Az Alba elintézte a Debrecent

Cívishír

2018.11.17. 20:46

Nem védekezett jól a Loki (Fotó: Alba Fehérvár)

Fájó vereség Székesfehérváron, a legfontosabb momentumokból a hazaiak jöttek ki jól.

30–26-ra kikapott a DVSC Schaeffler Székesfehérváron november 17-én a női kézilabda bajnokság 9. fordulójában. A vendéglátó Alba Fehérvár KC elsősorban az agilis védekezésével kerekedett a helyenként a zavarodottság jeleit mutató debreceniek fölé. Hosszú kihagyás után játékperceket kapott az orosz Anna Punko.

Az Alba elleni meccsre mintha a klubnál is egyfajta indikátorként tekintettek volna: ha sikerül győzni a koronázóvárosban, az már több mint biztató jel, akkor nyugodtan elhihetjük, hogy ebben az idényben előrébb végezhetünk a csalódást jelentő tavalyi 9. helynél.

Ehhez képest Pal Oldrup Jensennek már az 5. percben időt kellett kérnie 4-1-es hazai vezetésnél, miután a védett, illetve rontott lövéseinket a másik oldalon gólokkal büntették. A Lokinál nem mellékesen Tóvizi Petra helyén Bordás Réka kezdett, míg védekezésben Zamfirescu váltotta Kovácsot. A gyors megálló viszont használt: Varsányi, majd Kovács találata után Despotovic vágta be, miután lerázta a védőjét (8. perc, 5–5). Védezésben nem voltunk meggyőzőek, kívülről úgy tűnt, érthetetlenül nagy teret hagyunk az ellenfél számára a kettes pozíciókban, de legalább – az érdi meccs első félidejével szemben – nem csak lerohanáskor használtuk a széleket. Kovács Anna és Grigel folyamatosan kereste a kapcsolatot, amit Vantara-Kelemen a 15. percben már 4 góllal hálált meg (9–9). Bizony, hogy Vicára (is) lehet számítani!

A 19. percben Grigel használt ki egy helyezkedési hibát, 11–10-re átvette a vezetést a Loki. Ám sokkal nyugodtabbak ekkor sem lehettünk: túl sokszor lőttük el földről, test mellől, ami azt is üzente, hogy nem tudunk elegendő lendületet venni, nem sikerül feltörni a Székesfehérvárt. A 26. percig csapkodó kézilabda, több labdaeladás mellett fej-fej mellett haladtak a csapatok, majd az első játékrész finisében megbosszulta magát a puha védekezés: a félidőt jelző sípszóig 4 perc alatt 3 gólt dobott az ellenfél, kettőt emberhátrányban… A francia kiválóságot, a ballövő Claudine Mendyt képtelenek voltunk tartani – 7 gólt szerzett 30 perc alatt, az utolsó két percben kettőt – nagyon fájó!

Rossz stressz

A második félidőben feljebb léptek védekezésben a piros-fehérek, ami nem ízlett a hazaiaknak. Betalált a visszatérő Anna Punko, azonban 18–16-nál Despotovic remek passzát sajnos nem sikerült belőnie ziccerben. Oguntoye Viktória kapuja előtt a brazil Nascimento nem hibázott, így lett 19–16, aztán a kilépő Varsányi Nóra szintén felsült, ami után nem sokkal már 21–16-ot mutatott az eredményjelző. A 38. percben tehát megint kezdhettük előlről.

A játékosok sem így akarták, a nézőtérig hallatszott a fogcsikorgatás. Úgy is nézett ki, hogy ezúttal a dac hozza meg a kívánt fókuszt: 3 perc alatt 3 gólt dobott a csapat (42. perc, 21–20). Csakhogy, mint ezen a mérkőzésen többször is, az éles momentumokból a Fehérvár jött ki jól. A következő percekben Despotovic kétszer vállalkozott reménytelen szitucióban (mellé, fölé), Kovács ziccere a kapus lábában halt el, miközben Oguntoye hálóját háromszor zörgették meg a vendéglátók (48. perc, 24–20).

Apropó, Jeca a 45. perc végén utolsó mezőnyjátékosként labdát szerzett a térfelünkön, ám hiába várt a passzra Vantara-Kelemen és Kovács is, Despotovic rácsavarodott– ennek így nem lesz jó vége.

Tóvizi és Vantara-Kelemen még visszahozta a DVSC-t 24–22-re, de Varsányi szabálytalansága (hetes, 2 perc) utóbb döntőnek bizonyult: az ellenfél 27–22-ig meg sem állt, a vége pedig 30–26-os vereség lett. Mellesleg, Oguntoyénak nem ment annyira jól, hogy ne próbálkozhattunk volna az Érd ellen remeklő Szabó Dórával.

Azt kell mondani, végig görcsösen kerestük a játékot a sokat és okosan mozgó Albával szemben, de rövid periódusokat leszámítva nem találtuk a kulcsot. Hogy a taktika mondott-e csődöt vagy a lányok fogtak ki rossz napot, nehéz kívülről megmondani.

Az érdi és a mostani vereség kapcsán az is érhető, hogy az eredmény után futva számonkérhetetlen a felszabadultságban reménykedni. Pedig jó volna, ha lazulna a lányokon érezhető gépies, rosszféle feszültség. A hajtással, a munkával nincs gond, de a meccsdöntő periódusokból egyelőre hiányzik a győztes lelkesültség és összhang.

Ratalics László

Női kézilabda NBI.
Alba Fehérvár – DVSC Sschaeffler 30-26 (16-13)
Székesfehérvár, játékvezetők: Hargitai, Markó
Fehérvár: Györkös, Mistina (kapusok), Boldizsár, Gorshenina 3, Májer 3, Mendy 8, Nascimento 4, Pelczéder 3, Rózsás, Szarka, Sztankovics, Temes 7, Tornóczky, Utasi, Zhilinskaite 1. Edző: Deli Rita.
DVSC: Oguntoye, Szabó D. (kapusok), Arany, Bordás, Borgyos, Bulath 2, Despotovic 2, Grigel 4, Kovács A. 6, Petrus, Punko 1, Tóvizi 2, Vantara-Kelemen 7, Varsányi 1, Zamfirescu 1. Edző: Pal Oldrup Jensen.
Kiállítások: 10, ill. 8 perc.
Hétméteresek: 7/5, ill. 2/1.

MESTERMÉRLEG
Deli Rita: – Nagyon jó, színvonalas meccset játszottunk, egy jó Debrecen ellen tudtunk nagyon értékes pontokat szerezni. Ellenfelünket támadásban hibákra kényszerítettük azzal, hogy váltogattuk a hatosfalat, és az öt egyes védekezés eléggé zavaró volt számára. Fegyelmezetten játszott a csapat, sok lerohanásból lőttünk gólt, és ami fontos, hogy nem voltak hullámvölgyeink, mert támadásban is mindig valaki át tudta venni a vezér szerepét. Ma több vezérünk is volt, így mindenképpen dicséret illeti a csapatot.
Pal Oldrup Jensen: – Nem azt a teljesítményt nyújtottuk, amit elterveztünk, és amit kellett volna. Sem támadásban, sem védekezésben. Hátrányban voltunk, nagyon sok energiát emésztett fel, hogy visszajöjjünk a mérkőzésbe, s a döntő pillanatokban hibáztunk. Ez a saját felelősségem, próbáltam forgatni a csapatot, hogy frissen tudjam tartani, ám ez nem mindig sikerült. A Fehérvár teljesen megérdemelten győzött.

1. Győri ETO 9 9 0 0 343:234 18
2. Ferencvárosi TC  9 9 0 0 307:200 18
3. Érd  9 6 1 2 277:263 13
4. Siófok KC  9 6 0 3 265:213 12
5. Alba Fehérvár  9 5 1 3 247:236 11
6. Kisvárda  8 4 2 2 206:192 10
7. Vác  8 5 0 3 237:225 10
8. DVSC Schaeffler  9 4 1 4 246:254 9