civishir.hu
2019.03.26. 08:14
Az iszlám mellett a globális kapitalizmus fenntarthatatlansága, az uniós elit csődje is szóba került.
Érdekes kvartett jött össze a 21. század kihívásairól beszélgetni március 25-én este a Debreceni Művelődési Központba, ahol telt ház előtt elmélkedett a publicista, főpolgármester-jelölt Puzsér Róbert, a Jobbik alelnöke, Gyöngyösi Márton, továbbá az LMP társelnökei, Demeter Márta és Keresztes László Lóránt. A megszólalásokat az LMP megyei elnöke, Tóth Tamás moderálta.
A Lehet Más a Politikát és a Jobbikot az terelte össze közös szereplésre – derült ki az elején –, hogy az őszi önkormányzati választások alkalmával a két párt együttesen csikarna ki politikai változást, „ami túlmutat az emúlt évtizedek naracs és vörös váltógazdaságán”.
Szerintük ők a 21., míg az Orbán–Gyurcsány-tengely a 20. század, ellenfeleiket a globalizációhoz való erősen kritikus hozzáállással, az EU megjavításának szándékával, őszinteséggel, tabumentességgel fegyvereznék le. Sok dologban egymással sem értenek egyet, de erről mernek nyilvánosan beszélni – hangsúlyozták a szereplők.
És akkor a kihívások, amelyek a lakossági fórumként beharangozott, valójában az európai uniós kampány részének tekinthető kétórás rendezvény szereplői meghatároztak.
A megoldások keresése során Keresztes László Lóránt kiemelte, a multinacionális vállalatokon be kell vasalni a munkavállalói és a környezeti érdekek védelmét. Szerinte „nem több, hanem jobb Európára van szükség”, a régiók, a nemzetállamok fontosságában hisz az Európai Egyesült Államok helyett. De egyes területeken (határvédelem, terrorizmus elleni harc, környezetvédelem, közösségi közlekedés stb.) – tette hozzá –, erősíteni kell az EU-n belüli integrációt.
Demeter Márta egy EU-n belüli minimálbért meghatározását említette, továbbá szabályozná a lakhatás kérdését, mondván, „elszabadultak az árak”. A pénzügyi spekulációs ügyeletek kapcsán megadóztatná a tőkét, javítaná az ivóvízminőséget.
– Meg kell haladni a kulturális relativizmus és a multikulti dogmáját. Nem minden kultúra egyenlően nagyszerű, ahogy a baloldal sulykolja. Szabadjon ezt így gondolni, ettől még nyilván nem kell kiirtani egymást – közölte Puzsér Róbert. – Továbbá – folytatta – „az iszlám nem oldódik a Coca-Colában”, emiatt a kereszténység és az iszlám konfliktusában ketté kellene választani fontos fogalmakat. Az iszlám vallás-e vagy totalitárius politikai ideológia? A Korán szent könyv-e vagy alkotmánytervezet? A mecset imaház vagy pártház? Szerinte mindkettő, s a veszély éppen abban rejlik, hogy a válaszokat mindig az adott helyzethez, az iszlám érdekéhez igazítják. Puzsér Róbert úgy véli, az EU-nak nem szabad hagyni, hogy az Európában tevékenykedő imámokat Szaúd-Arábiában képezzék, azt Európának kell biztosítani. Az iszlám vallási, ideológiai hermetikus széválasztását nekünk kell megtenni, mert más nem fogja – tette hozzá.
Gyöngyösi Márton kijelentette, Magyarországon nem voltunk képesek felfogni a piac, a kapitalizmus lényegét. – A kormány gazdaságpolitikája a multinacionális cégek idecsábítására épül. De közben kiszolgáltatják a magyar munkavállalókat, bérrabszolgaságra építik a társadalmat, folyamatosan puhítják a Munka Törvénykönyvét, hiszen így magasabb lesz a vállalati profit. De ezeket a cégeket nem gyűlölni kell, hanem felismerni a természetüket, és aszerint kezelni őket. Támogassuk a magyar kis- és középvállalkozásokat, a multikat pedig tartsuk kordában egy mindenki számára kielégítő egyensúlyi állapotban – mondta.
Ratalics László
Péterffy Árpád új szinte emelte a debreceni szívsebészetet.
Dr. Török Pál idegsebész 97 éves volt.
Tizenhárom virágkocsit láthat a közönség.
Jelentősen megerősödhet a szél, de akár jégesővel is számolni kell!
A tulajdonos érthetően nem dolgozik csak azért, hogy villanyszámlát fizessen.
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2022.08.11)