Történelmi tettet várunk Debrecenben

| 2014. 12. 17. | 15:38:02
Minimális az esély, de soha nem szabad feladni!

Nem mindennapi bravúrt kell bemutatnia a magyar női kézilabda-válogatottnak, győznie kell az olimpiai bajnok norvégok ellen szerdán, hogy teljesítse a célkitűzést, a hat közé jutást a magyar-horvát rendezésű Európa-bajnokságon. Kontinensviadalon a magyarok eddig mind a nyolc alkalommal kikaptak a norvégoktól.

Tulajdonképpen a hazai pályát leszámítva minden a már csoportelsőként biztos elődöntős ellenfél mellett szól: szenzációs formában van, nem veszített pontot a tornán, és toronymagas esélyese az aranyéremnek, ráadásul a magyarok elleni mérlege imponáló, már-már sokkoló.

Amikor szerdán este fél 9-kor a magyarok pályára lépnek, már tudni fogják, hogy milyen eredményt kell nekik elérni a "legyőzhetetlennek tűnő" norvégok ellen: elég-e a kézilabdában nagyon ritka döntetlen vagy nyerni kell. A vereséggel akár a tizedik helyre is visszazuhanhat az együttes, mert "alulról" a románok beelőzhetnek a pont nélküli lengyelek elleni sikerükkel.

Az biztos: bármi lesz a szerda délutáni két összecsapáson, ha a magyarok este nyernek, akkor középdöntős csoportjukban a harmadik helyen végeznek, és pénteken a zágrábi ág harmadikjával találkoznak majd az ötödik helyért a budapesti Papp László Arénában.

A norvégok ellen nem volt sok sikerélménye a magyar női válogatottnak. Az északiak sorozatban kilencszer, tétmérkőzésen megszakítás nélkül hatszor nyertek. Az utolsó magyar győzelem 2007. február 28-án született, Szombathelyen barátságos találkozón 32-27-re nyert a hazai csapat. Világversenyen legutóbb 2005. december 10-én, a szentpétervári vb-n - amikor szintén Németh András dirigálta a gárdát - 20-18-ra diadalmaskodtak a magyarok.

Tétmeccsen azóta hatból hatszor nyertek a norvégok és átlagban 12,5 góllal (!) voltak jobbak. A magyarok ebben a rossz sorozatban egyszer tudtak húsz gólnál többet dobni, de kétszer csak 13-ig jutottak. A skandinávok pedig négyszer elérték a 33 gólos határt.

Kontinensviadalon taroltak a norvégok. Az Eb-k 1994 óta íródó történelmében a két válogatott nyolcszor találkozott és a magyarok mindig kikaptak. Akadt, hogy csak egy góllal (23-24, 2002, Farum, Dánia), volt, hogy 21-gyel (!) (13-34, 2010, Lillehammer), de volt még kétszer 14, és egyszer 15 találat a különbség. Utóbbi 2004-ben Budapesten, az elődöntőben (29-44). Átlagban 10,5 góllal dobtak többet a norvégok a magyaroknál Eb-ken.