Nemzetgyalázás?
Van nekünk, magyaroknak egy Nobel-díjas írónk, bizonyos Kertész Imre. A Németországban élő, szörnyű holocaust-élményeiről regényt író (Sorstalanság) és ezzel Nobelt nyert szerző eddig nemigen tudta műveivel a magyar tömegeket véleménynyilvánításra bírni, ám a napokban a Die Welt nevű lapnak adott születésnapi interjújával elérte, hogy személyisége és álláspontja témául szolgáljon a honi közéletben, a kocsmáktól a parlamentig.
A jobboldalon sokak által csak Imre Kertészként emlegetett író (mindezt Gusztos Péter szabad demokrata képviselő is felidézte kedden az országgyűlésben) a magyar hírforrások szerint többek között azt találta mondani az interjúban, hogy Magyarországon szélsőjobboldaliak és antiszemiták uralkodnak, és hogy Magyarország a hazugok országa. Kertész úr meglátásai meglehetős felháborodást váltottak ki szerte a hazában: a polgári napilap például Nobel-díjas nemzetgyalázásról írt, de ezen túl – igaz, ennél mérsékeltebben – nagyon sokan kvázi kikérték maguknak ezt a minősítést, a pultostól a professzorig.
Ezt követően Herr Kertész újabb interjút adott a Die Weltnek, melyben közli, hogy szavait félrefordították, s ez okozhatta a felháborodást, illetve még az is, hogy a magyarok nem olvasnak Thomas Mannt és nem értik az iróniát. Egy Nobel-díjas írónak kijár annyi tisztelet, hogy ehelyütt idézzük az általa helyesnek tartott, tehát nem félrefordított szöveget: „Magyarországon a szélsőjobboldaliak és antiszemiták váltak hangadóvá”, továbbá "a magyarok régi káros szenvedélyei, a hazugság és a dolgok elfojtására való hajlam jellemzőbbek, mint valaha." Tehát most már tisztábban látunk, nem homályosítják elménket holmi fordítási rendellenességek: az antiszemiták nálunk nem uralkodnak, csak hangadók, illetőleg Magyarország nem a hazugok az országa, pusztán az ittenieknek előjöttek a régi káros szenvedélyei, ezért hazudnak.
Hát, köszönjük szépen. Berlinből bizonyosan ilyennek látszik Magyarország, pontosabban éppen Magyarország látszik ilyennek: nyilván, mikor az újnácik gyűléseztek és felvonultak szerte Németországban, akkor Imre bátyánk külföldön tartózkodott. Azt, hogy a hazugság, mint olyan, nem terjedt el gyilkos vírusként szerte a világon, s tombolása csak a Kárpát-medencére korlátozódott, már régóta tudjuk – merthogy állandóan ilyeneket hazudnak nekünk. Mindezt csak azért kell megjegyeznünk, mert Kertész Imre szerint ugye „a magyarok nem értik az iróniát”.
Kedves Imre! A viccet félretéve: a magyarok egy jelentős része olvasott Thomas Mannt (középiskolában kötelező olvasmány volt) és érti az iróniát, csak nem szereti, ha méltánytalanul lenácizzák és lehazugozzák. Egyébként pedig zárjuk le az ügyet egy jókívánsággal: Boldog 80. születésnapot! Aláírás: Az ezeréves Magyarország.
Tóth Csaba Zsolt
toth.csaba@civishir.hu