Folyamatos spórolásra szorul a holding
A segítség rá is fér a holdingra, de erről majd később.
Most kezdjük azzal, hogy a szegedi közgyűlés (mely köztudottan egyedülálló összetételű: szocialista polgármestere van, de fideszes többség jellemzi) múlt heti ülésén döntött nyolc önkormányzati tulajdonú cég élén a vezetőcseréről. Ennek eredményeként a „Szeged Pólus Kft. élére Pacza József mérnök, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. korábbi beruházási igazgatója került”. A pozíció említése mindössze azért érdekes, mert Pacza József – a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. sajtóreferensének tájékoztatása szerint – már az elmúlt év tavasza óta nem tölti be a beruházási igazgatói tisztséget; családi okokból Szegedre költözött. Barna Jenő azt is hozzátette azonban, hogy a volt kolléga szakértő munkájára a vagyonkezelő „továbbra is igényt tart”. Érdeklődésünkre, ki tölti be most ezt a posztot, azt mondta: a beruházási igazgatói állás állandó munkavállalóval nem lett betöltve, s „a jelenlegi állapot a cég számára kifejezetten költségcsökkentő tényezőnek számít”. Kérdésünkre hozzátette: más hasonló lépésekre nem került sor.
Máshol is spórolnak
A vagyonkezelőnél azonban nem ez volt az első vagy az egyetlen költségcsökkentő intézkedés. Amint arról a Cívishír beszámolt, június 1-jétől „megszűnt frissülni” a cég internetes hírportálja. A deol.hu megszüntetéséről a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. igazgatósága a május 14-i ülésén döntött, mint mondták: gazdasági és racionalizálási okokból. A cég általános és stratégiai igazgatója akkor azt is hozzátette, hogy a költségtakarékosság nem csupán a média tagvállalatokat, hanem minden cégüket érinti.
A társaság 2010-es üzleti tervének bemutatásakor egyébként megfogalmazták: ebben az évben is kiemelt feladat lesz a vállalatcsoport fizetőképességének fenntartása. S amin talán a leginkább spórolni tudnak, az a személyi jellegű ráfordítások összege. Mint a dokumentumból kiderül, ez a társaság legjelentősebb költségneme, amelynek tervezett összege a 2009. évi bázisnál 37,1 millió forinttal kevesebb. „A csökkenés egyik oka a beruházási igazgatói munkakör be nem töltése” – fogalmazták meg a cég üzleti tervében.
Hogy állnak a hitelekkel, kezességgel?
Debrecen-szerte beszélik egyébként, hogy a város vagyonát kezelő, azért felelős holdingnak nem megy olyan jól, mint ahogy azt hivatalosan szokták kommunikálni. És hogy lesznek még leépítések, takarékossági intézkedések szép számmal… Mivel a jövő évi üzleti terv még csak készül, érdemes megnézni, mit terveztek a lassan mögénk kerülő, 2010-es évre.
A vállalatcsoport 2010. január 1-jei hitelállománya az OTP-nél 44 millió 791 ezer 269 CHF, 769 millió 214 ezer 778 HUF, valamint 8 millió 800 ezer 159 CHF volt, amely mellett fontos megemlíteni a cég (ugyanakkor aktuális) kezességvállalását is. „A tagvállalataink által vállalt kezességek állománya nem változott az elmúlt évi állományhoz viszonyítva, azaz a Debreceni Vízmű Zrt. estében 7 210 ezer euróra és 2 000 ezer RON-ra, míg a DKV Debreceni Közlekedési Zrt. esetében 32 000 ezer euróra szól”.
Ez magyarul kifejezve, forintban, a napi középárfolyamon (275 forintos euróval, 214 forintos svájci frankkal és 60,56 forintos román lejjel) számolva azt jelenti: 9,5 milliárd plusz 800 millió plusz 1,8 milliárd forint, azaz összesen több mint 12 milliárd forint a cég hitelállománya.
A kezességvállalásoknál a tagvállalatok közül a Debreceni Vízmű Zrt-nek 7,2 millió euró, vagyis 1,9 milliárd forint plusz kétmillió lej, azaz 121 millió magyar forint volt ez az összeg. De a cég kezességet vállalt a DKV Zrt-ért is, 32 millió euró, azaz 8,8 milliárd forint értékben.
Ezek együtt tehát csaknem 23 milliárd forint hitelt és kötelezettségvállalást jelentenek a Debreceni Vagyonkezelő Zrt-nek. Mértéke már-már eléri az éves árbevétel 25,8 milliárdos összegét. Ennek ismeretében valóban szükség van a költségcsökkentő intézkedésekre!
BGK