A családi napköziben nyáron sem áll meg az élet!
De jó lenne, ha kisgyermekes családoknak olyan lenne az anyagi helyzete, hogy az anya otthon maradhat a kicsivel, ameddig kedve tartja. Ha pedig „megunta” a lerágott fülű kutyus renoválását, akkor vígan visszamehet a baba- és mamabarát munkahelyére dolgozni. A válság idején, aki teheti, dolgozik, az édesanyák egy része is. A szülők ilyenkor szembesülnek a problémával: hová tegyük a gyereket?
Kényszerhelyzet állami szinten
Debrecenben több önkormányzati fenntartású bölcsőde és óvoda működik, ám gyakran előfordul, hogy helyhiány miatt nem tudják fogadni a gyermeket. Ám olyan helyzet is adódhat, hogy a szülő alternatív lehetőség után kutat, mert nincs megelégedve egy adott intézménnyel (nagy létszámú csoportok, állandó betegeskedés, „egyenétkezés”). Nemcsak országos, debreceni viszonylatban is elmondható, hogy leginkább a bölcsődés korú gyermekek ellátása akadozik. Kényszerhelyzet, amiért talán értelmetlen volna bárkit is hibáztatni. Azokkal a lehetőségekkel kell élni, amik még adottak: például a családi napközikkel, amelyek gomba módra szaporodnak megyeszerte.
Drágább, de megéri
A családi napközik egész kicsi kortól, 20 hetestől egészen 14 éves korig fogadnak gyermekeket. Ez azt jelenti, hogy bölcsőde vagy óvoda illetve az iskolai napközi vagy tanulószoba helyett a gyermekek életkoruknak megfelelő nappali felügyelete és étkeztetése a családi napköziben is megoldható. A gyermekekkel a családi napközi gondozója legtöbbször a saját háztartásában foglalkozik, a gyermekek fogadására megfelelően kialakított lakrészben. Ám egyre inkább elterjedőben van, hogy direkt erre a célra kialakított ingatlanokban működik a szolgáltatás.
A szakhatóságok által is engedélyezett családi napközi hasonlít egy sokgyermekes családhoz, ahol a gyermekek biztonságos, otthonos környezetben élnek. A gondozók által kialakított – a gyermekek egyéni szükségleteit figyelembe vevő – napirend, a közös játék öröme és a kölcsönös odafigyelés eredményeként a családi napközik egyre népszerűbbek szülők és a gyermekek körében.
Kompromisszumos megoldás
Gál Mónika édesanya a családias hangulatot és a jó felszereltséget dicsérte a Monostorpályi úti napköziben – A lányom szeret ide járni, és ez a legfontosabb Az árak nyilván magasabbak, mint egy állami bölcsődében, de kikalkulálható a családi kasszából – tette hozzá. A családi napköziket legnagyobb részben civil szervezetek működtetik, de van számos egyéni, illetve társas vállalkozás által működtetett is. – Kialakult jogszabályi háttere van a családi napközi létesítésének és működtetésének, sikeresek a felkészítő tanfolyamok is. Közös érdek, hogy sikerüljön olyan kompromisszumos megoldást találni, ami jó az édesanyának, a családoknak, kisgyermekeknek – tájékoztatott Rácz Julianna.
A családi napközi előnyei
• Kis létszámú gyermekcsoport (5-7 fő)
• Családias légkör és környezet
• Rugalmas nyitva tartás
• Egyéni bánásmód a jó közérzet, harmonikus testi-telki fejlődés érdekében
• Választható ellátási idő (egész, félnapos, alkalmankénti, hétvégi, stb.)
• Kiegészítő szolgáltatások (születésnap, kézműves foglalkozások, stb.)
• Munkalehetőséget teremt
L. Kovács Bettina