Autonómiák Európában VI.: Katalónia újjászületése
A kedves olvasó azt hinné, hogy Katalóniával könnyű a dolgunk, hiszen Barcelonáról mindenki hallott és csapata, a népszerű Barca megannyi szurkoló kedvence, Messi, a legendás középcsatár immár harmadszor vehette át az Év legjobb európai játékosa serleget. Holott Messi argentin származású, de katalán tőkések tömik a zsebét. Annak a Katalóniának a gazdag pénzemberei, amelyik manapság Európa legjobban szerzett és szervezett autonómiáját éli, s amely olyan gazdag és sajátos kultúrával rendelkezik, ami Spanyolország leggazdagabb hagyományú tartományává emeli. Legutóbb éppen azzal hívták fel magukra a figyelmet, hogy nagy tüntetéseken követelték még az elszakadást is Spanyolországtól.
Mi is a titka ennek a függetlenségi és szabadságvágynak, ami annyira jellemzi a katalánokat? Elsősorban történelmükhöz, anyanyelvükhöz és hagyományaikhoz való feltétlen ragaszkodásuk. A katalán nyelv gerince szintén neolatin, de számos vandál, alán és baszk hatással gazdagodott önálló nyelvvé már a középkor hajnalán. Egyes tudósok állítják, hogy nyelvük a legdallamosabb a neolatin nyelvek közül, s éppen az teszi dallamossá, ami nem latin benne. Már a 9. században államalakulatuk volt, vezetője volt a barcelonai gróf, aki magánhadseregével védte Katalónia határait. Fejlődött a katalán kultúra is, melynek Barcelona és Valencia voltak a központjai. Barcelona szerencsés földrajzi fekvése már korán előnyöket biztosított neki a Földközi- tenger térségében, a 12-13. században Velencével is versengett, hiszen Velence az Adria királynője volt, Barcelona a Ligúr-tenger királya. 1137-ben egyesült Aragóniával, de autonómiáját sokáig megtartotta. A spanyol befolyás ellen mindig is síkra szálltak; jellemző, hogy 1640-ben Katalónia Franciaországgal kötött szövetséget a spanyol IV. Fülöp ellen.
A spanyolok felülkerekedése nyomán 1714-ben Katalónia függetlenségét eltörölték és beolvasztották a spanyol birodalomba. Azt is feljegyezték, hogy a spanyol hajóhad legbátrabb és legmerészebb hajósai éppen a katalánok voltak. Meg kell jegyeznünk, hogy számos katalán matróz inkább Angliába menekült és beállt angol hajósnak, s nem kis szerepük volt abban, hogy 1588-ban a nagy spanyol Armadiát legyőzték Erzsébet királynő bátor hajósai, köztük a merész katalánok is. A spanyol uralom soha nem tudta megtörni a katalán szabadságvágyat, ami aztán a 19. századra meg is újult, s olyan nemzeti függetlenségi mozgalom bontakozott ki, amelynek nyomán 1932-ben a köztársasági spanyol kormány el is ismerte a Katalán Köztársaságot. A katalánok ezt komolyan is vették és olyan békés építőmunka bontakozott ki Barcelonában és vidéken is, hogy a spanyol irigység nagyra nőtt és 1934-ben meg is szüntették a katalán autonómiát, aztán 1936-ban újra visszaadták, s ennek nyomán a katalánok a köztársasági hadsereg színe-javát adták. Franco ezt soha nem bocsátotta meg nekik, és a francoista uralom alatt be is tiltották a katalán autonómiát, a börtönök teli is voltak baszk és katalán hazafiakkal.
1978-ban, János Károly király visszatérésével nyerik el újból autonóm státuszukat, amit azóta is féltve őriznek és újabb és újabb gazdasági, társadalmi és kulturális cselekvésekkel gyarapítanak. Elég, ha csak annyit említünk, hogy Katalóniának saját, egyéni építőművészete van, ami egyedi vonzóerővel áldotta meg Barcelona és Valencia városképét. A mediterrán építőművészet legjelesebb képviselői a katalánok, híven a soha be nem fejezett Sagradahoz, Barcelona híres gótikus templomához. Így Barcelonában önálló lakótelepek ékítik a katalán építőművészet szépségét. Olyan épületeket emeltek, amik a legtöbb művészettörténeti szakkönyvben vagy albumban szerepelnek. Barcelona kétségtelenül a Mediterráneum legszebb városa, a katalán függetlenségi eszme büszkesége és egyben jelképe is.
Végezetül egy jellemző példa a katalán hazafiságra. Amikor néhány évvel ezelőtt a spanyol országos bajnokságban, a spanyol média felületesen azt írta, hogy a két nagy spanyol város, Madrid és Barcelona csapatai küzdenek a bajnoki első helyért, akkor Barcelonában tüntetők skandálták: Barcelona Katalónia fővárosa, és nem spanyol város! És katalánok nyerték a spanyol bajnokságot, mivel a Barca két vállra fektette a Real Madridot. Tehát: Katalónia elismeri a spanyol főhatóságot, de Katalónián belül nem tűr spanyol beavatkozást.
Néhány adat Európa legszélesebb jogokkal rendelkező autonóm területének mindennapi életéből. Katalóniának saját rendőrsége és teljes igazságszolgáltatása van, saját nemzeti lobogója. Barcelona és Valencia egyetemein katalán ifjak ezrei tanulnak katalánul; Barcelonában már saját filmgyár is van, ami katalán nyelven forgat filmeket. Számos rádió és tévéadója, sajtója és mindene, ami ahhoz kell, hogy katalán katalánul élje le az életét. Várhat-e ennél teljesebb autonómiát európai kisebbség? Aligha. Tény, hogy jelenleg Katalónia Spanyolország legfejlettebb tartománya és minden olyan spanyol befolyás, ami az autonómiát csökkentené, eleve kudarcra van ítélve.
Katalónia a katalánoké, és menjünk tovább: Székelyföld a székelyeké, Lappföld a lappoké és Gagauzia a gagauzoké. Európa aranytörvénye kellene, hogy ez legyen egy új világrend trónfoglalása nyomán.
Bereczki Károly