Szalai Annamária: a blog nem sajtótermék
Szalai Annamária a 12 hazai sajtóorgánum részvételével tartott szakmai tanácskozáson megjegyezte, örvendetesnek tartja a kezdeményezést, majd azt mondta, a hírportálok konstruktív együttműködésre számíthatnak a médiahatóságtól. Az elnökasszony bemutatta az új médiatörvény online sajtótermékekre vonatkozó passzusait, majd elemezte az azt körbevevő hisztériát. Hangsúlyozta, nehéz megfelelni az uniós irányelvnek, de mostantól akár példaként is járhatunk elöl, hiszen a magyar médiatörvényt már átvizsgálták. Véleménye szerint sokkal inkább politikai vitárólvolt szó volt, mintsem szakmairól. Szalai kifejtette, négy apró hibát kell módosítani a médiatörvényben, ami sem koncepciójában, sem tartalmában nem változtatja meg azt. Sajnáltatát fejezte ki, amiért például a benne foglalt nagyon jó reklámszabályozásról nem esik szó, pedig az a marketing szakemberek munkáját nagyban megkönnyíti.
Szalai Annamária hangsúlyozta: az egyik legkorszerűbb elem az új jogszabályokban a reklámpiacon már létező önszabályozó testületek létrehozása. A szakmai önszabályozó szervezetek a médiatanácstól szerződés alapján bizonyos hatósági és nem hatósági jogköröket vesznek át az írott és internetes sajtótermékekre, valamint a lekérhető médiaszolgáltatásokra vonatkozóan.
A blogokat nem vizsgálják, bárhol vannak
A Cívishír kérdésére Szalai Annamária megerősítette: a blog, videóblog nem tartozik a médiahatóság felügyelete alá, éppen ezért nem is fogják vizsgálni. Azokat se, amiket az internetes hírportálok felületén vezetnek. A felvetésre, miszerint jelen pillanatban nem érhető el a médiahatóságnál online-ra kiírt pályázat, az elnök úgy nyilatkozott, a jövőben megfontolja ennek eshetőségét.
Párbeszéd kell politikusok és újságírók között
Bagó Zoltán európai parlamenti képviselő, a brüsszeli kulturális bizottság tagja a rendezvényen az Európai Unió tájékoztatáspolitikájáról, kommunikációs stratégiájáról és azokról a programokról is beszélt, amelyek az unió polgárainak szóló információszolgáltatást segítik. Kitért arra, hogy az EU alapelve a tájékozódáshoz való jog. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: kifejezetten fontos a párbeszéd a média képviselői és a politikusok között, s mindezt a demokratikus és jogállami keretek között kell folytatni.