Tessék hátradőlni, sört a kézbe, asszonyt a konyhába!
Az Oroszország-Szaúd-Arábia találkozóval csütörtökön megkezdődik a labdarúgó-világbajnokság, az esztendő legnagyobb sporteseménye. A 17 órakor kezdődő nyitómérkőzés előtt félórás koncertet ad a brit szupersztár, Robbie Williams.
A magyarokkal együtt összesen 210 csapat játszott selejtezőt. Ez volt az első alkalom a labdarúgó-világbajnokságok történetében, hogy a FIFA valamennyi tagja részt vett a selejtezőben. 31 csapat vívta ki a jogot a részvételre, az házigazda oroszoknak nem kellett selejtezőt játszatniuk.
A magyarok ezúttal is lemaradnak a világbajnokságról, mint ahogyan 1986 óta mindig.
A helyszín már önmagában meghatározza, hogy az európai válogatottak számítanak esélyesnek, ugyanis a kontinensen rendezett eddigi tíz vb-n csupán egyszer diadalmaskodott más földrészről érkezett együttes, méghozzá az 1958-as, svédországi seregszemlén a brazil. Az elmúlt három tornán mindannyiszor európai siker született az olaszok (2006), a spanyolok (2010) és a németek (2014) révén, márpedig a vb történetében ilyen hosszú kontinentális sikerszériára még nem volt példa.
[Beillesztett cikk: Ők „osztják az észt” nekünk a foci-vb alatt]
Érdekesség, hogy a négyszeres világbajnok Olaszország, a legutóbbi két vb-n dobogós Hollandia, vagy éppen az 1986 óta állandó résztvevő Egyesült Államok nem lesz ott a mezőnyben.
A világbajnokság mérkőzéseinek 11 város 12 stadionja ad otthont. A nyitómérkőzést és a döntőt is a moszkvai Luzsnyiki Stadionban rendezik.
A csoportkör után a következő szempontok szerint rangsorolnak:
- több szerzett pont az összes mérkőzésen
- jobb gólkülönbség az összes mérkőzésen
- több lőtt gól az összes mérkőzésen
- több szerzett pont az azonosan álló csapatok között lejátszott mérkőzéseken
- jobb gólkülönbség az azonosan álló csapatok között lejátszott mérkőzéseken
- több lőtt gól az azonosan álló csapatok között lejátszott mérkőzéseken
- sorsolás
A végső győztes kilétét jövendöljék meg a Tippmix-királyok, mi inkább érdekességekkel szolgálunk:
- A tornára 311 különböző klubcsapatból érkezett 736 játékos, közülük legtöbben az angol Manchester Cityből, szám szerint 16-an
- Az angol válogatott csak hazai bajnokságban játszó játékososkból áll, ezzel ellentétben az izlandi csapat kizárólag idegenlégiósokat alkalmaz
- A torna legidősebb játékosa az egyiptomi kapus Esszám el-Hadari, aki 1973. január 15-én született, míg a legfiatalabb az 1997. január 4-én született ausztrál Daniel Arzani
- A legidősebb csapat Costa Rica válogatottja 29,6-es, míg a legfiatalabb a nigériai válogatott a maga 25,9-es átlagéletkorával
- A csapatok közül Szerbia a legmagasabb 186,04-os, a játékosok közül pedig a belga kapus Thibaut Courtois és a dán hátvéd Jannik Vestergaard a maguk 199 cm-ükkel. A legalacsonyabb Szaúd-Arábia válogatottja 177 cm-es átlagmagassággal, míg a legalacsonyabb játékos a középpályásuk, Yahya Al-Shehri 164 cm-rel
Az oroszországi világbajnokság már csak azért is mindenképpen különlegesnek ígérkezik, mivel a négy évvel ezelőtt bevezetett gólvonal-technológia után ezúttal már videobírót is használnak majd a játékvezetők, s ennek debütálását óriási érdeklődés övezi.
A FIFA busásan díjazza a résztvevő válogatottakat: összesen 400 millió dollárt oszt szét a nemzeti szövetségeknek. A győztes 38 milliót, a döntő vesztese 28 milliót kap, de a csoportmérkőzések után búcsúzó 16 csapat is 8 millióval vigasztalódhat.
A világbajnokság programja
JÚNIUS 14., CSÜTÖRTÖK | ||||
17.00 | A | Oroszország–Szaúd-Arábia | Moszkva (Luzsnyiki) | 5-0 |
JÚNIUS 15., PÉNTEK | ||||
14.00 | A | Egyiptom–Uruguay | Jekatyerinburg | 0-1 |
17.00 | B | Marokkó–Irán | Szentpétervár | 0-1 |
20.00 | B | Portugália–Spanyolország | Szocsi | 3-3 |
JÚNIUS 16., SZOMBAT | ||||
12.00 | C | Franciaország–Ausztrália | Kazany | 2-1 |
15.00 | D | Argentína–Izland | Moszkva (Szpartak) | 1-1 |
18.00 | C | Peru–Dánia | Szaranszk | 0-1 |
21.00 | D | Horvátország–Nigéria | Kalinyingrád | 2-0 |
JÚNIUS 17., VASÁRNAP | ||||
14.00 | E | Costa Rica–Szerbia | Szamara | 0-1 |
17.00 | F | Németország–Mexikó | Moszkva (Luzsnyiki) | 0-1 |
20.00 | E | Brazília–Svájc | Rosztov-na-Donu | 1-1 |
JÚNIUS 18., HÉTFŐ | ||||
14.00 | F | Svédország–Dél-Korea | Nyizsnyij Novgorod | 1-0 |
17.00 | G | Belgium–Panama | Szocsi | 3-0 |
20.00 | G | Tunézia–Anglia | Volgográd | 1-2 |
JÚNIUS 19., KEDD | ||||
14.00 | H | Kolumbia–Japán | Szaranszk | 1-2 |
17.00 | H | Lengyelország–Szenegál | Moszkva (Szpartak) | 1-2 |
20.00 | A | Oroszország–Egyiptom | Szentpétervár | 3-1 |
JÚNIUS 20., SZERDA | ||||
14.00 | B | Portugália–Marokkó | Moszkva (Luzsnyiki) | 1-0 |
17.00 | A | Uruguay–Szaúd-Arábia | Rosztov-na-Donu | 1-0 |
20.00 | B | Irán–Spanyolország | Kazany | 1-0 |
JÚNIUS 21., CSÜTÖRTÖK | ||||
14.00 | C | Dánia–Ausztrália | Szamara | 1-1 |
17.00 | C | Franciaország–Peru | Jekatyerinburg | 1-0 |
20.00 | D | Argentína–Horvátország | Nyizsnyij Novgorod | 3-0 |
JÚNIUS 22., PÉNTEK | ||||
14.00 | E | Brazília–Costa Rica | Szentpétervár | 2-0 |
17.00 | D | Nigéria–Izland | Volgográd | 2-0 |
20.00 | E | Szerbia–Svájc | Kalinyingrád | 1-2 |
JÚNIUS 23., SZOMBAT | ||||
14.00 | G | Belgium–Tunézia | Moszkva (Szpartak) | 5-2 |
17.00 | F | Dél-Korea–Mexikó | Rosztov-na-Donu | 1-2 |
20.00 | F | Németország–Svédország | Szocsi | 2-1 |
JÚNIUS 24., VASÁRNAP | ||||
14.00 | G | Anglia–Panama | Nyizsnyij Novgorod | 6-1 |
17.00 | H | Japán–Szenegál | Jekatyerinburg | 2-2 |
20.00 | H | Lengyelország–Kolumbia | Kazany | 0-3 |
JÚNIUS 25., HÉTFŐ | ||||
16.00 | A | Uruguay–Oroszország | Szamara | 3-0 |
16.00 | A | Szaúd-Arábia–Egyiptom | Volgográd | 2-1 |
20.00 | B | Irán–Portugália | Szaranszk | 1-1 |
20.00 | B | Spanyolország–Marokkó | Kalinyingrád | 2-2 |
JÚNIUS 26., KEDD | ||||
16.00 | C | Dánia–Franciaország | Moszkva (Luzsnyiki) | |
16.00 | C | Ausztrália–Peru | Szocsi | |
20.00 | D | Nigéria–Argentína | Szentpétervár | |
20.00 | D | Izland–Horvátország | Rosztov-na-Donu | |
JÚNIUS 27., SZERDA | ||||
16.00 | F | Dél-Korea–Németország | Kazany | |
16.00 | F | Mexikó–Svédország | Jekatyerinburg | |
20.00 | E | Szerbia–Brazília | Moszkva (Szpartak) | |
20.00 | E | Svájc–Costa Rica | Nyizsnyij Novgorod | |
JÚNIUS 28., CSÜTÖRTÖK | ||||
16.00 | H | Japán–Lengyelország | Volgográd | |
16.00 | H | Szenegál–Kolumbia | Szamara | |
20.00 | G | Anglia–Belgium | Kalinyingrád | |
20.00 | G | Panama–Tunézia | Szaranszk |
NYOLCADDÖNTŐ | ||
Június 30., 16.00 Kazany, Kazany Aréna |
C1–D2 (50. mérk.) | |
Június 30., 20.00 Szocsi, Fist Olimpiai Stadion |
Uruguay–Portugália (49. mérk.) | |
Július 1., 16.00 Moszkva, Luzsnyiki Stadion |
Spanyolország–Oroszország (51. mérk.) | |
Július 1., 20.00 Nyizsnyij Novgorod, Nyizsnyij Novgorod Stadion |
D1–C2 (52. mérk.) | |
Július 2., 16.00 Szamara, Kozmosz Aréna |
E1–F2 (53. mérk.) | |
Július 2., 20.00 Rosztov-na-Donu, Rosztov Aréna |
G1–H2 (54. mérk.) | |
Július 3., 16.00 Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion |
F1–E2 (55. mérk.) | |
Július 3., 20.00 Moszkva, Szpartak Stadion |
H1–G2 (56. mérk.) | |
NEGYEDDÖNTŐ | ||
Július 6., 16.00 Nyizsnyij Novgorod, Nyizsnyij Novgorod Stadion |
A1/B2–C1/D2 (57. mérk.) | |
Július 6., 20.00 Kazany, Kazany Aréna |
E1/F2–G1/H2 (58. mérk.) | |
Július 7., 16.00 Szamara, Kozmosz Aréna |
F1/E2–H1/G2 (60. mérk.) | |
Július 7., 20.00 Szocsi, Fist Olimpiai Stadion |
B1/A2–D1/C2 (59. mérk.) | |
ELŐDÖNTŐ | ||
Július 10., 20.00 Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion |
az 57. m. győztese–az 58. m. győztese | |
Július 11., 20.00 Moszkva, Luzsnyiki Stadion |
az 59. m. győztese–a 60. m. győztese | |
A 3. HELYÉRT | ||
Július 14., 16.00 Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion |
az elődöntő vesztesei | |
DÖNTŐ | ||
Július 15., 17.00 Moszkva, Luzsnyiki Stadion |
az elődöntő győztesei |