Nők, ha hatnak
Sok, 12 ezer írni-olvasni tudó ember (köztük bizonyára sok férfi) szavazott arról, kiket láttak ők (és kizárólag ők) 2000 és 2010 között a legbefolyásosabb női szereplőnek. A legfontosabbnak, a legnagyobb hatásúnak. Ez alapján adták át az Évtized kedvencei díjat.
A hatást és a népszerűséget vegyíteni, közöttük egyszerű megfelelést kimondani öreg hiba. Ha így volna, a voksok alapján legerősebbre dagadt közélet, zene, színművészet, irodalom, sport kategóriát is egy nyeletre elvinné bizonyos Szandi, akit vár Sanyi. (Ennyit lehet leírni róla büntetlenül, a többi korhatáros információ). Mert hát feltételezzük, a szavaztatás eredeti célja olyan nők megnevezése volt, akik példaként élnek és példásat alkotnak, akik tevékenységük révén kimagaslanak a dudvából, akikkel nem csak kezet fogni öröm, de rájuk nézni is megtiszteltetés. Akiknek megköszönni illik, hogy perceket fordítanak át életünk halványsárgájából a tűzbe. Mert biztos kézzel képesek formázni belőle élményt, elégedett sóhajt, örömöt, ezért kiszedik a körmünk alá szakadt valóságot. Nők, akik elhozzák a boldogságot.
Abszolút győztes lett Geréb Ágnes, Janicsák Veca, Eszenyi Enikő, Szabó Magda és Egerszegi Krisztina. Hagyjuk a sorrendben utánuk következőket e helyen – a másodikat és harmadikat általában átlépi az emlékezés. Janicsák Veca jó, nagyon jó, de nem az elmúlt 10 évben, hanem a következőben lesz naggyá. Ha lesz. (Legyen!) Eszenyi Enikő Kossuth-díjas átváltozóművész, minden rebbenésében nő. Könnyű reggelije valamennyi mai színésznőcske. Szabó Magda életműve egyetlen kerek mondat a tökéletességről. Ő az irodalom Egerszegi Krisztinája. Ez a két nő nagyon sokat tett azért, hogy egy Himnusz, egy bekezdés erejéig őszinte legyen bennünk az érzés: most jó.
Ám ha Geréb Ágnest sikerült kihozni az évtized kedvencének, akkor valaki nagyon félrenyomott valamit, vagy valahol rettenetesen elnézte a rajzot. Elsősége a magyar törvényhozás szégyene: hosszú évek teltek már el anélkül, hogy képtelenek voltak a szabályozásra felkentek leírni: nem, nem, nem, nem szabad otthon szülni. Kinek a kedvence Geréb Ágnes? A bukmékereké talán: élve megszületik? élve nem születik meg? Szűk körben népszerű, a szűk kör azonban pont úgy jött össze, hogy sziklát mozgató őserő és ősasszonyok alkotják. Hatása éppen ezért tehát vitathatatlan. Ha megtesszük azt a nem könnyű lépést, hogy leszámítjuk, Geréb Ágnes mit képvisel (miféle felelőtlen elmebajt), akkor valóban ikonikus figura. Nőket hozott össze, párbeszédet generált, anyák álltak miatta az ország háza és a börtön elé. Geréb Ágnes ugyan vérrel átitatott szőnyegen, de előre tudott törni ebben a férfiaknak álló világban. Egy olyan szavazáson nyomult az élre, amiből kimaradtak azok a kutató és praktizáló orvosnők, akik életeket mentenek. Ha az övék nem is, Geréb Ágnes neve fennmarad. A történelem komálja a bulvárt.
Bereczki-Csák Helga
csak.helga@civishir.hu