Botrány: antiszemitának nevezték Orbán Viktort és a magyarokat
Lemondásra szólította fel az Európai Bizottság első alelnökét az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára szerdán nyílt levélben. Az államtitkár jelezte: felháborodva olvasta a német Die Zeitnak adott interjút, amelyben Frans Timmermans kérdésre válaszolva antiszemita vádat fogalmazott meg Orbán Viktor miniszterelnökkel, illetve Magyarországgal szemben.
A minden alapot nélkülöző vádat az összes, érzületében megsértett magyar ember nevében visszautasítom
- fogalmazott Soltész Miklós a Timmermansnak írt levelében, hangsúlyozva: az Orbán Viktor vezette kormány a magyar állampolgárok adóforintjaiból 2011 óta csak beruházásra és hitéleti tevékenységre 19 milliárd forint (61 millió euró) összegű támogatást nyújtott a magyarországi zsidó felekezeteknek.
Ebből a támogatásból zsinagógák és közösségi terek újulnak meg az ország több városában, a többi között Kaposváron, Debrecenben, Győrben, Székesfehérváron, Szegeden, Szombathelyen, Pécsett, Vácon, Mádon, Keszthelyen, Kiskunhalason, valamint a határainkon túl is például Szabadkán és Beregszászon - tette hozzá.
Frans Timmermans bizonyára nem tudja, hogy Magyarország jelentős támogatásban részesítette a Nobel-díjas író, Kertész Imre Sorstalanság című könyvének megfilmesítését, valamint a holokausztot bemutató, Saul fia című film megvalósulását is, amely később Oscar-díjat kapott
- így az államtitkár, hozzátéve: bizonyára arról sem rendelkezik információval, hogy a kormány nemrégiben például rendkívüli támogatást biztosított egy leégett budapesti zsinagóga felújításához, úgy, ahogyan tenné ezt bármelyik keresztény templom esetén - közölte.
Az európai gondolatot és az Európai Unióba vetett bizalmat nem Orbán Viktor kijelentései és nem is a magyar kormány döntései veszélyeztetik, hanem az Ön megnyilvánulása. Ugyanis ha a magyar emberek azt hallják, hogy az Európai Bizottság első alelnöke ilyen nyilvánvaló képtelenségeket és rágalmakat fogalmaz meg, az nem erősíti, hanem inkább gyengíti az európai intézményekbe és azok megbízható működésébe vetett bizalmat
- olvasható a levélben.