A jövő elérte a debreceni buszközlekedést is
Elektromos autóbuszok állnak forgalomba augusztus 31-től, szerdától Debrecenben. A 12 Mercedes-Benz eCitaro típusú járművet augusztus 30-án, kedden ünnepélyes keretek között adták át a DKV Zrt. Doberdó utcai forgalomirányító központjánál.
Az új buszokat az Omnibus Hungária Kft. és az ITK Holding Zrt. leányvállalata, az Inter Traction Electrics kft. alkotta konzorcium szerezte be a városnak.
Papp László polgármester az átadón kiemelte: ez az első komolyabb elektromos járműflotta az országban, amely városi fenntartású közösségi közlekedési vállalatnál áll forgalomba. Hozzátette: a buszok beszerzése és a töltőinfrastruktúra kiépítése jelentős költségekkel járt. A mintegy 2,2 ,milliárd forintos fejlesztési forrás hatvan százalékát a kormány biztosította, 40 százalékát pedig a város állta. A polgármester szerint a közelmúlt eseményei, az energiaárak emelkedése felértékeli az elektromos közlekedésben rejlő lehetőségeket.
Elmondta, hogy az üzemanyagok beszerzési ára az utóbbi időben több mint 86 százalékkal emelkedett, ezért úgy véli, mindenképpen érdemes alternatív lehetőségeket keresni a közösségi közlekedésben is. Hozzáfűzte: a mostani fejlesztés fontos állomása egy korábban elkezdett folyamatnak, amelynek során az év elején új dízelüzemű autóbuszok álltak forgalomba, a 12 elektromos busz üzembe helyezésével az új járművek száma ebben az évben már 52.
Tóth Szabolcs, a DKV Zrt. vezérigazgatója elmondta: tizenkét töltőberendezést telepítettek a cég Salétrom utcai központjában, egy-egy töltőt pedig a Doberdó utcán és a Segner téren.
Uray Dóra, a nyertes konzorcium egyik tagjának, az Omnibus Hungária Kft-nek az ügyvezetője közölte: az elektromos autóbuszokban 27 ülés, és további 51 állóhely van. A járművekkel egy feltöltéssel nagyjából 300 kilométert lehet megtenni. Valamennyi autóbuszt környezetbarát klímaberendezéssel szereltek fel.
Steiner Attila, a Technológiai és Ipari Minisztérium államtitkára hangsúlyozta: a fejlesztés részben a 2020-ban indított Zöld Busz-program támogatási forrásaiból valósult meg. A program keretében a következő időszakban országszerte mintegy 1100 autóbuszt szeretnének elektromos meghajtásúra cserélni. Az államtitkár jelezte: ezeknek a járműveknek a bekerülési költsége jóval magasabb, mint a hagyományos dízelüzeműeké, ugyanakkor az üzemeltetésük lényegesen, kilométerenként 60-70 forinttal olcsóbb, és a karbantartásuk is sokkal kevesebb pénzbe kerül, így a kezdeti beruházás viszonylag gyorsan megtérülhet.
Tenk Gábor, az Inter Tan-Ker Zrt. vezérigazgatója felidézte, hogy cégük 2009 óta partnere a városnak a mobilitás területén, az ITK azóta szolgáltat autóbuszokat a debreceni közösségi közlekedésnek. Mint fogalmazott, az elektromos buszok megjelenésével az eddig kevésbé ismert zöld mobilitást is tanulhatja az utazóközönség.