Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Tele vannak a hűtők, kevesebbet költenek az emberek élelmiszerre

| 2020. 04. 16. | 19:42:00
A Debreceni Egyetem szakemberei szerint Magyarország 120 százalékos önellátási mutatóval rendelkezik.
Tele vannak a hűtők, kevesebbet költenek az emberek élelmiszerre
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Üressé váltak a húspultok, alig lehetett étolajhoz, liszthez, rizshez, burgonyához, sóhoz, cukorhoz, élesztőhöz jutni néhány hete a koronavírus itthoni megjelenését követően egyes üzletekben átmenetileg.

– Nem kell tartós élelmiszerhiányra számítanunk, mivel természeti adottságai miatt Magyarország nemcsak hogy önellátó élelmiszerből, de egyben jelentős exportőr is – jelentette ki Szakály Zoltán. A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar Marketing és Kereskedelem Intézetének igazgatója hozzátette: Magyarország 120 százalékos önellátási mutatóval rendelkezik alapvető élelmiszerekből, az alapanyagok több mint 80 százalékát itthon állítják elő.

A „roham levonulása” után most több ágazatban már inkább a készlet-felhalmozódással és az eladásokkal van probléma.

Szakály Zoltán

A kereskedelmi adatokon is látszik, hogy a lakosság a túlzott felhalmozást követően kevesebbet költ élelmiszerekre, az otthoni hűtők megteltek. Ma már nem naponta, hanem hetente egy-két alkalommal végeznek nagyobb beszerzést. – A lakosság élelmiszer-ellátása mind mennyiségi, mind minőségi szempontból folyamatos lesz a jövőben is – jegyezte meg a szakember.

Az elmúlt években sok hazai nagy élelmiszergyártó és áruházlánc a folyamatos alapanyag ellátásnak köszönhetően arra törekedett, hogy szinte semmi ne legyen raktáron, ne álljon benne a pénz. Felföldi János, a Debreceni Egyetem Alkalmazott Informatika és Logisztika Intézetének vezetője ezzel kapcsolatban elmondta: eddig gyorsan és viszonylag zökkenő mentesen lehetett távoli piacokról beszerezni, és ilyen piacokra eljuttatni a terméket.

Felföldi János

– A mostani krízis pont ezeket a globális ellátási láncokat teszi tönkre, ezek megszakadnak. Ezért az várható, hogy ezek a cégek rövid távon növelni fogják az úgynevezett biztonsági készletek arányát, ami sajnos költségekkel jár – vélekedik Felföldi János. Az intézetvezető hangsúlyozta: a jelenlegi helyzetből való kilábaláshoz minél hamarabb biztosítani kell a mezőgazdasági-, élelmiszeripari alapanyagok, a félkész- és késztermékek szállítását. Például nemcsak vetőmagvakra, hanem a növényvédelemben, a betakarításnál használatos speciális gépekre, eszközökre, alkatrészekre is szükség van.

Az állattenyésztésben a takarmányozás állandó igény, ezt nem lehet átütemezni, akárcsak a tejtermelés során előállított tejet is rendszeresen el kell szállítani.

A járvány élelmiszer-kereskedelemre gyakorolt hatásairól szólva Szakály Zoltán kifejtette: minden bizonnyal az országok nagyobb mértékben fognak önellátásra berendezkedni, rövidebbek lesznek az értékesítési utak, erősödnek a helyi élelmiszerellátási láncok. Egyre többen gondolják úgy, hogy amit itthon is elő lehet állítani megfelelő hatékonysággal, azt miért hozzuk be külföldről. Az import esetleges leállása sem lehet akadálya annak, hogy a magyar élelmiszeripar ki tudja elégíteni alapvető élelmiszerekből a hazai igényeket.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Jól haladnak a közterületi munkák Hajdúszoboszlón
Jól haladnak a közterületi munkák Hajdúszoboszlón
Térköveznek, parkolókat alakítanak ki, rendbe teszik a kosárlabdapályát.
Hirdetés
Hirdetés
Gazdaság
Újabb üzemanyagárstop jöhet
A jövő héten kiderül, hogy a kormány mit lép.
Debreceni szakképzés: sikeres együttműködés a Manz Hungary Kft.-vel
A vállalat és a szakképzési centrum egymásra talált.
A gazdaság növekedéséről beszélt a nemzetgazdasági miniszter Debrecenben
Nagy Márton szerint a magyar gazdaságnak lételeme, hogy a járműiparban sikerüljön az elektromos átállás.
Hirdetés
Hirdetés
Támogatott tartalom
A cirkuszművészet esszenciáját láthatják Debrecenben
A cirkuszművészet esszenciáját láthatják Debrecenben
A Magyar Nemzeti Cirkusz világsztárokkal mutatja be jubileumi műsorát.