Tisztelt Ház: a támogatást olyanok is felveszik, akiknek nem járna
17-en képviselik összesen megyénket a magyar Országgyűlésben, kilencen közülük egyéni választókerületben, nyolcan pedig listán szerzett mandátummal kerültek be. Nem extra, de normális fizetést kapnak, meg tekintélyt és politikai hatalmat is. Többségük korrekt, néhányuk azonban kissé pofátlan – már ami a havi támogatás igénybevételét illeti.
Hogy anyagilag függetlenek legyenek
„Más parlamentekhez hasonlóan 1990-től a tiszteletdíj és egyéb juttatások révén Magyarországon is törvény biztosítja a képviselők anyagi függetlenségét” – tájékoztat a parlament.hu. Ugyanitt az is kiderül, hogy 2010. január 1-jétől a képviselők személyi jövedelemadó-, valamint járulékköteles havi javadalmazásban részesülnek. A javadalmazás elemei a tiszteletdíj (alapdíj és pótdíj), a választókerületi pótlék, illetve a lakhatási támogatás.
Na ez utóbbi az, ami néhány megyénkbeli képviselőnél nem egészen korrekt, hogy azt ne mondjuk: szabálytalan módon kerül rá a bankszámlájára minden hónapban. A Ház honlapjának ismertetése szerint ugyanis egyértelmű: a lakhatási támogatás, amely az alapdíj 50 százaléka, csak annak a képviselőnek jár, akinek nyilatkozata szerint Budapesten nincs lakóhelye. Vagyis nincs pesti lakása, budai ingatlana, üdülője, társbérlete, akinek extra kiadást jelent az ott alvás biztosítása.
Van hol lakniuk
A hajdú-bihari képviselők közül Arnóth Sándornak (6-os választókerület), Püspökladány polgármesterének a IX. kerületben van egy 42 négyzetméteres lakása. Bartos Mónikának (Fidesz) egy 45 és egy 39 négyzetméteres lakása, Pálffy Istvánnak (KDNP) egy II. kerületi 86 négyzetméteres, valamint egy XII. kerületi 45 négyzetméteres lakása, Dr. Oláh Lajosnak egy III. kerületi, 246 négyzetméteres háza, Rácz Róbertnek szintén a III. kerületben egy 84 négyzetméteres lakása van, míg Kósa Lajos (3. választókerület), Debrecen polgármestere pedig egy Budakeszin lévő üdülő résztulajdonosa.
Közülük Kósa, Oláh és Rácz – nagyon helyesen – nem vesz fel lakhatási támogatást, viszont Arnóth, Pálffy és a sokak által méltán nem ismert Bartos Mónika igenis bezsebeli havonta a 116 ezer forintos lakhatási támogatást. Úgy, hogy egy, sőt két lakásuk is van a fővárosban!
Pozitívak
Említsük meg a pozitív példák közt Halász Jánost, akinek a vagyonnyilatkozata szerint nincs a nevén budapesti ingatlan, mégsem igényli a pluszpénzt. A többiek viszont, akiknek csak vidéki ingatlanjaik vannak, természetesen jogosan veszik fel a havi 115 ezer 950 forintos lakhatási támogatást.
BGK