületen is jelentős fejlesztés készül.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.