Testületté alakulnak a képviselőink
A debreceni közgyűlésbe szinte csak a Jobbik hoz újdonságot. Persze a felépítése, formátuma, a „kisebbsége” azért mindenképpen eltér az eddig megszokottól, az új törvények értelmében ugyanis csökkentették a képviselő-testületek létszámát. Így a debreceniben már csak 34-en képviselik pártjuk és választóik érdekeit.
24,4, 3,2,1
Debrecenben a 24 Fidesz-KDNP-s mellett négy jobbikos, három MSZP-s, két DISZ-es, valamint egy civil fórumos intézi majd a város sorsát négy éven át. A közgyűlés alakuló ülését pár napon belül megtartják.
A rekorderek a Fidesz soraiban találhatók. Szabó Gyula és Dr. Pankotai László a legősibb tagjai Debrecen közgyűlésének:1990 óta képviseli többek közt az epreskertieket, illetve a Wesselényi lakótelepieket. Szabó Gyula folyamatosan tagja, majd elnöke volt az oktatási bizottságnak, civilben iskolaigazgató. Pankotai László pedig (aki azonban az 1994-1998 közötti időszakot „kihagyta”) volt az etikai bizottság elnöke, az oktatási, valamint a kulturális bizottságnak a tagja. Civilként a kossuthos diákokat oktatja történelemre. Egyik képviselőtársuk szintén nagyon régre datálhatja politikai karrierjének kezdetét: Dr. Mazsu János 1991-től alpolgármesterként vett részt a testület munkájában, amely tisztséget 1994-ig töltött be.
Új nevekkel is találkozni azért az egyéni képviselők közt, Papp Viktor és Jámbor Ferenc személyében.
Kisebbségben
A szocialisták most eléggé eltörpültek, mindössze három képviselőt tudhatnak soraikban az új közgyűlésben. A kompenzációs listáról Bagolyné Rinyu Ilona, Szathmári Károly és Dr. Zsiros Zsolt jutott szerephez a most induló ciklusban. Egyikük sem újonc, de a legtapasztaltabb Szathmári Károly. Ő 1994-től 1998-ig egyéni képviselőként, 1998-2002 között listán, 2002-2006 között polgármester-jelöltként listán, 2006-tól pedig ismét listán bejutva vett részt az önkormányzati képviselő-testület munkájában. Akárcsak most.
Tíz listás van
A kompenzációs listáról egyébként tízen kaptak mandátumot. A szocialisták mellett a régi-új formáció, a DISZ Kulturális és Sportegyesület két tagot, a Civil Fórum Debrecen Egyesület egyet delegált a testületbe. A Jobbikot négyen képviselik: Ágoston Tibor, Kőszeghy Csanád Ábel, Kulcsár Gábor és Varanyi Sándor, a DISZ-t Tóth Csaba és Varga Zoltán Imre, míg a Civil Fórumot, ahogy eddig is, Dr. Gondola Zsolt Zoárd. Gondola 2002 óta tagja a közgyűlésnek, azt megelőzően a Cívis Ház vezetője volt. A két DISZ-es képviselő pedig korábban MSZP-színekben, szocialista támogatással végezte munkáját a közgyűlésben.
A polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint most a
4. ciklusát kezdi:
- Asbóth Endre
- Balázs Ákos
- Becsky Tibor
- Filepné Tóth Katalin
- Győri Gyula
- Jenei Imre
- Dr. Mazsu János
- Dr. Papp László
- Somogyi Béla
- Szilágyi László
Akik az 5. ciklusnak futnak neki:
- Dánielfy Zsolt
- Pajna Zoltán
- Dr. Pankotai László
- Szathmári Károly (MSZP)
És a rekorder a 6. ciklussal:
- Szabó Gyula
Ami az alpolgármesterek számát illeti: a Cívishír érdeklődött, de választ csak az alakuló ülés utánra ígértek. Amit tudni lehet az az, hogy eddig három alpolgármester segítette Kósa Lajos munkáját: egy a gazdasági, egy az oktatási, szociális, egy pedig a kulturális ügyekért felelt. Most, hogy kisebb létszámú lett a testület, elképzelhető, hogy csökken a helyettesek száma is, vagy legalábbis marad a három, de remélhetőleg semmiképp nem igazolódik be az a szóbeszéd, amely szerint alpolgármesterekből a következő ciklusban négy ül majd a pulpituson.
BGK