Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Az utolsó kitérő

| 2014. 09. 29. | 10:44:31
Orbán nem szeretne megbukva távozni a hatalomból; racionálisabb volna eltávolodnia a napi politikától úgy, hogy közben mégis irányítja a rendszert. Szalmási Nimród írása
Az utolsó kitérő
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Javában nyesegetjük a centit, tizenvalahány nap múlva a ló meghal, a madarak kirepülnek, hogy a költőt idézzük. Hiányozni fognak a falusi szabadversek, a fővárosi főpolgármester-jelöltek egymás elleni bozótharcai; elülnek a csatazajok és magunk mögött hagyjuk a három nagy választással terhelt hosszú évet is lassacskán. Szándékosan hanyagoltuk a „két hét múlva okosabbak leszünk” fordulatot, hiszen minden úgy fog történni, ahogyan az már ma is tisztán látható.

A nagy politikai elemzők viszonylag egységesen arra jutottak, hogy az ellenzék minden szerencsétlenkedés ellenére jobb eredményt fog elérni a fővárosban, mint 2010-ben. Akkor három kerület került ellenzéki irányítás alá, most a bátrabbak akár 4-5 kerületi győzelmet is reálisnak tartanak, de egyesek szerint 7-8 sem kizárt. Tudjuk régóta, hogy a pesti szellemiség semmi mással össze nem vethető; ott a Duna bal partján akkor is tudnak balra szavazni, ha a jelölt egy vérciki főlódoktor, de ezt most tegyük zárójelbe.

Mivel az önkormányzati választások eredményét nehéz országosan értékelni, ráadásul a megyei közgyűléseknek nincs is valódi súlya, mégis egyedül a közgyűlések összetételei adnak valamiféle viszonyítási alapot. Az szinte bizonyos, hogy mindenhol a Fidesz nyer, a legnagyobb kérdés csupán az, hogy meglesz-e az abszolút többség az összes közgyűlésben. A Jobbik a legtöbb helyen második lesz, de kicsit sem mindegy, hogy mennyivel előzi meg a helyben szocikat; egyáltalán a kis baloldalinak mondott pártok közül ki tud érdemben megjelenni vidéken. Akárhogyan is; bizonyosan nagyon szép narancssárga többséget mutató diagramokat lehet majd mutogatni a tévében. A megyei jogú városok közül a nagy szegedi bástya mellett Miskolc még bármerre billenhet, vannak titkos reményei az ellenzéknek Szombathelyen és Salgótarjánban is, de itt is túl sok a kérdőjel.

A választások után mindkét politikai térfélen lényegében ugyanaz folytatódik, mint eddig, csak nagyobb intenzitással. A vereség mértékétől függően az MSZP, a DK, és az Együtt-PM tovább verseng – egy meddő küzdelemben - a baloldal vezető pozíciójáért, vagy kitűzik a fehér zászlót, és csatlakoznak Dávid Ibolya táborához. A Fideszen belül éleződni fog a gazdasági küzdelem, hiszen nem lesz már ott az a fék sem, amit a közelgő választások jelentenek; a harc pedig nyílván a fejlesztési forrásokért folyik majd. Paradox módon minél gyengébb az ellenzék, annál nagyobb konfliktusokra lehet számítani, mert nem lesz olyan nyomás kívülről, ami összefogásra késztetné a pártot. Márpedig ezt a tábort a konfliktusok éltetik és tartják egyben. Amikor egy párt egymás után másodszor szerez kétharmados parlamenti többséget és gyakorlatilag ellenzék nélkül működik, akkor idővel a konfliktusok természetszerűen körön belülre kerülnek. (Ennek már most is vannak látható jelei; Lázár beszól Tarlósnak, Gulyás beszól Lázárnak, stb.) Már nem nagyon van hová továbbfejlődnie ennek a hatalmi konstrukciónak. Orbán nyílván nem szeretne megbukva távozni a hatalomból; racionálisabb volna eltávolodnia a napi politikától úgy, hogy közben mégis irányítja a rendszert.

Ha a félprezidenciális konstrukcióban a parlamenti többség az elnök pártjáé, akkor az elnök hatalma szinte korlátlan – mint például Franciaországban. Meg lennénk lepve, ha ez nem jutna Orbán Viktor eszébe; egy ilyen helyzetben ugyanakkor megnő a párton belüli második vonal szerepe. Csakhogy Lázár és Rogán – mert persze róluk beszélünk – messze nem rendelkezik Orbánhoz hasonló karizmatikus erényekkel és népszerűséggel. Ezt persze maga a miniszterelnök akarata szerint alakult így; épp ennek eredményeként állhat elő az a furcsa helyzet, hogy idővel Orbán Viktor személyes politikai érdekei szembekerülhetnek a Fidesz érdekeivel. Ez viszont már messzire vezet, az orbáni stratégia megjósolhatatlan és kiszámíthatatlan: nem leszünk bölcsebbek két hét múlva sem.

Szalmási Nimród

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Négy debreceni házba törtek be, kettőt fel is gyújtottak
Négy debreceni házba törtek be, kettőt fel is gyújtottak
A három férfi ügy a törvényszéken folytatódik.
Hirdetés
Hirdetés
Tehetségeit ünnepelte a Debreceni Egyetem iskolája
Tehetségeit ünnepelte a Debreceni Egyetem iskolája
A tanulók különleges programokon keresztül mutatták be kreativitásukat.
Hirdetés
Hirdetés
Gazdaság
Két magyar bor is Trófea-díjat nyert a világ egyik legnagyobb versenyén
Több ezer bort neveztek a világ minden tájáról.
A debreceni cégcsoport tagja 3 milliárd forintot fektetett be
Elérte legmagasabb pontját az ipari csarnok épülete Szentgotthárdon.
Debrecen polgármestere a Lázár-féle Közlekedési Múzeumról
Papp László a Természettudományi Múzeumról is beszélt.
Pozitív pénzügyi mérleg a DVSC kézilabdázóinál
Az értékesítés tavalyi bevétele jóval meghaladta a 2022-es szintet.
Támogatott tartalom
Comic Con őrület Budapesten: rekordszámú rajongó ünnepelte a popkultúrát
Comic Con őrület Budapesten: rekordszámú rajongó ünnepelte a popkultúrát
Óriási sikerrel zárult a hétvégi Budapest Mastercard Comic Con, amelyre minden eddiginél többen voltak kíváncsiak.
Gyermeknap a Zsuzsival
Gyermeknap a Zsuzsival
Az idén 142 éves erdei kisvasútja nagyszabású gyermeknapi programokkal kedveskedik utasainak.
A jogosítványszerzők legnagyobb félelme: kiderült, mitől tartanak leginkább
A jogosítványszerzők legnagyobb félelme: kiderült, mitől tartanak leginkább
A szigorú vizsga azért fontos, mert később egy apró figyelmetlenség is okozhat balesetet.