Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Füstös élet: tragikus adatok

| 2016. 11. 15. | 16:21:00
A debreceni szakember szerint elég rossz a helyzet.
Füstös élet: tragikus adatok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A heroinnál és kokainnál is erősebb függőséget okoz a nikotin, és már néhány, napi 4 szál cigaretta elszívása után kialakul. Rendszeres dohányzás mellett mindössze 7 nap alatt függővé válhatunk. A leszokás ennél jóval tovább tart: teljes megvonás esetén minimum 4-8 hét alatt szűnik meg a függőség, a nikotinéhség azonban még évekig fennmaradhat.

A november 17-ei füstmentes világnap kiváló apropó lehet arra, hogy megtegyük az első lépést a hosszabb és egészségesebb élet felé. Egyetlen szál cigaretta ugyanis 11 perccel, minden doboz pedig három és fél órával rövidíti meg az életet. A dohányzók átlagosan 14 évvel élnek kevesebbet

A dohányzással összefüggő betegségek következtében évente mintegy ötmillió ember hal meg világszerte, ebből 40 ezer Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy minden ötödik hazai haláleset összefüggésbe hozható a füstölgéssel.

Sehol a világon nem halnak meg annyian tüdőrákban, mint nálunk. Ennek a betegségnek a 90 százaléka a dohányzás számlájára írható. A modern diagnosztikának köszönhetően ma már egyre korábban felfedezhető a betegség, és egyre korszerűbbek a terápiák, ám ennek ellenére ez a legagresszívabb rákfajta

– hangsúlyozza Szilasi Mária, a Debreceni Egyetem Tüdőgyógyászati Klinikájának igazgatója.

A sokakat érintő idült hörghurut és a tüdőtágulás (COPD) előfordulásának 80 százaléka is a dohányzással függ össze. Sajnos ezek a betegségek már a fiatalokat is fenyegetik, hiszen a serdülők körében rohamosan nő a dohányosok száma – figyelmeztet a szakember.

A mai 16 éves korosztály 72 százaléka már kipróbálta a cigarettát, 16 százalékuk pedig függőnek mondható. Ráadásul a fiúk és lányok körében egyenlő arányban nő a dohányzók száma.

Sokan hiszik, hogy a light és az elektromos cigaretták kevésbé veszélyesek, de ezekben is bőven akad káros anyag, sőt sokkal könnyebben rabul ejtenek. A leszokás a többség számára már kevésbé sikeres. Évente a dohányosok 70 százaléka szeretne felhagyni káros szenvedélyével, de csak mintegy 30 százalékuk próbálja meg, és mindössze 3 százaléknak sikerül.

Az eredményes leszokás viszont életmentő lehet: például annak, aki 35 éves kora előtt abbahagyja a dohányzást, hosszú távú életkilátásai majdnem azonosak a sosem dohányzókéval. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az orvosi segítség és figyelem jelentősen képes növelni a leszokás sikerességét, a legfontosabb pedig az akaraterő.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Bravúros debreceni győzelem az éremesélyes ellen
Bravúros debreceni győzelem az éremesélyes ellen
A tartalékos DEAC itthon tartotta a két pontot.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Támogatott tartalom
A cirkuszművészet esszenciáját láthatják Debrecenben
A cirkuszművészet esszenciáját láthatják Debrecenben
A Magyar Nemzeti Cirkusz világsztárokkal mutatja be jubileumi műsorát.