Ezrek sorsa dőlhet el Debrecenben
A debreceni önkormányzat mintegy 45 milliárd forintban tervezte meg a 2010-es év költségvetését, mely közel három milliárd forinttal kevesebb a tavalyinál.
Mindez azt jelenti, hogy az utóbbi tizenkét év legszigorúbb és legnehezebb büdzséjét terjeszti január 14-én a közgyűlés elé a debreceni önkormányzat. Pajna Zoltán, gazdasági ügyekért felelős alpolgármester a város honlapján kiemelte, az önkormányzat biztosan nem tudja tovább növelni a bevételeit, éppen ezért annak érdekében, hogy megőrizzék a város üzemeltetésének, működésének színvonalát minden eddiginél szorosabb gazdálkodást és pénzügyi fegyelmet igényel a 2010-es költségvetés.
Az alpolgármester hozzátette, ezt a következetességet a város intézményei is megszenvedik majd, ugyanis ezek most 1,4 milliárd forinttal kevesebb pénzt kapnak, mint tavaly. Pajna Zoltán elmondta, több kulturális és oktatási intézményt is összevontak már 2009-ben, így sikerült közel 590 millió forintot megspórolni, ám ez elbocsátásokkal és intézmények megszűnésével járt. Az önkormányzat a megmaradtak fenntartására mintegy 24 milliárd forintot tud költeni. A kulturális intézményeknek juttatott támogatásokat is 300 millió forinttal kellett csökkenteni. Az alpolgármester hozzátette, az intézményi kiadásokat nem tudják szűkebbre szabni, így már most meg kell kezdeni a 2011-es évre vonatkozó működési és finanszírozási feltételek alapjainak kidolgozását.
Ha mindezt lefordítjuk a hétköznapok nyelvére, nem nehéz felismerni: sok ezer debreceni sorsát érinti majd a csütörtöki szavazás. Szinte minden - önkormányzati fenntartású, részben vagy egészben önkormányzati tulajdonú - szervezet, intézmény, cég kevesebb pénzhez jut majd, mint tavaly, ami érzékenyen érinti majd gazdálkodását, akár azt is, hány embert és mennyiért alkalmaz. Az, hogy kevesebb a pénz, világos, ám az egyáltalán nem mindegy, ki mennyivel jut kisebb önkormányzati összeghez, mint az előző esztendőkben. Érvényes lehet ez kulturális, oktatási, illetve sportszervezetekre is, magyarán az egész város működését befolyásolhatják a közgyűlési döntések, a szokásosnál is drámaibb mértékben.
Hogy kik lesznek a kevésbé sanyarú sorsúak, még nem tudni, ám az biztos, hogy mindenre és mindenkinek kevesebb jut majd. A legnagyobb vesztesekről pedig a közeljövőben egészen biztosan hallani fogunk – rossz híreket…